امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۶:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80380
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 51
«حسین شیخ الاسلام» مشاور بین‌الملل رئیس مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره برگزاری انتخابات ...

«حسین شیخ الاسلام» مشاور بین‌الملل رئیس مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه، با بیان اینکه حکومت سوریه بسیار دقیق، درست و به موقع در حال برگزاری برنامه‌های پیش از انتخابات در این کشور است، اظهار داشت:  طبق قانون اساسی سوریه که اخیراً هم تعدیل شده همه احزاب می‌توانند در انتخابات شرکت کنند، ولی در گذشته فقط حزب بعث سوریه شخصی را به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری معرفی می‌کرد و انتخابات در حقیقت یک همه پرسی برای مردم سوریه محسوب می‌شد و از آنان سوال می‌شد که این فرد را قبول دارید یا ندارید؟

مشاور امور بین‌الملل و سیاست خارجی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری فعلی در سوریه مانند همه انتخابات‌های دنیا به صحنه مشارکت همه احزاب و اشخاص مختلف برای ورود به میدان سیاسی و انتخاباتی تبدیل شده، بیان کرد: اینکه کاندیداهای مختلفی می‌توانند از سوی احزاب و مردم برای حضور در انتخابات سوریه شرکت داشته باشند، امری بسیار مطلوب است.

شیخ الاسلام خاطرنشان کرد: بر طبق قانون انتخابات سوریه کاندیداهای انتخابات باید شرایط و ویژگی‌هایی برای ثبت نام و حضور در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را داشته باشند از جمله اینکه کاندیدای انتخابات نباید کمتر از 40 سال سن داشته باشد، پدر، مادر، همسر و فرزندانش نباید تبعه کشور خارجی باشند و همچنین 35 نفر از نمایندگان مجلس هم با کاندیدا شدن او برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری موافقت کنند.

سفیر اسبق ایران در دمشق گفت: برخی کشورهای مختلف دنیا برای کاندیداهای ریاست جمهوری شرط و شروطی دارند که برای مثال کاندیداها در آمریکا باید ابتداً توسط احزاب انتخاب شوند و همچنین در فرانسه باید چند هزار نفر با امضای خودشان کاندیدا را تایید کنند و در دیگر نقاط دنیا و در کشورهای مختلف هم ملاک و معیار این امر در دست نمایندگان مجلس است.

شیخ الاسلام افزود: دشمنان ملت سوریه که تا‌کنون همه گونه جنایت علیه مردم این کشور از جمله قتل، تجاوز، غارت، کشتار و مثله کردن را انجام داده‌اند اعلام می‌کنند که انتخابات ریاست جمهوری در سوریه نباید انجام شود و این انتخابات برای حل و فصل مشکلات نیست، در حالی که در گذشته همین دشمنان سوریه چیز دیگری می‌گفتند.

مدیرکل روابط بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و سیاستمداران آمریکایی در موضعگیری‌های منفی علیه انتخابات ریاست جمهوری سوریه اعلام می‌کنند که این انتخابات آینده سوریه را مشکل‌دار می‌کند، خاطرنشان کرد: باید از آنها این سوال را پرسید که اگر مشکلات سوریه از طریق انتخابات حل نشود پس از چه راه حلی بحران سه ساله‌ای که غربی‌ها و برخی کشورهای منطقه برای کسب منافع خود آن را آغاز کرده‌اند باید پایان پذیرد؟

شیخ الاسلام افزود: مگر غرب در دنیا خود را داعیه دار دموکراسی نمی‌نامد؟در حالی که انتخابات سوریه تبلور همان دموکراسی است که غربی‌ها برای آن مرتب یقه پاره می‌کنند.پس چرا غرب از این انتخابات نگران است؟

مشاور بین الملل رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه غربی‌ها این را می‌دانند که در انتخابات ریاست جمهوری سوریه، بشار اسد با هر معیار و میزانی که دیگران آن ا ملاک قرار دهند برنده میدان مبازره در انتخابات است، بیان کرد:  آمریکایی‌ها و غربی‌ها انتخاباتی را در سوریه می‌خواهند که نتیجه نهایی آن عدم حضور بشار اسد به عنوان رئیس جمهور سوریه باشد؛ در حالی که مردم سوریه، بشار و اقدامات و رفتارهای او را قبول دارند و در سه سال گذشته مدیریت و قدرت خود را بیش از پیش نشان داد.

شیخ الاسلام گفت: غرب و برخی کشورهای منطقه در نظر داشتند تا سوریه را تجزیه کنند، ولی بشار اسد به خوبی در برابر اقدامات ضد سوری آنها مقابله کرد و توانست تمامیت ارضی سوریه را حفظ  کند و این برای ملت سوریه بسیار ارزشمند است.

مشاور امور بین‌الملل و سیاست خارجی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم سوریه در انتخابات به بشار اسدی که مستقل، ملی و علاقه‌مند به سوریه است رای می‌دهند، افزود: اگر غربی‌ها فکر کرده‌اند که ملت سوریه به تروریست‌هایی که پول می‌گیرند و با اجرای سیاست دیکته شده از خارج به آنها مزدوری این افراد را می‌کنند رای می‌دهند، کور خوانده‌اند.

شیخ الاسلام بیان کرد: ارزیابی دول غربی از انتخابات ریاست جمهوری سوریه این است که 75 درصد مردمی که واجد شرایط رای دادن هستند به بشار اسد رای خواهند داد و این برای آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بسیار نگران کننده است.

مشاور رئیس و مدیرکل بین‌الملل مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه تنها بخش‌های کوچکی از سوریه که از نظر جمعیت هم قابل توجه نیست در اختیار تروریست‌هاست، گفت: ستاد انتخابات سوریه اعلام کرده که برای اینکه ملت سوریه بتوانند در انتخابات شرکت کنند سعی می‌کنند تا حوزه‌های رای‌گیری را در نزدیکی مناطق آواره نشین و مرزهای سوریه دایر و امنیت و رفت و آمدهای آنان را تامین کنند.

به گزارش فارس، قرار است انتخابات ریاست جمهوری سوریه 13 خرداد ماه در این کشور برگزار شود.

پارلمان سوریه سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که کسانی که قصد اعلام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را درارند به مدت ده روز فرصت دارند تا مدارک خود را به دادگاه قانون اساسی این کشور تحویل دهند.
انتهای پیام/ و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها