امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۲۱:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80371
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 15
علی حسین شهریور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد فعالیت تعاونی‌های اعتبار در کشور اظهار داشت: ...

علی حسین شهریور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد فعالیت تعاونی‌های اعتبار در کشور اظهار داشت: فعالیت در بخش پولی کشور باید قانونمند شود، بنابراین نظارت بر عملکرد موسسات اعتباری اعم از خصوصی و تعاونی باید بیشتر شود، چون منابع این موسسات سپرده‌های مردمی است.

مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تعاونی‌های اعتبار نیز باید مجوز فعالیت از بانک مرکزی داشته باشند و بخشی از این تعاونی‌ها که به گروه‌های شغلی خدمات ارایه می‌کنند، دارای مجوز هستند و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هم با همکاری بانک مرکزی بر عملکرد آنها نظارت دارد.

به گفته وی، تعدادی از تعاونی‌های اعتبار که فاقد مجوز فعالیت بوده‌اند، در حال ساماندهی هستند که این‌گونه تعاونی‌ها در صورتی که ضوابط بانک مرکزی را رعایت نکنند، یا باید منحل شوند یا نسبت به تغییر موضوع فعالیت خود به غیر اعتباری اقدام کنند، بنابراین در بحث ساماندهی قانونمند تعاونی‌ها ما با بانک مرکزی همراه هستیم.

شهریور اضافه کرد: اما تعدادی از این تعاونی‌ها توسط بانک مرکزی در حال تبدیل به موسسات اعتباری غیر تعاونی هستند که این اقدام مشکلات اجرایی و حقوقی دارد که در آینده نزدیک دامنگیر تعاونی‌ها، بانک و این وزارتخانه خواهد شد.

وی گفت: ما مشکلات ناشی از این اقدامات را هم به صورت کتبی و هم در جلسات مشترک به بانک مرکزی منعکس کرده‌ایم و مسئولیت حقوقی تبدیل و تجمیع تعاونی‌ها در قالب موسسات اعتباری غیر تعاونی متوجه مدیران تعاونی و بانک مرکزی است.

مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت فعالیت تعاونی‌های اعتبار، سیاست وزارتخانه تاسیس بانک و موسسات اعتباری در قالب تعاونی سهامی عام است و با توجه به اینکه اساسنامه این تعاونی‌ها در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده، از بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار انتظار داریم، در اجرای قانون اجرای سیاست‌های کلی و قانون برنامه پنجم توسعه اجازه دهند، تعاونی‌ها در عرصه بانکداری نیز فعالیت کنند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها