امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۹:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80333
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مناظره فرهنگی در برنامه «دیروز امروز فردا» شامگاه گذشته (پنج‌شنبه 4 اردیبهشت ماه) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور با محوریت شعار سال جاری «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» برگزار شد.
 
 


 
 
* آشنا: انتقادهای رهبری به شورای عالی انقلاب فرهنگی بیشتر از تعاریف است

 آشنا در ادامه این برنامه گفت:شورای عالی انقلاب فرهنگی یک دستاورد جمهوری اسلامی است، ایران در ساختارسازی برای سیاست‌گذاری فرهنگی بوده است و به یک معنا مقام معظم رهبری بنیان‌گذار این شورای عالی هستند و تلاش کرده‌اند و ملاحظات بسیار جدی نسبت به عملکرد و ساختار این شورا داشته باشند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به مجموع دیدارهایی که مقام معظم رهبری با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته‌اند اشاره کنیم، اظهار داشت: در مجموع، حجم انتقادهای ایشان به شورا بیشتر از حجم تعاریف است؛ واقعیت این است که این ساختار به ساختار مشکل‌داری است لذا مشکل، ساختاری است نه مشکل اشخاص. همانند برخی از تصمیم‌گیری‌های دیگر که از یک جهت درست بوده و از یک نظر مشکل دارد.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور تصریح کرد: بحث ساختاری ما به شورای عالی فرهنگی ارتباطی به یک دولت ندارد، اعضای شورا که افراد محترمی هستند و دو هفته یکبار دور هم جمع می‌شوند و درباره مباحث گوناگون صحبت می‌کنند. اصل، آن دبیرخانه است که موتور محرک شورای عالی انقلاب فرهنگی به شمار می‌رود.و دبیرخانه هیچ رابطه ساختاری با دولت ندارد.

وی ادامه داد: دبیر عالی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز نسبتی با دولت ندارد و دبیرخانه هم حضوری در دولت ندارد و تا وقتی که ما نتوانیم رابطه ساختاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و بدنه اجرایی دولت را یک رابطه ارگانیک کنیم عملا ولو اینکه بگوییم در مصوبات شورا روسای سه قوه حضور دارند و یک مصوبه سه‌قوه‌ای تلقی می‌شود و لازم‌ الاجرا است اما می‌بینیم که سال‌هاست که این مصوبات وجود دارد اما اجرا نشده است.

آشنا با بیان اینکه حتما یک اشکال ساختاری بر بدنه شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد به مصوبات آن اجرایی نمی‌شود، عنوان کرد وقتی ما تداوم ضعف یک نهاد را در طول سال‌های سال مشاهده می‌کنیم و به دلیل اینکه ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی نتوانسته‌ایم تحول جدی در سطح جامعه ایجاد کنیم علاقه‌امان به نوشتن سند خیلی زیاد شده، یعنی تلاش برای اینکه متون خوبی روی کاغذ بنویسیم افزایش یافته و شما امروز اسناد متعددی را در شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌بینید که تولید می‌شود اما متاسفانه آنها هیچگاه به سیاست، قانون، برنامه، اقدام و بازخورد و گردش در چرخه سیاست‌گذاری منجر نشده است.

* آشنا: دولت به مصوبات شورا احترام می‌گذارد اما خود را ملزم به اجرای مصوبات نمی‌کند

وی ابراز داشت: تمام حرفه‌ایی که در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان می‌شود حرفهای خوبی است که نمی‌توان آنها را انکار کرد اما فقط چون از جنس سیاست‌گذاری نیست یعنی انتخاب بین چند چیز ممکن که با یک اجرا در برنامه مناسب نیست می‌بینیم عملا اتفاقی نمی‌افتد البته دولت به مصوبات شورا احترام می‌گذارد اما نه اینکه عملا خود را ملزم به اجرای مصوبات کند.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور خاطر نشان کرد آقای روحانی در اولین جلسه‌ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد خطاب به اعضای محترم جلسه گفتند که من می‌خواهم مصوبات شورا اجرا شود و نمی‌خواهم مجموعه‌ای از مصوبات داشته باشیم و از این رو از اعضای شورا و دبیرخانه شورای عالی فرهنگ اسلامی درخواست کمک و پیشنهاد کردند.

آشنا با تاکید بر اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی به یک معنا باید وارد مرحله پوست‌‌اندازی شود تا بتواند خود را اندکی به  اجرا نزدیک کند گفت: این مسئله با یک سندی که در شورا به عنوان سند مهندسی فرهنگی کشور که در پایان سال 1391 تصویب شد عملی خواهد شد متاسفانه این سند نیز مانند سایر مصوبات، مصوبه‌ای است در شورای عالی انقلاب فرهنگی.

وی ادامه داد: در بند آخر مصوبه سند مهندسی فرهنگی کشور آمده است که باید ستاد راهبری مهندسی فرهنگی تشکیل شود و پیشنهادی که اکنون در صحن شورا مطرح است و اگر تصویب شود این است که بودجه‌های فرهنگی کشور و تصمیمات بزرگ فرهنگی کشور باید در چارچوب ستاد راهبری مدیریت شود و دولت را ملزم می‌کند که لوایح فرهنگی خود را در چارچوب آن اجرا کند و در واقع رابطه‌ای میان دولت و شورا برقرار می‌شود.

آشنا یادآور شد رابطه میان دولت و شورا با این حلقه ستاد راهبری تعریف می‌شود و امیدواریم شورای عالی انقلاب فرهنگی طراحی ساختار و شیوه مدیریت و شیوه ارتباط این سند به گونه‌ای انجام شود که دولت این ستاد را از خودش بداند و بتواند با آن کار کند.

وی با اشاره به صحبت‌های حجت‌الاسلام پناهیان اظهار داشت: به هر حال رهبران دولتی بر رفتار مردم تاثیر گذارند و جمله‌ای از آیت‌الله جوادی آملی نقل شده که ظاهر مردم، باطن مسئولان است جمله بسیار تکان دهنده‌ای است و همه کسانی که به نوعی شهرت و احترام عمومی دارند باید مراقب رفتار خود باشند.

* آشنا: استانی که ۱۰۰هزار دانشجو دارد، سینما ندارد و این مغایر عدالت فرهنگی است

مشاور فرهنگی رئیس جمهور اظهار داشت به نظر بنده دولت در تحقق فرهنگ، یک وظیفه زیرساختی و یک وظیفه ایجاد امکان رقابت عادلانه میان افراد و گروه‌های مجاز برای رقابت دارد؛ در زمینه تامین زیرساخت، مشکلات بسیار جدی داریم و بنده از آن تحت عنوان مسئله عدالت فرهنگی یاد می‌کنم. عدالت فرهنگی در دو حوزه تولید فرهنگی و دیگری در حوزه مصرف فرهنگی معنا پیدا می‌کند و ما در هر دو حوزه،؛ ناعادلانه رفتار کرده‌ایم.

وی ادامه داد:‌ استان‌هایی در کشور داریم که با وجود بیش از صد هزار دانشجو حتی یک سالن سینما هم ندارند که نه فیلم بد و نه فیلم خوب را نشان دهند.

آشنا تصریح کرد: به نظر دولت وظیفه جدی در تامین امکانات دارد اما در زمینه رقابت مسئله بسیار جدی‌تر است متاسفانه دولت‌ها در هر دوره‌ای در زمینه رقابت فکر کرد‌ه‌اند که اگر از گروه‌های طرفدار خود حمایت کنند بقایشان تضمین می‌شود. لذا مهم این است که ما باید ببینیم وقتی وارد دوره جدیدی می‌شویم نوع حمایت‌ها باید تابعی باشد از میزان وابستگی‌ها یا وفاداری گروه‌ها به جناح سیاسی حاکم و یا اینکه باید ارزش‌های دیگری حاکم شود.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور با اشاره به شعار امسال مبنی بر اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی عنوان کرد عزم ملی این است که ما عزم کنیم که خوزه‌هایی از رقابت‌ بدنه فرهنگی، نظارت فرهنگی را به گروه‌های صاحب صلاحیت خارج از دولت واگذار کنیم و تاکید من این است که کسی که بیشتر از همه احتیاج به نظارت دارد خود دولت است.

وی با تاکید بر اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی به یک معنا باید وارد مرحله پوست‌‌اندازی شود تا بتواند خود را اندکی به  اجرا نزدیک کند گفت: این مسئله با یک سندی که در شورا به عنوان سند مهندسی فرهنگی کشور که در پایان سال 1391 تصویب شد عملی خواهد شد متاسفانه این سند نیز مانند سایر مصوبات، مصوبه‌ای است در شورای عالی انقلاب فرهنگی.

* پناهیان: نمی‌توان فرهنگ و سیاست را از هم جدا کرد

در ادامه حجت‌الاسلام پناهیان در پاسخ به این سوال که آیا فرهنگ در کشور ما سیاسی شده است، گفت: همواره تا حدودی فرهنگ تحت تاثیر مسائل سیاسی بوده است و به صورت غلطی هم این  اتفاق می‌افتاده است اما تا حدی هم نمی‌توان این دو را از هم جدا کرد مخصوصا زمانی که با نگاه اسلامی به سیاست بنگریم سراسر مسائل فرهنگی می‌شود بنابر این ما نمی‌توانیم فرهنگ و سیاست را از هم جدا کنیم.

حجت‌الاسلام پناهیان تصریح کرد: سیاست وقتی غلط باشد تاثیرگذاری آن بر فرهنگ، اقتصاد و حتی در فضای سیاسی هم غلط خواهد بود اما اگر سیاست،‌سیاست درستی باشد در هر بخشی درست عمل خواهد کرد این که حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری برخورد فرهنگی عالی‌ای دارند این را نباید جدا از شخصیت سیاسی آنها گرفت در واقع همین شخصیت سیاسی‌شان اقتضا می‌کند که برخورد فرهنگی عالی با اهالی فرهنگ داشته باشد.

وی یادآور شد: سیاست فرهنگ یک آمیختگی با هم دارند که منتهی باید این آمیختگی صحیح باشد و صدمه‌ای به هم نزنند به طور مثال اگر سیاست با اقتصاد آمیخته شود خوب است که یک محصول فرهنگی و یک فایده و  گردش اقتصادی داشته باشد.

حجت‌الاسلام پناهیان در خصوص این که ممکن است فرهنگ، ابزاری در دست سیاست باشد گفت: امیرالمومنین (ع) وقتی مردم در جنگ شرکت نمی‌کردند می‌فرمود: نماز شب‌خوان‌ها کجا هستند. این که خواندن نماز شب در جامعه‌ای رسم باشد می‌تواند یک عنصر فرهنگی- معنوی به شمار آید و در هر همان زمان هم بود که برخی به علی (ع) می‌گفتند فرهنگ را ابزاری برای مشروعیت بخشیدن به حاکمیت خود قرار داده‌ایم و حتی تعابیر بدتری هم به کار می‌بردند.

وی اظهار داشت: این که می‌گوییم فرهنگ در خدمت سیاست است منظور این است که اصلاح قدرت،‌کنترل قدرت و گردش صحیح قدرت میان نخبگان جامعه قرار گیرد. در واقع در این جا فرهنگ ابزاری برای اعتلای سیاست و برای تحقق اهداف عالی سیاسی که چیزی جز اعتلای یک ملت نیست قرار می‌گیرد.

پناهیان خاطر نشان کرد: وقتی عناصر فرهنگی یک جامعه‌ای خوب باشد اصلا دین به فرهنگ بها می‌دهد و آنها را تقویت می‌کند از این رو اجازه تحقیر و مسخره کردن فرهنگی را به شما نمی‌دهد و دین و فرهنگ به هم خدمت می‌کنند.

* آشنا: نمی‌توان به سرعت فرهنگ را متحول کرد

آشنا در پاسخ به این سوال که آیا ما در انقلاب سیاسی پیروز بوده‌ایم اما در انقلاب فرهنگی موفق نبوده‌ایم، گفت: بنده خیلی فرهنگ را انقلاب‌پذیر نمی‌دانم بلکه اساسا شکل‌گیری و تغییر فرهنگ‌، تدریجی است. درست است که ما اصطلاح انقلاب فرهنگی را به کار می‌بریم اما باید در نوع کاربردی که از این اصطلاح داریم مراقب باشیم.

وی یادآور شد اینرسی سکون فرهنگ، بسیار بالاست نمی‌توان گفت که ما به سرعت فرهنگ را متحول می‌کنیم نکته بعدی این که همچنین درباره عمق تغییر فرهنگی که ایجاد کرده‌ایم باید گفت که آیا ما آن را ایجاد کرده‌ایم و مردم پذیرفته‌اند یا اینکه مردم به اضافه امام ایجاد کردند و دولت تغییر کرد؟!

مشاور فرهنگی رئیس جمهور تصریح کرد: در تغییرات فرهنگی بسیار بیشتر از اینکه ما به دولت (به معنای مفهوم خاص قوه مجریه) نقش بدهیم، باید به آن بخش فعال جامعه این نقش را بدهیم که در دولت نظارت می‌کند و از دولت مراقبت می‌کند.

پناهیان نیز در پایان گفت: بخش مدیریت جهادی، مسئولیت دولت را در اقتصاد و فرهنگ مشخص می‌کند درست است که نمی‌توان یک شبه در فرهنگ، انقلاب ایجاد کرد اما می‌توان مدیریت جهادی در فرهنگ داشت.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها