امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80355
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه مناظره پیرامون صنعت نشر کشور حمید باباوند گفت:‌ باید دولت در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه مناظره پیرامون صنعت نشر کشور حمید باباوند گفت:‌ باید دولت در زمینه توزیع تلاش کند و زیاد کار انجام دهد و در شبکه توزیع کتاب گام های مؤثری برداشته و توزیع کتاب را حل کند؛ ناشر زحمت کشیده و نمی‌تواند کتاب بفروشد بنابراین دولت باید در این زمینه کمک کرده تا در شرایط رانت قرار نگیرد.

* بحث شبکه توزیع کتاب باید مورد حمایت قرار گیرد

وی ادامه داد: در فرانسه افراد برای اینکه کتاب بفروشند اقدامات زیادی می‌کنند از جمله اینکه تبلیغ مطبوعات صورت گرفته و قبل از چاپ کتاب اقداماتی از جمله ارزیابی صورت می‌گیرد همچنین بازاریابی قبل از چاپ کتاب نیز صورت می‌گیرد و چنین حساسیت‌هایی در کشور فرانسه وجود دارد و دو ماه طول می‌کشد تا توزیع کتاب صورت گیرد بنابراین ما باید در بحث شبکه توزیع کتاب حمایت زیادی را انجام دهیم و کشورهای دیگر را مشاهده کنیم.

تورانیان در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه چرا برای خرید یک ساندویچ 10 هزار تومان هزینه می‌کنیم ولی برای خرید یک کتاب حاضر نیستیم 10 هزار تومان هزینه کنیم، اظهار داشت: باید در زمینه خرید کتاب فرهنگ‌سازی صورت گیرد و اینکه هزینه گزاف برای خرید کتاب صورت نمی‌گیرد واقعیت است که باید این موضوع حل شود و تبلیغات صورت گیرد.

* باغ کتاب چند ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد

شجاعی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه چرا نمایشگاه فعلی به شکل سالانه برگزار می‌شود ولی به شکل فصلی و دائمی نیست، گفت: با راه‌اندازی باغ کتاب امیدواریم نمایشگاه دائمی صورت گیرد البته باید بگویم باغ کتاب جنب کتابخانه ملی است که طراحی‌هایی برای آن صورت گرفته و امکان گسترده توزیع کتاب را فراهم می‌کند تا نمایشگاه دائمی شود.

وی افزود: عملاً باغ کتاب چند ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید در واقع میانه سال 93 به بهره‌برداری می‌رسد.

* تیراژ کم کتاب شغل دوم و سوم ناشر را به دنبال خواهد داشت

قدیانی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه حق‌التألیف و هزینه کاغذ برای هر کتاب چه میزان است، افزود: حق‌التألیف 8 درصد تا 15 درصد است و موضوع بخش خصوصی کمتر دیده شده است. باید بگویم هرچه تیراژ کمتر باشد قیمت حق‌التألیف نیز اندک‌تر است و افراد رو به شغل دوم و سوم می‌آورند و شغل اصلی آنها نویسندگی نخواهد بود.

*‌ باید به زیرساخت تولید توجه بسیاری شود

نیلی در پاسخ به سؤال مبنی براینکه شما گفته اید که بن کارت خوب است آیا این امر فساد را گسترش نمی‌دهد و چاپ کتاب بی‌کیفیت رخ نخواهد داد، گفت: بنده معتقدم یارانه کاغذ که برداشته شده باید هوشمندانه تبدیل به زیرساخت تولید شود و این موضوع بن‌کارت را بنده مطرح نکردم.

وی ادامه داد: باید به طور کلی به زیرساخت تولید توجه ویژه شود.

* 50 درصد کتاب‌های تولید شده محتوای ضعیف دارد

هادویان در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه چرا تشنگی کتاب کم شده است، اظهار داشت: محتوای ضعیف کتاب و فرهنگ‌سازی در زمینه کتاب از اموری است که باعث کاهش تشنگی نسبت به کتاب شده است 50 درصد کتاب‌های تولید شده محتوای ضعیف دارند.

وی افزود: نرم‌افزارها در اختیار افراد قرار می‌گیرند که باعث شده افراد با سن 20 سالگی نیز شروع به کپی آثار دیگران کرده و آن را در 40 جلد منتشر کنند در واقع کتاب‌ دیگران را در جلدهای بسیار منتشر می‌کنند.

وی گفت: کتاب‌سازی و موضوع محتوا باید مدنظر قرار گیرد و ما بحث فرهنگ‌سازی که اکنون نداریم مورد توجه قرار دهیم.

در ادامه مناظره فردی از حضار بیان کرد:‌ امروز صحبت‌های آقای باباوند بی‌رحمانه ولی درست بود و ما در حوزه صنعت کتاب و نشر نیازمند تحول عظیم هستیم ولی اینکه وزارت ارشاد کتاب‌های قلع‌وغم را بخرد و به آن کتاب‌ها جایزه بدهد کار درستی نیست در این زمینه آقای شجاعی توضیح دهد که شجاعی گفت: اینکه می‌گویی بخش خصوصی جایزه دهد ما این پیشنهاد را خوب دانسته و در کنار جوایز رسمی می‌توانیم از این پیشنهاد استفاده کنیم.

وی افزود:‌این موضوع که قلع‌وغم را که می‌گویید نمی‌فهمم چرا که ما 66 هزار نشر داریم که پرتحرک است و آثار جواز گرفته مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

شجاعی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه آیا باغ کتاب برای نمایشگاه سال آینده راه‌اندازی خواهد شد، گفت:‌طبیعتاً نمایشگاه باغ کتاب با 120 هزار متر در اختیار ناشران قرار خواهد گرفت ولی به طور قطع نمی‌توان گفت که برای سال آینده این ظرفیت را دارد.

وی افزود: به نظر بنده شهر آفتاب برای نمایشگاه سال آینده مناسب‌تر است که امیدوارم منابع مالی آن تهیه شده و تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

* امیدواریم تا پایان سال شهر آفتاب به بهره‌برداری برسد

وی گفت: کتاب‌های واجدالشرایط باید شناسایی شده و سال جاری در افتتاحیه تعدادی ناشران کتاب‌های خود را معرفی کنند.

شجاعی در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی براینکه آیا نمایشگاه کتاب در شأن مردم بوده و اینکه چرا رسانه‌ها می‌توانند یک برند پفک را در 6 ماه به عنوان کالایی برتر معرفی کنند ولی در حوزه کتاب همتی صورت نگرفته است، گفت:‌ امکانات در نمایشگاه در سطح و اندازه‌ استقبال نیست و یک نمایشگاه بین‌المللی چند نمایشگاه را در دل خود دارد که باید نمایشگاه کودک را از نمایشگاه بین‌المللی جدا کرد.

وی افزود: باید کتابفروشان ما در این زمینه اتفاق‌نظر داشته باشند و این موضوع قابل پیگیری است که برای معرفی کتاب نیازمند همراهی ناشران، رسانه، وزارت فرهنگ و ارشاد هستیم تا بتوانیم در تسریع این نهاد مردمی کمک بسیاری کنیم.

یکی از حاضر در مناظره بیان کرد: نشر پایه‌ای بوده ولی پزشکی به این شکل نیست، نشر می‌تواند یک جامعه را به فساد بکشاند ولی پزشک یک نفر را می‌کشد بنابراین با دادن مجوز به هر فردی بنده مخالفم و صحبتی که در راستای پزشک و ناشر مطرح می‌کنم مخاطبم آقای حیدری است.

وی گفت: امروز به آقای باباوند بسیار حمله شد بنده یک سؤال داریم که نیاز به پاسخ آن ندارم و صحبتم این است که چرا ناشران خصوصی دارای فرصت و امکاناتی که ناشران دولتی دارند، نیستند؛ اگر فرصت و امکاناتی که ناشران دولتی دارند به ناشران خصوصی بدهند متوجه می‌شویم که کجا هستیم همچنین مسئله دیگر این است که ثبات در برنامه‌ریزی باید مدنظر قرار گیرد. در بخشی از اولویت‌ها که مطرح می‌شود موضوع کاغذ حتی به عنوان موضوع غیر ضروری نیز مورد بررسی نبوده و مطرح نشده است.

وی گفت:‌حمایت شرط لازم است و برای تداوم حرکت باید در این زمینه (نشر) حمایت‌‌های لازم صورت گیرد.

* آموزش و پرورش و وزارت علوم به فریاد بخش کتاب برسد

وی ادامه داد: برخی مردم کتاب را براساس صورت می‌خرند و حتی می‌خوانند مانند کتاب درسی که بنده پیشنهاد می‌کنم آموزش و پرورش و وزارت علوم به فریاد بخش کتاب برسد. همچنین این دو نهاد افراد را به کتاب‌هایی که مربوط به رشد اندیشه و حرکت صحیح است ترغیب و تشویق کنند.

حیدری در خطاب به این فرد حاضر در این مناظره گفت: اگر کسی صلاحیت دارد که مجوز بگیرد به آن مجوز دهیم ولی اگر کسی صلاحیت ندارد هزار سال هم بگذرد به آن نباید مجوز داد چرا که رانت‌خواری درست می‌شود.

یکی از مسئولان مالیاتی به من می گفت مدیران ارشد ما در رودربایستی یک چیزهایی رو اعلام می کنند ولی به ما می گویند بروید از آنها بگیرید. نشر هم یکی از آنهاست.

عین اللهی ناشر خطاب به باباوند از وی خواست نام 5 عنوان کتاب که به گفته وی به راحتی در سال ده چاپ می‌خورد را بگوید که باباوند از کتاب «قیدار» و «عادت می‌کنیم» نام برد.
این ناشر همچنین گفت: موضع ناشران دولتی سرمایه نیست چرا که چاپ مجانی دارند ولی ناشران خصوصی ما تا شیراز نمی توانند بروند ولی ناشران دولتی تا فرانسه می روند. باباوند هم جواب داد به عنوان خبرنگار رفته بودم.

روبن شاهوردی ناشر ورزشی گفت: چرا در مقوله تبلیغ کتاب و معرفی وبرنامه سازی همتی وجود ندارد؟ توزیع کتاب بر عهده بخش خصوصی نیست و نباید آن را بر عهده دولت بگذاریم چرا که وظیفه دولت سیاست‌گذاری است.

در ادامه برنامه نیز نتیجه نظرسنجی اعلام شد و 74.5 درصد مردم عقیده داشتند که گرانی کتاب در مطالعه تاثیر گذار است.

در بخش انتهایی برنامه مجری از شرکت‌کنندگان در مناظره خواست که در یک جمله خواست خود را از حسن روحانی ریاست جمهوری برای مسئله نشر کشور بیان کنند.

باباوند: مجوز کتاب رو حذف کند

تورانیان: بحث مالیات رو برای ناشران مشخص کنند یا ناشران باید مالیات بدهند یا ندهند. تصحیلات بانکی را برای تولید با سود کم در اختیار قرار دهند.

شجاعی صائین: سیاست گذاری فرهنگی اجتماعی و همراهی سیستم بانکی کشور با نشر

قدیانی: یکسال قبل در همین روزها از رئیس جمهور وقت تقاضای ملاقات کردیم و به همراه 30 ناشر جلسه‌ای داشتیم ولی هیچ مشکلی حل نشد. تقاضا داریم همچین جلسه‌ای نیز با جناب روحانی برگزار شود.

نیلی: وزیر صنعت معدن و تجارت را مامور بحث تامین کاغذ داخلی کنند.

هادوی: توجه بیشتر به موضوع ارتقا کتابخانی

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار