امروز : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 20
۲۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80310
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
«پروین ابراهیم»، مسئول دفتر سیاسی حزب جوانان ملی کُردهای سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق اخباری که ...

«پروین ابراهیم»، مسئول دفتر سیاسی حزب جوانان ملی کُردهای سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق اخباری که در این اواخر درباره تشکیل دولت موقت در مناطق کردنشین شمال سوریه منتشر شده، را سخنانی کاملا نادرست خواند.

وی در این ارتباط توضیح داد: آنچه کردهای سوریه در آن مناطق ایجاد کرده‌اند، هیأت‌های اداری مستقلی است که به شکل موقت و تا بازگشت اوضاع امنیتی به وضعیت عادی خود، تشکیل شده‌اند تا اداره این مناطق را در دست داشته باشند.

ابراهیم تاکید کرد که تصمیم به تشکیل چنین هیأت‌هایی با اجماع نظر تمام احزاب کُرد یا دیگر تشکل‌های آشوری و عرب این مناطق همراه نبوده است.

به گفته ابراهیم ایده تشکیل هیأت اداری مستقل توسط حزب اتحاد دموکراتیک کردستان و با همراهی و موافقت بخشی از تشکل‌های عربی و سریانی مطرح شد و احزاب کُرد نه این ایده را پذیرفتند و نه در این هیأت مشارکت داشتند، بلکه ترجیح دادند تا آن را بایکوت کنند، چون تصمیمی گرفته شده از سوی حزب دموکراتیک بدون رایزنی و مشورت با دیگر احزاب بود.

وی افزود: اعلام خود گردانی در مناطق کُردنشین واکنشی به کنفرانس ژنو 2 و پیامی به تمام شرکت کنندگان در کنفرانس تحت عنوان معارضان سوری بود.

ابراهیم تصریح کرد: مناطقی که این طرح در آنجا به اجرا درآمده، هم توافقی درباره این صیغه ندارند و ما نیز به عنوان احزاب کُرد و همچنین احزاب غیر کُرد تصمیم به تحریم این طرح به دلیل نادیده گرفته شدنمان گرفتیم، در حالی‌که ما خود را شریک دیگر مردم سوریه در دفاع از کشور سوریه می‌دانیم و چنین طرح‌هایی را نمی‌پذیریم.

اما در خصوص آیا چنین تصمیمی می‌تواند، به معنای گامی در راه جدایی ویا تلاشی برای اشاعه ایده فدرالیته کردن سوریه است، گفت: چنین ایده‌ای در کار نیست، چون اظهارات مسئولان حزب دموکرات و تعامل‌های آنها دلیل بر این امر نیست و آنها همواره بر وحدت سوریه تاکید کرده‌اند، از جهتی اگر این اید‌ه‌ای برای جدایی از دولت مرکزی بود، هیچ‌گاه برخی از گروه‌های عرب و مسیحی در آن مشارکت نمی‌کردند.

وی همچنین به نشست‌های احزاب کُرد در اقلیم کردستان عراق اشاره کرد که در تلاش برای گردآوردن نیروها و گروه‌های کُرد تحت یک لوا بود، اما پس از ده روز رهاورد این نشست‌ها تنها ناکامی و شکست بود که مهمترین دلیل آن عدم توافق برسر بندهای توافقنامه بود.

درباره حمایت‌های مالی و نظامی صورت گرفته از سوی رهبران اقلیم از احزاب کُرد سوریه نیز گفت: این احزاب حقوق و دستمزد خود را به دلار از اقلیم کردستان دریافت می‌کنند و اقلیم همه نوع رفاه آنها را فراهم آورده و بالطبع از آنها حمایت مالی و نظامی نیز به عمل می‌آورد، اما در مقابل زمام امور و اختیار آنها را در دست دارد، به همین دلیل میان احزاب کُرد سوریه تفاوت‌ها و اختلافات بسیارند و آنها نمی‌پذیرند با دیگر احزاب همکاری داشته باشند.

پروین ابراهیم سخن خود را با این گفته به پایان رساند که انتقاد از احزاب کُرد تمام آنها را در برنمی‌گیرد، بلکه بسیاری از احزاب کُرد وجوه اشتراک بسیاری با مردم سوریه دارد و مهمترین آنها دفاع از سوریه است، اگرچه در این زمینه انتقاداتی به گروه‌های حمایت از کُردهای سوریه نیز شده است، اما ما تاکید می‌کنیم که این نیروها تنها برای دفاع از مناطق کُردنشین در برابر گروه‌های مسلح تشکیل شده و فعالیت می‌کنند، اگرچه از دولت مرکزی می‌خواهیم که توجه بیشتری به مناطق شمالی وکردنشین داشته باشد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها