امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۰:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80332
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران: پخش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران:

پخش فیلم‌های سینمایی ایرانی و خارجی در شبکه‌های مختلف سیمای جمهوری اسلامی در ایام نوروز 93 با دقت بیشتری نسبت به سال گذشته انجام شد. براساس گزارش دبیرخانه شورای نظارت بر صدا و سیما در ارزیابی هر فیلم از گزینه‌های مناسب، متوسط، ضعیف استفاده شده‌است.

در تحلیل و سنجش این فیلم‌ها سعی شده‌است، با توجه به اقتضائات تلویزیون تناسب فنی ـ هنری و محتوایی فیلم‌ها سنجیده شود. در انجام این مهم به شبکه پخش، ساعات پخش و تناسب با ایام (شادی روزهای اول نوروز و حفظ حرمت ایام فاطمیه در روزهای پایانی تعطیلات) توجه ویژه شده‌است.
فیلم های سینمایی ایرانی :

از جمله نکات مهم ملاحظه شده در فیلم‌های سینمایی ایرانی انتخاب شده موارد زیر بوده‌است:
نکات مثبت :
1. پخش برخی از فیلم‌های مهم سال‌های اخیر سینمای ایران (مانند «دهلیز»، «بوسیدن روی ماه»)

2.توجه به فیلم‌های مرتبط با دفاع‌مقدس
3.طرح معضلات اجتماعی
نکات منفی :
1. عدم تنوع کافی در ژانر فیلم‌ها
 
2. پخش یک فیلم از دو شبکه در روزهای متفاوت (به کبودی یاس)
 
3. وجود تصویر نامناسبی از افراد محجبه در برخی فیلم‌ها (نارنجی‌پوش)

همچنین لازم است ذکر شود، در انتخاب آثار سینمایی متناسب با نوروز 93، در قیاس با سال‌های گذشته، تلویزیون در شبکه‌های اصلی سیما (یک، دو، سه، چهار، تهران) دقت لازم را داشته‌است. بر اساس تحلیل و ارزیابی انجام‌شده، سطح کیفی و محتوایی فیلم‌های سینمایی پخش‌شده،  در مجموع مناسب ارزیابی شده‌است.
 
مشخصات  فیلم‌های سینمایی ایرانی پخش‌شده و ارزیابی هر یک به تفکیک در جدول زیر آمده است :
فیلم های سینمایی غیر ایرانی :

در تحلیل و ارزیابی فیلم‌های سینمایی خارجی پخش شده از شبکه‌های اصلی سیما به شاخصه‌های مختلفی از جمله مقولات مرتبط با سبک زندگی توجه شده‌است. شماری از این شاخصه‌ها موارد زیر است:

«خشونت، اختلاط زن و مرد، کیفیت ترسیم جایگاه خانواده، جایگاه زنان و ترویج مضامین فمینیستی، نمایش جاذبه‌های جنسی، تأکید بر غلبه و تفوق کشورهای غربی به ویژه آمریکا، نمایش و ترویج قانون‌گریزی، بازنمایی نامناسب انسان‌های شرقی و غیرآمریکایی، ترویج دروغگویی، به کار بردن ادبیات غیرمؤدبانه، ترویج مصرف‌گرایی، ترویج مکاتب غربی، استعمال دخانیات توسط شخصیت‌ها.»

همچنین در بررسی این فیلم‌ها به ملاحظات رسانه‌ای مانند تناسب با ایام نوروز (فضای مفرح و وجود درون‌مایه‌های طنزو ...) توجه شده‌است.

در مجموع به جز احتساب فیلم‌های پخش شده باکس 8 صبح شبکه دو سیما 39 فیلم سینمایی خارجی پخش شده‌است.

نکته قابل توجه این است که به رغم کاهش سهم فیلم‌های آمریکایی پخش‌شده نسبت به نوروز سال 91 و 92، همچنان نزدیک به 50 درصد فیلم‌های خارجی پخش‌شده تولید آمریکا هستند.

برخی از نکات مثبت و منفی فیلم‌های پخش‌شده به شرح زیر است:
نکات مثبت:
1. کیفیت رسانه‌ای و جذابیت عموم فیلم‌های برای مخاطب

2. تلاش سازمان برای تهیه و پخش فیلم‌های به‌روز سینمای جهان
نکات منفی:
1. خشونت زیاد: حدود 30 درصد فیلم‌ها حاوی مضامین خشونت بار بوده‌اند که با توجه به ساعت پخش فیلم‌ها و بازه‌ی نوروز به شدت نامناسب است. علی‌رغم تذکرات پیشین شورا و حتی گلایه مقام معظم رهبری از پخش برنامه‌هایی با صحنه‌های خشن

2. تعداد بسیار اندک فیلم‌های کمدی: صرفاً یک فیلم از بین آثار پخش‌شده فضایی مفرح و طنزآمیز داشت.

در مجموع جذابیت فیلم‌های انتخاب‌شده مناسب بوده‌است.

توجه ناکافی به تنوع ژانرها، خشونت زیاد بخشی از فیلم‌ها، تعداد کم فیلم‌های مفرح در بازه‌ نوروز از اهم ضعف‌های فیلم‌های سینمایی غیرایرانی نوروز 92 ارزیابی می‌شود.

در کل عملکرد سازمان در زمینه انتخاب و پخش فیلم‌های غیرایرانی در نوروز 93 که از شبکه‌های اصلی سیما (یک، دو، سه، چهار و تهران) پخش شده نسبت به سال گذشته تا حدودی بهبود یافته و در نهایت «قابل‌قبول» ارزیابی شده‌است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها