امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80353
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ در ابتدای مناظره با موضوع صنعت نشر حمید باباوند، مدیر انتشارات همشهری ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ در ابتدای مناظره با موضوع صنعت نشر حمید باباوند، مدیر انتشارات همشهری با اشاره گزارش پخش شده در ابتدای برنامه گفت: به نظر می‌آید که یک گزارش کاملاً ژورنالیستی بوده و در مورد هنر نشر ما یک مفهوم غلطی داریم چرا که هنر، هنر نشر صنعت زیان‌دهی است که نیاز به حمایت دارد ولی این امر واقعیت نیست.

وی ادامه داد: صنعت نشر در جمهوری اسلامی ایران اقتصاد بسیار خوبی داشته و کسانی هستند که در طبقه ناشر قرار می‌گیرند که کاملاً‌ این صنعت اقتصادی و به‌صرفه است چرا که اگر به صرفه نبود ناشران در حوزه دیگر به فعالیت می‌کردند.

وی افزود: اینکه صنعت نشر یک صنعت وابسته و ورشکسته باشد کاملاً اشتباه است چرا که صنعت نشر صنعتی به صرفه بوده و به شرط اینکه ناشر کار خود را خوب بلد باشد و کتاب خوب تولید کنید و همچنین آن کتاب خوب منتشر شود یقیناً مشتری داشته و به خوبی خریداری می‌‌شود.

مدیر انتشارات همشهری بیان کرد: اینکه آیا دولت در زمینه نشر کار خوبی انجام داده و اتفاقات مناسبی رخ داده است باید بگویم متأسفانه در تمام سال‌های گذشته اتفاقی که افتاده به حمایت از صنعت نشر، غلط بوده به این معنا که در مقاطع مختلف سیاست‌های مختلف برای حمایت از صنعت نشر وجود داشته در یک مقطعی تصمیم گرفته شد که کتاب بخریم و در مقطعی دیگر تصمیم گرفته شد که حق تألیف نویسنده‌ای که کسب و کار خوب تولید کرده ما پرداخت کنیم و در زمان دیگر تصمیم گرفته شد که ما نمایشگاه‌های بسیاری راه بیندازیم که همه اینها در مسیری است که برای فروش کتاب دقت وجود نداشت و در نشر کتاب وضعیت خوبی نداشته و ظرفیت‌مان به 2 هزار تا رسیده است.

باباوند بیان کرد: متوسط هر دو ماه یک چاپ به میل ناشر صورت می‌گیرد در واقع ناشران ترجیح می‌دهند به جای تیراژ 20 هزار تایی 2 هزار تا چاپ کنند چرا که فضای باز برای توزیع وجود ندارد.

وی گفت:‌در یک مقطعی کاغذ دولتی و کتاب خریداری می‌شد ولی هیچ کس برای توزیع قدم برنداشت؛ ما توصیه‌های بسیاری به معاونان وزارت ارشاد کردیم تا موضوع توزیع را جدی بگیرند ولی آنها هیچ اقدامی نکردند همچنین ما توصیه کردیم که به جای تولید، توزیع را مدنظر قرار دهند.

مدیر انتشارات همشهری در پاسخ به سؤال نظرسنجی مناظره بیان کرد:‌ سؤال شما به شکل مبنایی غلط است چرا که قیمت کتاب ربطی به مخاطب ندارد.

وی ادامه داد: قیمت کتاب مانع کتابخوانی نیست چرا که کتابخوانی باید با علاقه‌ اشخاص گره بخورد و نباید این دو موضوع را با یکدیگر درآمیخت.

باباوند عنوان کرد: بنده سؤال نظرسنجی شما را در شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشتم که تنها یک الی دو نفر قیمت را تأثیرگذار دانستند و مابقی مخالف این موضوع بودند.

* تیراژ کتاب دانشگاهی از 200 تا 50 نسخه شده است

علی اکبر تورانیان عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی کتاب دانشگاهی در ادامه مناظره اظهار داشت:‌ در رابطه با گرانی کتاب، کاغذ به عنوان کالای استراتژیک تأثیر مستقیم دارد.

وی ادامه داد: ما از دولت خواهانیم که مانند گندم از کاغذ به عنوان فرهنگ حمایت کند؛ افزایش قیمت با توجه به تورم باعث سخت شدن دسترسی به کتاب می‌شود به این شکل که مخاطب نمی‌تواند دسترسی آسان به کتاب داشته باشد.

عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی کتاب دانشگاهی گفت: در دهه‌های گذشته ابتدا تیراژ ما 7 هزار تا و بعد از آن 5 هزار و به تدریج به هزار نسخه رسیده است که متأسفانه تیراژ کتاب دانشگاهی نیز به 200 تا 50 نسخه رسیده است که این امر تأسف‌بار است.

تورانیان بیان کرد: کتاب‌ها از بحث چاپخانه خارج شده و ضربه‌ای به پیکر چاپخانه‌ها زده شده است در حقیقت کتاب‌ها به ریسوگراف تبدیل شده است.

وی افزود: زمانی که تیراژ کتاب کمتر می‌شود قیمت آن بیشتر خواهد شد و حتی ما شاهد هستیم که برخی دانشجویان برای تهیه کتاب یک کتاب گرفته و با هم استفاده می‌کنند به این شکل که 4 دانشجو یک کتاب تهیه می‌کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی کتاب دانشگاهی افزود:‌ کتاب باید به عنوان مرجع کنار دانشجو باشد ولی به دلیل گرانی چند دانشجو یک کتاب تهیه می‌کند در حقیقت به دلیل گرانی دسترسی به کتاب ندارند و در واحدهای مختلف کتاب‌ها را به یکدیگر پاس می‌دهند که این امر تأثیر منفی در عملکرد دانشجو دارد.

وی گفت: گرانی کاغذ نقش اساسی در قیمت کتاب دارد و توان ناشر را کم کرده است. همچنین این امر باعث شده که تیراژ کتاب محدود شود.

تورانیان افزود: دولت باید توجه ویژه به موضوع کتاب و قیمت آن داشته و وزارت فرهنگ و ارشاد نقش محوری در این زمینه ایفا کند و بسترساز کاهش قیمت باشد و حرکتی محوری در این زمینه ایفا کند. همچنین وزارت تعاون نیز باید تنظیم بازار را برعهده گیرد.

عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی کتاب دانشگاهی اظهار داشت: با افزایش دلار چاپخانه‌ها کاغذ را به ناشران ندادند در حقیقت مافیای کاغذ رخ داد و حرکتی خاص دنبال شده که اگر به آن رسیدگی نشود مشکلی جدی پیش خواهد آمد.

* مافیای کاغذ رخ داده است

وی در خصوص سؤال نظرسنجی مناظره که قیمت کتاب چه میزان در مطالعه مؤثر است، اظهار داشت: قیمت کتاب در مطالعه تأثیر دارد و حمایت‌ها را زیاد مؤثر نمی‌دانم.

* 11 هزار و 700 ناشر پروانه نشر دارند

در ادامه مناظره علی شجاعی صائین مدیر اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: براساس اطلاعات بانک کتاب ایران در سال 92، 66 هزار و 15 کتاب در کشور منتشر شده است که 11 هزار و 700 ناشر پروانه نشر دارند و حدوداً 3 هزار ناشر کتاب منتشر کرده‌اند که این آمارها نشان می‌دهد صنعت نشر کتاب پویا بوده و حرف‌های بسیاری برای عرضه دارد.

وی افزود: صنعت نشر نخستین بخشی از کشور بوده که با آگاهی و تعامل با وزارت فرهنگ و ارشاد حذف یارانه را مطرح کرده و بحران جدی در زمینه نشر را پشت‌ سر گذاشته است.

وی ادامه داد: به طور میانگین بنده معدل خوبی به صنعت نشر که بحران را کنار گذاشته است، می‌دهم. چرا که با وجود رسانه رقیب باز هم صنعت نشر بحران را پشت‌سر گذاشته است.

شجاعی صائین افزود: اینکه بگویم صنعت نشر مشکل ندارد به این شکل نیست بلکه صنعت نشر به شکل ساختاری دچار مشکل است؛ در گذشته سیاست حمایت ساختاری در راستای صنعت نشر وجود نداشته و تنها در سطح رویی در سیاست حمایت محدود شده است و به به سمت صفر میل کرده‌ایم.

وی افزود: ما برای تولیدات فرهنگی دچار مشکل اساسی هستیم چرا که فضای تقاضای محصولات فراهم نبوده و عرصه را به نظام فرهنگی تنگ کرده‌ایم.

مدیر اداره کتاب وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی اظهار داشت: باید فضای محصولات فرهنگی را بازبینی و حمایت از تولید محصولات فرهنگی رخ دهد؛ در واقع امروز برای تولید محصولات فرهنگی کار جدی انجام ندادیم.

* فایده نمایشگاه مناسب برای کتاب هستیم

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته هزینه برای برپایی نمایشگاه کتاب شده است ولی همچنان فاقد نمایشگاه مناسب برای کتاب هستیم. البته در راستای اطلاع‌رسانی و آگاهی در خصوص نشر نیز ما دچار ضعف هستیم.

شجاعی صائین افزود: سیاست حمایتی و تلاش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای تولید محصولات فرهنگی باید رخ دهد.

در ادامه مناظره نادر قدیانی، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان با بیان اینکه در سال بیست و هفتم نمایشگاه کتاب هستیم، اظهار داشت: 112 ناشر از ابتدا در نمایشگاه در سال اول حضور داشتند که اکنون این تعداد افزایش یافته است که ما باید توجه ویژه به نمایشگاه کتاب داشته و از این امر حمایت کنیم.

وی افزود: مدیریت واحدی برای 27 سال آینده نمایشگاه دیده نشده بود چرا که مکان مصلی تهران مقدس است ولی برای این کار (نمایشگاه کتاب) ساخته نشده است و باید در این راستا اقدام جدی صورت گیرد چرا که ملت ایران آسایش می‌خواهند و برخی غرفه‌های نمایشگاه در فضای باز است.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان گفت: در سال جاری و سال آینده آقای مسجدجامعی رئیس شورای شهر و شهردار نیز باید در زمینه مکان برای نمایشگاه کتاب فکر اساسی کرده و هرچه زودتر شهر آفتاب را به ثمر برسانند.

وی ادامه داد: مورد دیگری که باید مدنظر قرار گیرد این است که ناشران تقاضا دارند سوبسید کاغذ برداشته شود. چرا که اگر این امر صورت گیرد فساد نیز کاهش یافته و تعداد ناشران افزایش خواهد یافت.

وی گفت: هدف فرهنگ عمومی است و با وجود اینکه اکنون تولید بسیار اندک است تیراژ نیز کاهش یافته و حمایتی در خصوص کاغذ مشاهده نمی‌شود.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان افزود: بودجه‌ای که برای کتاب در نظر گرفتند در جاهای دیگر رفت نمی‌گوییم که چرا بودجه 100 هزار میلیاردی برای سینما و تئاتر در نظر گرفته شد ولی مطرح می‌کنیم که چرا بودجه کتاب جای دیگر رفت.

* به گونه‌های مختلف ناشر را دور زدند

وی افزود: ما از کمیسیون فرهنگی و سازمان امور مالیاتی گله‌مند هستیم چرا که عملاً به گونه‌های مختلف ناشر را دور زدند و مالیات از ما و ناشران گرفتند.

وی ادامه داد: بنده معتقدم کتاب در همه جای دنیا گران نیست و اگر کتابی گران است بستگی به محتوای آن دارد.

* نیلی: باید در امر کاغذ خودکفا شویم

در ادامه مناظره نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران گفت: 60 تا 70 هزار عنوان کتاب هر سال توسط آمار خانه کتاب اعلام می‌شود که باید بگویم اینکه علاقه‌مندان و خریداران بخواهند از محتوای این 60 تا 70 هزار عنوان کتاب مطلع شوند بسیار دشوار است.

وی افزود: نمایشگاه کتاب نیز نمی‌تواند چنین عناوینی را معرفی کند و با اینکه ناشران در نمایشگاه کتاب جمع می‌شوند ولی عملاً نمی‌توان تمام کتاب‌‌ها را در آنجا معرفی کرد.

وی گفت:‌مخاطب نیازمند است که تعرفه‌ای در مورد کتاب به طور دقیق صورت گیرد و این مسئله مردم است و مسئله ناشر نیز مسئله زیرساخت است که باید مدنظر قرار بگیرد.

وی افزود: 11 هزار و 700 ناشر در کشور مجوز نشر دارند که حدود 3 هزار کتابفروشی در کشور نیز وجود دارد که برای توزیع کتاب‌های ناشران مناسب نیست چرا که برخی از کتابفروشی‌ها نیز به لوازم‌التحریر فروشی تبدیل شده است و برخی دیگر بسیار کوچک است.

مدیرعامل مجمع ناشران گفت:‌اگر دولت بخواهد هوشمندانه‌تر و هدفمندانه‌تر در راستای هدف نشر گام بردارد باید زیرساخت توزیع را فراهم کند چرا که مشکل ناشران زیرساخت تولید است.

* باید در امر کاغذ خودکفا شویم

وی گفت: کاغذ محصول استراتژیک است که باید در امر کاغذ مانند گندم خودکفا شویم. با تلاطم قیمت و فشار سیاسی و بین‌المللی که اکنون مواجه‌ایم و بسیاری از دشمنان خود را ابرقدرت می‌دانند باید در زمینه تدارک زیرساخت فرهنگ گامی اساسی و مؤثر برداشته شود.

وی ادامه داد: دو سال و نیم است که فشار اقتصادی بر کشورمان بیشتر شده و ما در زمینه اهتمام جدی در راستای صنعت نشر نامه‌نگاری و مذاکره زیادی با وزیر ارشاد وقت کردیم که البته اهتمام جدی صورت نگرفت و مشکلات هنوز حاکم است که امیدواریم دولت فعلی در زمینه صنعت نشر اهتمام ورزد.

* قیمت کتاب در خرید تأثیر دارد ولی در مطالعه خیر

در ادامه مناظره غلامحسین هادویان استاد دانشگاه و دبیر علمی اداره کتاب عنوان کرد: مشکلات نشر مسائل مهم برای توسعه فرهنگ بوده و حمایت‌هایی از طریق وزارت ارشاد صورت گرفته است که البته باید دید آیا این حمایت‌ها کافی بوده یا هنوز مشکلات پابرجا است.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب‌ها و ابعاد مختلف از صنعت نشر حمایت کرده و ناشران این امر را می‌دانند.

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه کتاب یکی از رویدادهای مهم بوده که فرصتی بی‌نظیر برای فروش کتاب است. همچنین برگزاری نمایشگاه استانی در طول سال فرصتی مناسب برای پاسخگویی به نیازهای مخاطبان است که این امر می‌تواند نیازهای منطقه را جوابگو باشد.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد سیاستش به این شکل است که کتاب‌هایی خریداری و به مؤسسات ارسال کنند که این امر خود بسیار قابل توجه است. همچنین بخش حمایت از آثار بسیار ارزشمند بوده و لازم است که این امر توسط وزارت ارشاد شناسایی و در دفتر وزارتخانه به عنوان حمایت کردن آثار وجود دارد و قراردادهایی در این زمینه بسته می‌شود.

وی ادامه داد: جشنوار‌ه‌های جایزه کتاب نیز و همچنین جشنواره جلال آل احمد و پروین اعتصامی خود کمکی به بازار کتاب می‌کند و بسیار مهم است.

استاد دانشگاه و دبیر علمی اداره کتاب افزود: در صحبت‌های دیگر صاحب‌نظران موضوع دسترسی دانشجویان به کتاب مطرح شد که بنده باید بگویم در این زمینه بن کتاب مطرح است که در اختیار ناشران و افراد قرار می‌گیرد تا بتوانند کتاب را به راحتی خریداری کنند و با توجه به تورمی که وجود ندارد دانشجو می‌تواند با استفاد از بن‌کارت‌ها کتاب خریداری کند.

وی ادامه داد‌: اینکه مشکلات نشر حل شده یا خیر باید مورد بررسی قرار گیرد در واقع از بن کارت تا نمایشگاه کتاب باید به شکل کلی و کامل سیاست‌گذاری صورت گرفته و بررسی دقیق انجام شود.

هادویان در پاسخ به سؤال مناظره گفت: قیمت کتاب در خرید تأثیر دارد ولی در مطالعه به این شکل نیست.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها