امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۷:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80367
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در جریان معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران، نماد معاملاتی نفت و گاز ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در جریان معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران، نماد معاملاتی نفت و گاز پارسیان در نماد پارسان دقایقی قبل با پیغام ناظر بازار به دلیل تغییر در دارایی‌های شرکت متوقف شد.

بر اساس گزارش خبرنگار فارس، به احتمال بسیار زیاد بلوک 20 درصدی پتروشیمی پارس به ارزش تقریبی 26 هزار میلیارد ریال شرکت نفت و گاز پارسیان فروخته شده است.

به گزارش فارس، پیش از این یکی از کارشناسان بازار سرمایه ارزش گذاری در بازار سرمایه، ارزش سهام کل پتروشیمی پارس را به دلیل حضور آریاساسول در پورتفوی این شرکت، حدود 24 هزار میلیارد تومان عنوان کرده بود که در صورت محاسبه 20 درصد این قیمت، بیش از 4 هزار میلیارد تومان باید بابت این معامله به ساتا پرداخت شود؛ البته درباره ارزش‌گذاری سهام پتروشیمی پارس نظرات متفاوتی بیش از آن چیزی که عنوان می‌شود، ارائه شده است.

اسماعیل غلامی، معاون سابق سازمان خصوصی‌سازی، در پاسخ به پرسشی درباره ارزش این شرکت اظهار داشت: اگر طبق آنچه بیان می‌کنند اگر سود این شرکت در سال مالی 1392 به 2 هزار میلیارد تومان بالغ شود و P/E بازار نیز بین 6 تا 7 فرض شود، این شرکت حداقل 14 هزار میلیارد تومان ارزش خواهد داشت.

پیش از این نیز زمزمه‌هایی از ورود هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر به این معامله شنیده شد که پس از گذشت چند ماه، ظاهرا الماس پتروشیمی‌ها به هلدینگ نفت و گاز پارسیان رسیده است.

* مشخصات فنی پتروشیمی پارس و ضرورت بررسی دقیق ارزش سهام

بر همین اساس،‌ به جز 40 درصد سهم ساتا از پتروشیمی پارس، 60 درصد باقیمانده این پتروشیمی متعلق به هلدینگ خلیج‌فارس است. با توجه به زیان‌ده بودن اغلب پتروشیمی‌های تحت مالکیت هلدینگ خلیج‌فارس یا فعالیت مالی سر به سر بسیاری دیگر به دلایل مختلف از جمله بهای خوراک مایع و کار کردن زیر ظرفیت واقعی و امثال آن، گفته می‌شود بیش از 90 درصد از سود هلدینگ خلیج‌فارس از طریق فعالیت پتروشیمی پارس تامین می‌شود.

پتروشیمی پارس مستقیما از گاز 3 فاز بزرگ پارس جنوبی تغذیه می‌کند و پس از اتان ریکاوری، اتان استحصال شده را به مجتمع‌های پتروشیمی مصرف کننده اتان تحویل می‌دهد.

پتروشیمی پارس در عین حال یک واحد فرعی تولید LPG در اختیار دارد که در آن میزان قبال توجهی از این فراورده بسیار با ارزش را تولید می‌کند. با توجه به اینکه نیاز به LPG در بازار جهانی بسیار گسترده و این محصول نیز بسیار با ارزش است، سود قابل توجهی از محل تولید LPG نصیب پتروشیمی پارس می‌شود چنانکه به خصوص بعد از تعلیق تحریم‌های پتروشیمی ایران، میان خریداران جهانی LPG ایرانی رقابت ایجاد شده است.

اتان پتروشیمی پارس به مجتمع‌های تولیدکننده اتیلن از جمله پتروشیمی معروف آریا ساسول می‌رود. اتان تحویل شده به پتروشیمی آریا ساسول پس از تبدیل به اتیلن و انواع گریدهای پلی اتیلن و با توجه به قیمت پایین خوراک گاز، چند برابر ارزش پیدا می‌کند. به همین دلیل در میان فعالان صنعت پتروشیمی این مزاح زیاد شنیده می‌شود که آریا ساسول دلار چاپ می‌کند.

نکته دیگر اینکه، 50 درصد از سهام آریا ساسول متعلق به پتروشیمی پارس است و در واقع نیمی از سود کلان آریا ساسول به پتروشیمی پارس می‌رسد. 50 درصد باقیمانده سهم آریا ساسول متعلق به شرکت ساسول آفریقای جنوبی است.

در محدوده مجتمع پتروشیمی آریا ساسول یک واحد استایرن مونومر قرار دارد که سودآوری قابل توجه و کلانی دارد. 100 درصد سهام این واحد متعلق به پتروشیمی پارس است.

فعالان صنعت پتروشیمی می‌گویند یکی از ارزشمندترین مختصات پتروشیمی پارس آن است که هم با قیمت بالای گاز و هم با قیمت پایین آن سودآوری قابل توجهی دارد.

در عین حال پتروشیمی پارس تنها پتروشیمی از نوع خود در ایران است که به طرح‌های NGL وابسته نیست و گاز خود را به صورت مستقیم از پارس جنوبی دریافت می‌کند که این مساله نیز موقیعت منحصر به فردی برای این واحد ایجاد کرده است.

با توجه به وضعیت فعلی پتروشیمی پارس و نظرات کارشناسان مختلف در اینباره، باید دید که در قیمت‌گذاری سهام پتروشیمی پارس از چه شیوه‌ای استفاده شده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها