امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80324
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس جشن هم‌آواز با طوفان عصر گذشته با حضور اهالی شعر و موسیقی از جمله محمد گلریز، حامد زمانی، محمد مهدی سیار، میلاد ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس جشن هم‌آواز با طوفان عصر گذشته با حضور اهالی شعر و موسیقی از جمله محمد گلریز، حامد زمانی، محمد مهدی سیار، میلاد عرفان‌پور، علی داوودی و مرتضی امیری اسفندقه در حسینیه هنر برگزار شد.

میلاد عرفان‌پور اولین شاعری بود که در این مراسم به شعرخوانی پرداخت. او از انتشار مجموعه رباعی ناخوانده خبر داد و گفت: این مجموعه در نمایشگاه کتاب حضور خواهد داشت. وی در پایان مراسم غزلی خواند و آن را به شهدای گمنام تقدیم کرد.

محمد گلریز دیگر سخنران این مراسم بود. او در سخنانی گفت: همانطور که می دانید آمریکای جهانخوار همواره در صدد مقابله با انقلاب بوده، همین حمله هلیکوپترهای آمریکایی در طبس که بخاطر تسخیر سفارت آمریکا در تهران بود، نمونه‌ای از آن است. این حمله انجام شد اما به لطف خداوند طوفان شنی در گرفت و هلیکوپترها ساقط شدند.

وی افزود: بعد از آن اتفاق بود که دیدیم دشمنی آمریکا آشکارتر شده و همواره انقلاب را مورد حمله‌های خود قرار می‌دهد. وقتی آمریکا نمی‌تواند با جنگ سرد مقابل انقلاب ما بایستد، با جنگ نرم ظاهر می‌شود و به تهاجم فرهنگی رو می‌آورد و متاسفانه همانطور که می‌بینیم این تهاجم در تغییر سبک زندگی ما کم اثر نگذاشته است. همین موسیقی‌های لس‌آنجلسی نمونه‌ای از همین موضوع است.

گلریز ادامه داد: ما در برهه‌ای بسیار حساس و خطرناکی قرار گرفتیم و خود امریکا اذعان دارد که ما میلیون‌ها دلار برای این موضوع هزینه می‌کنیم. در این برهه حساس است که مسئولان فرهنگی ما باید رسالت خود را انجام دهد.

وی یادآور شد: ما که نمی‌توانیم جلوی نفوذ ماهواره را بگیریم اما می‌توانیم آثار فاخر تولید کنیم، باید کارهایی را تولید کنیم که هم اعتقاداتمان را شامل شود و هم به روز باشد. می‌بینیم که مقام معظم رهبری هم بارها در خصوص مسئله فرهنگ، تذکر داده‌اند و این اهمیت این موضوع را می‌رساند. متاسفانه امروز از نظر هنری جوانان ما دارند از دست می‌روند.

گلریز با اشاره به اهمیت هنر موسیقی در جامعه گفت:‌ در حال حاضر همیشه موسیقی یکی از هنرهای بسیار تأثیرگذار در جامعه است. ما در اوایل انقلاب چند کنسرت گذاشتیم که با استقبال مواجه شد، گاهی اوقات ما غفلت می‌کنیم و فکر می‌کنیم اگر کنسرت سرودهای انقلابی بگذاریم کسی نمی‌آید و استقبالی از آن نمی‌شود، این تفکر درواقع برگرفته از همین تبلیغاتی است که دشمن انجام می‌دهد.

گلریز درباره قطعه شکست شیطان که بعد از طوفان شن در طبس خواند، گفت: وقتی آن حادثه اتفاق افتاد، سعی کردیم که چند کار اجرا کنیم و این اولین کاری بود که بعد از اتفاق طبس اجرا شد. این قطعه برخلاف دیگر سرودهای انقلابی که معمولا در دستگاه ماهور اجرا می‌شوند، در دستگاه نوا اجرا شد. آثاری که در آن موقع ضبط شد به زعم کارشناسان آثار کاملی است که نمی‌توان به آن ایرادی گرفت.

گلریز در ادامه دو آهنگ خجسته باید این پیروزی و شکست شیطان را اجرا کرد.

وی بعد از اجرای قطعه شکست شیطان به بیان خاطره‌ای پرداخت و گفت: حضرت امام فرمودند که انقلاب با جنگ صادر نخواهد شد و با اسلام راستین است که صادر خواهد شد. من دوستی دارم در یکی از دانشگاه‌های آمریکا که او خاطره جالبی را برای من تعریف می‌کرد. او می‌گفت، همه دانشگاه‌های آمریکا یک واحد اجباری موسیقی بین‌المللی را باید انتخاب کنند. من موسیقی ایران را انتخاب کردم و استاد دانشگاه سن‌دیگو گفت که یکی از موسیقی‌هایی که بعد از انقلاب ساخته شد و دل‌ها را به من نزدیک کرد، همین سرود «خجسته باد این پیروزی» بود. جالب اینجاست که این موسیقی را با تصاویری از دفاع مقدس پخش کردند. وقتی این خاطره را شنیدم ساعت‌ها به این فکر کردم که از بین این همه آهنگ یک سرود حماسی انتخاب شده و آن را تدریس کردند و بلافاصله بعد از این موضوع بود که یاد همین فرمایش حضرت امام افتادم.

در ادامه این مراسم مرتضی امیری اسفندقه به شعرخوانی پرداخت و در سخنانی گفت: وقتی آمریکای جهانخوار به عراق حمله کرد، طبع بسیاری از ادبیاتی‌ها آزرده شد. وقتی تصاویر را از تلویزیون تماشا می‌کردم، فکر کردم کسانی که حمله کردند نباید انسان باشند و در کمال حیرت و شگفتی می‌دیدم انسان‌هایی مثل من هستند که عراق را به خاک و خون می‌کشند، وقتی این تصاویر را می‌دیدم نمی‌خواستم انسان باشم.

محمد سیار، شاعر گزینه‌های روی میز و مرگ بر آمریکا دیگر شاعری بود که با تشویق حضار به روی صحنه آمد و گفت: اولین کسی که مرگ بر آمریکا را در شعرش آورد، قیصر امین‌پور بود، باید نشان داده شود که شعر انقلاب و شعار مرگ بر آمریکا به عنوان استعاره‌ای از مرگ و باطل است. او در ادامه شعر معروف «مرگ بر آمریکا» را خواند.
 


 

در پایان این مراسم حامد زمانی نیز در سخنانی گفت:‌ بخشی از موفقیت‌های کارهای من مدیون شاعرانی است که با آنها همکاری کردم، از جمله محمد مهدی سیار و میلاد عرفان‌پور. یکی از نعمت‌هایی که خداوند به من داد همین مهدی سیار است چرا که هم من او را می‌فهمم و هم او را درک می‌کند.

وی در خصوص قطعه‌ای جدید هم‌آواز طوفان هم گفت: یکی از امیدواری‌هایی که این کار به من داد حضور شاعر قدرتمندی به نام علی فردوسی است. بیشتر اوقات وقتی سفارش هایی به شاعران می‌دهم، می‌بینم که می‌ترسند و خودشان را خرج کار نمی‌کنند.

زمانی ادامه داد: وقتی شعر هم‌آواز طوفان را دیدم می‌دانستم که در صورتی که کار پخش خوبی داشته باشد موفق خواهد شد. امیدوارم این کار مورد قبول باریتعالی در درجه اول و مردم در درجه دوم قرار بگیرد.

انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار