امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80379
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سالهاست که در تقویم ایران و سایر کشورهای دنیا روز 11 اردیبهشت (اول ماه مه) به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سالهاست که در تقویم ایران و سایر کشورهای دنیا روز 11 اردیبهشت (اول ماه مه) به عنوان گرامیداشت کارگران نامگذاری شده و هفته دوم اردیبهشت ماه معمولا به عنوان هفته کارگر تلقی می‌شود.

بدون شک نقش مهم کارگران در تولید و اقتصاد ملی بر هیچ کس پوشیده نیست و هیچ گاه به قدر تلاش و زحمتی که می‌کشند، از آنها نام برده نشده و اختصاص یک روز در سال به نام کارگر تنها نماد و نشانهای است تا لا اقل سالی یک بار به این قشر زحمتکش پرداخته شود، اما بد نیست بدانیم که از چه زمانی و به چه دلیل اولین روز ماه می به نام روز جهانی کارگر نام گذاری شد.

قرار بود که اول ماه مه 1886 میلادی در آمریکا (ایالات متحده)، کاهش ساعات کار به هشت ساعت در روز به اجرا در آید که چنین نشد و در نتیجه، کارگران در گوشه و کنار این کشور دست به تظاهرات زدند و در یک‌ هزار و ۲۰۰ کارخانه و کارگاه، اعتصاب صورت گرفت. 

در چهارم ماه مه سال 1886، و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود که شماری کشته، عده‌ای مجروح و بعداً چهار تن نیز اعدام شدند. کارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از ده ساعت به 8 ساعت بودند.

شمار کارگران معترض شهر شیکاگو بیش از سایر شهرها و حدود 90 هزار تن بود. سخنرانان آنان بر یک گاری بزرگ سوار بودند و شعار می‌دادند. پس از طی مسافتی، پلیس اطراف این گاری را گرفت و خواست که تظاهرکنندگان متفرق شوند که ناگهان انفجاری صورت گرفت، یک مامور پلیس کشته شد و چند کارگر و پلیس نیز مجروح شدند.

این حادثه سبب شد که پلیس دست به تیراندازی به سوی جمعیت بزند و کشتار صورت گیرد. آمار کشته‌شدگان اعلام نشده ‌است، ولی اسامی انبوه مجروحان در دست است.

پلیس با اعمال خشونت موفق شد جمعیت را پراکنده سازد. در پی این حادثه، هشت تن به عنوان مسبّب دستگیر شدند که پنج نفر از آنان کارگر مهاجر آلمانی و یکی هم آلمانی تبعه آمریکا بود. دادگاه یکی از این دستگیرشدگان را به 15 سال حبس محکوم کرد و بقیه محکوم به اعدام شدند که فرماندار ایالت، مجازات دو تن از آنان را به حبس ابد تخفیف داد. یکی از محکومان به اعدام، پیش از اجرای حکم خودکشی کرد و چهار نفر دیگر به دار آویخته شدند.

در سال 1889، کنگره بین‌المللی کارگران در پاریس، به پیشنهاد نماینده کارگران آمریکا، روز اول ماه مه را به عنوان روز جهانی کارگر برگزید، و در پی آن در بسیاری از کشورهای دنیا، کارگران با برپایی اعتصاب و تظاهرات گسترده، این روز را گرامی داشتند.

امسال نیز مراسم هفته کارگر از صبح دیروز و با تجدید پیمان وزیر کار و کارگران با امام راحل آغاز شد و از امروز برنامه‌های مختلفی به این مناسبت در سراسر کشور برگزار می‌شود.

روز پنجشنبه این هفته نیز که مصادف با روز کارگر است، از 30 کارگر و واحد کاری نمونه با حضور رئیس جمهور تقدیر خواهد شد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها