امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80366
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 32
«کریم بقرادونی» رئیس سابق حزب کتائب لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، پیش‌بینی کرد که تعداد ...

«کریم بقرادونی» رئیس سابق حزب کتائب لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، پیش‌بینی کرد که تعداد نمایندگان در جلسه آتی پارلمان برای انتخاب رئیس جمهوری جدید به حد نصاب قانونی نرسد و در نتیجه برای هیچ کدام از نامزدها رأی گیری نشود.

بقرادونی با اشاره به اینکه حد نصاب با توافق خواهد بود، تصریح کرد: جریان انتخاب رئیس جمهور همچنان در آغاز راه خود قرار دارد.

وی درباره ادعایی مبنی بر اینکه توافقی که به انتخاب رئیس جمهور جدید منجر خواهد شد، از جانب ایران و عربستان سعودی خواهد بود، گفت: ژنرال میشل عون بیشترین شانس را در این انتخابات خواهد داشت به ویژه بعد از اینکه با جریان المستقبل که سعد الحریری در راس آن قرار دارد، تماس مداوم داشته است.

بقرادونی در مورد جلسه اول انتخاب رئیس جمهور که به پیروزی آراء سفید بر سمیر جعجع منجر شد، گفت: جلسه گذشته فقط واقعیت‌ها و اهمیت جناح‌ها را به نمایش گذاشت تا اینکه هرکس برگه خود را رو کند. این جلسه از یک جهت نمایش قدرت بود و از طرف دیگر یک علمیات شناسایی برای شناخت اهمیت ائتلاف‌ها به حساب می‌آمد. در حقیقت آشکار شد که نیروهای 14 مارس در ائتلاف‌های خود خللی دارد، در حالی‌که گروه 8 مارس یکپارچه‌تر است و مهمترین مسئله این است که فراکسیون «جبهه النضال الوطنی » (جبهه مبارزه ملی) که «هنری الحلو» نماینده آنها بود خود را به عنوان یک نیروی وسط معرفی کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ممکن است که جلسه قبلی با هدف برانداختن سمیر جعجع برگزار شده باشد، گفت: می‌توانیم بگوییم که این جلسه برای براندازی وی برگزار شده بود و انتظار نمی‌رفت که به این تعداد از آراء دست پیدا کند و مسئله مهم‌تر این است که در جلسه‌های بعدی به این تعداد از رای دست پیدا نخواهد کرد؛ به ویژه اینکه حزب کتائب لبنان این بار دیگر به جعجع رای نخواهد داد؛ چرا که امین جمیل رئیس این فراکسیون در صدد نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری است و اسم وی همچنان در بین گزینه‌ها مطرح است.

وی افزود: سمیر جعجع همچنان بر نامزدی خود پافشاری می‌کند، ولی اعتماد به نفسی که وی در ادامه دادن نامزدی و صحبت از پیروزی دارد، ناشی از تصمیم گروه 14 مارس برای حمایت از وی و همچنین تکیه‌ای است که او بر روابط خارجی خود به ویژه روابط با کشورهای خلیج [فارس] دارد.

بقرادونی در مورد شانس ژنرال میشل عون برای رسیدن به قدرت گفت: سمیر جعجع تا آخر این معرکه خواهد بود، حتی اگه از سوی گروه خود مورد حمایت قرار نگیرد و اگر گروهش به عنوان تنها نامزد از وی حمایت نکند، ولی در مورد میشل عون اینکه وی نامزدی خود را تنها بعد از آن اعلام کرد که مجموعه‌ای از تماس‌های داخلی و خارجی را به ویژه با گروه المستقبل برقرار کرد. عون قصد دارد که یک نامزد توافقی باشد و این امر دست نخواهد داد، مگر اینکه با گروه‌های دیگر به توافق برسد.

این وزیر سابق لبنانی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا تا پایان مهلت ریاست جمهوری میشل سلیمان، رئیس جمهور جدید انتخاب خواهد شد یا منصب ریاست جمهوری خالی خواهد ماند؟ گفت: بر اساس داده‌های داخلی و خارجی هیچ کس خواستار به هم ریختن ثبات داخلی نیست و این مسئله یک نقطه مشترک است که داخل و خارج بر سر آن توافق دارند. بنابراین منطق ثبات ایجاب می‌کند که انتخابات ریاست جمهوری صورت بگیرد، ولی اگر این کار صورت نگیرد زیاد هم طولانی نخواهد شد و من معتقدم که ما تا آغاز تابستان شاهد انتخاب رئیس جمهور جدید هستیم و پارلمان باید تا آن زمان باز باشد.

بقرادونی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه آیا فردی ناشناخته در بین نامزدها خواهد بود که در مورد وی توافق شود؟ گفت: چیزی که شکی در آن نیست این است که اسم «هنری الحلو» یک غافلگیری بود. من همچنین به اسم «جان عبید» وزیر سابق اشاره می‌کنم که مورد رضایت عربستان بود ولی در مورد اسم «عماد جان قهوجی» فرمانده ارتش و «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان بعید می‌دانم که به قدرت برسند، به ویژه اینکه حضور این ۲ نفر نیاز به اصلاح قانون اساسی دارد، زیرا جایگاه ریاست جمهوری در حال حاضر تحمل هیچ مناقشه‌ای بر سر قانون اساسی را ندارد و بهتر است که به این سمت نرویم.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها