امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80320
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، محمدابراهیم باستانی‌پاریزی در سوم دی ‌ماه 1304 خورشیدی در پاریز از توابع شهرستان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، محمدابراهیم باستانی‌پاریزی در سوم دی ‌ماه 1304 خورشیدی در پاریز از توابع شهرستان سیرجان در استان کرمان متولد شد و در تاریخ  پنجم فروردین ماه سال جاری در سن 89 سالگی  بر اثر بیماری نارسایی کبد در بیمارستان مهر تهران درگذشت.

وی نویسنده، تاریخ‌دان، پژوهشگر، شاعر، موسیقی‌پژوه و استاد تمام دانشگاه تهران در رشته تاریخ بود.

استاد باستانی‌پاریزی از مفاخر بزرگ عصر حاضر است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در مراسم یادبودی به نام عصر پاریزی ویژه این استاد فقید در مجتمع فرهنگی هنری انتظار کرمان  اظهار داشت: در وادی فرهنگ لازم نیست، اهل یک شهر خاص باشید تا قدر ادیبان، مورخان و هنروران را بدانید و مهم نیست ادیب و سخنور باشید تا با آثار و نوشتار بزرگان فرهنگ و ادب آشنا شوید و لازم نیست کرمانی باشید تا نام  بزرگی چون استاد محمدابراهیم باستانی‌پاریزی را شنیده باشید، زیرا او ورای انتصاب مکانی به کرمان و کرمانیان یکی از مفاخر بزرگ عصر ما بود.

فرشید فلاح بیان داشت: استاد پاریزی بزرگ بود و از اهالی امروز و با تمام افق‌های باز نسبت داشت بزرگ‌مردی که در عمر پربار خویش به گواه خاطرات و نشانه‌های ارزشمندی که دلیل آشکار تلاش‌های خستگی‌ناپذیر اوست، هیچ‌گاه از تلاش دست نکشید.

وی عنوان کرد: باستانی‌پاریزی طی هفت دهه از عمر پرفعالیت فرهنگی، هنری و ادبی خود بیش از 60 عنوان کتاب ارزشمند را به یادگار گذاشت تا نام خویش را در زمره مفاخر این مرز و بوم به یادگار بگذارد.

استاد پاریزی 14 کتاب در زمینه تارخ کرمان نگاشته است

فلاح بیان کرد: شیوه منحصر به‌فرد استاد باستانی‌پاریزی در روایت تاریخ و آمیختن کلام به شعر، نقض و حکایت، کتاب‌های تاریخی او را از علمی خشک و کسل‌کننده به مجموعه‌ای از علوم و معارف بدل ساخت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: استاد 14 عنوان کتاب در زمینه تاریخ استان کرمان دارد که بخشی از ادای این استاد بزرگ به ادب و تاریخ زادگاه خویش است.

این مسئول افزود: نظر به تلاش‌های بی‌نظیر استاد در عرصه فرهنگ و ادب و به ویژه تاریخ ملی، نکوداشت استاد باستانی‌پاریزی نکوداشت محققان و مورخان  باغیرت و پر تلاشی است که در اعتلای نام ایران و روایت فرزانگی و اقتدار ملت سرافراز آن کوشیدند.

وی گفت: از این رو بی‌تردید نامگذاری روزی برای نکوداشت مورخان معاصر در نکوداشت بزرگانی چون استاد محمدابراهیم باستانی‌پاریزی کم‌ترین ادای دین به زحمات و مرارت‌های شبانه‌روزی آنها است.

رونمایی از تمبر استاد محمدابراهیم باستانی‌پاریزی

حجت‌الاسلام حجت‌الله نیکی‌ملکی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پیام وزیر ارشاد که به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم استاد محمدابراهیم باستانی‌پاریزی صادره شده بود را قرائت کرد.

همچنین مصطفی سلطانی مدیرکل روابط عمومی استانداری کرمان نیز پیام استاندار کرمان را در مورد باستانی‌پاریزی قرائت کرد.

به گزارش فارس در این مراسم که با حضور فرزند استاد برگزار شد از تمبر استاد محمد ابراهیم باستانی پاریزی رونمایی شد و در ادامه این جلسه تعدادی از دوستان و شاگردان استاد به بیان خاطرات و ویژگی‌های منحصر به‌فرد وی پرداختند.
انتهای پیام/ 80018/ل40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها