امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80252
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدمهدی تهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره‌ ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدمهدی تهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره‌ پروژه‌های دانش‌آموزی که عصر امروز در تالار ابوریحان مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد در سخنانی با اشاره به سوره نحل اظهار داشت: خداوند در این سوره می‌فرماید ای انسان من تو را از مادران خود به دنیا آوردم در صورتی که هیچ چیزی نمی‌دانستی و من برای تو وسیله دانستن قرار دادم و آن گوش و قوه فراگیری، مشاهده، خردورزی و قوه تعقل بود.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم یک دانش‌آموز را که در کلاس حضور پیدا می‌کند و در درس فیزیک یا زیست‌شناسی به صحبت‌های عالمان آن گوش می‌دهد، مورد بررسی قرار دهیم باید بدانیم شکل دانش‌آموز فقط گوش است اما خداوند برای انسان علاوه بر قوه فراگیری، قوه مشاهده قرار داده است و بارها انسان را مورد خطاب قرار داده که چرا ای انسان به زمین و موجودات زنده نمی‌نگری.

تهرانچی افزود: این نگرش نوعی نگاه عالمانه است که فقط از راه گوش دادن و تست زدن به دست نمی‌آید بلکه با مشاهده، تحقیق و خردورزی به دست آمده و آموزش باید همراه با به کارگیری قوه مشاهده و خرد و عقل باشد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه آرزو دارم یک روز در جشن دکتری شما دانش‌آموزان شرکت‌ کنم، گفت: باید توضیح دهم که چرا دانشگاه شهید بهشتی به این مقوله پرداخته است و پاسخ این است که پژوهشگری از ابتدای راه آغاز می‌شود و اگر قدرت پرسشگری و خلاقیت را پرورش ندهیم و شما پیرامون اتفاقات اطراف خود تأمل نکرده و سؤالی از معلمان خود نداشته باشید پژوهشگری خلق نمی‌شود.

وی با اشاره به نشانه‌های پژوهشگری گفت: پژوهشگر شماها هستید که علاوه بر آموزش آن را به محک آزمایش گذاشته‌اید و وارد مسابقه‌ای شده‌اید.

رییس دانشگاه شهید بهشتی افزود: دانشگاه شهید بهشتی با 18 هزار دانشجو، 10 هزار دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد به این امر واقف شده است که اگر می‌خواهد فردا را بسازد باید امروز از نزدیک با شما سخن بگوید و در دانشگاه را باز کند.

تهرانچی با اشاره به اینکه در کشورهای دنیا روزهایی برای آشنایی با دانشگاه اختصاص دارد، گفت: این دو روز برگزاری جشنواره پروژه‌های دانش‌آموزی را روز درهای باز دانشگاه شهید بهشتی نامیده‌ایم و معتقدیم شما را باید با واقیعت‌های دانشگاه نه با اسم آن، آگاه سازیم چرا که بسیار دانشجویانی با رتبه‌های بالا بودند که وارد دانشگاه شدند اما پس از مدتی از گردونه خارج شدند.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: شما پژوهشگران فرداسازان این کشور بوده و آینده‌سازی با روحیه پژوهشگری و خلاقیت خلق می‌شود نه با روحیه تست زدن و باید بدانید که به چه چیزی احتیاج دارید و در این دنیای منفجر شده اطلاعات راه خود را تبیین کنید و این آغاز راه است و امیدوارم شما را در فارغ‌التحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ببینیم.

در پایان مراسم از 70 برگزیده بخش‌های مسابقه، سمینار و غرفه‌های دانش‌آموزی با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها