امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۱:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80384
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس،حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پور محمدی وزیر دادگستری در چهارمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی،هنری و حقوق مرتبط با بیان ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس،حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پور محمدی وزیر دادگستری در چهارمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی،هنری و حقوق مرتبط با بیان اینکه جوامع انسانی نیازمند تنظیم مقررات روشن و دقیقی است که با زندگی شهروندان یک کشور منطبق باشد افزود: امروزه ارزش هر جامعه به میزان دفاع از حقوق شهروندان تعریف می شود در واقع جوامع انسانی باید بر اساس مبانی درست و دقیق به وجود بیاید.
 
حجت الاسلام و المسلمین پور محمدی با بیان این موضوع که حقوق جوامع بشری در دوره های مختلف تاریخ متفاوت بوده است، اضافه کرد: در گذشته های دور بیش تر به جنبه های مادی توجه می کردند، اما امروزه حتی اقتصاد هر کشور بر اساس تولیدات مبتنی بر خلاقیت و تولید فکر هر کشور سنجیده و ارزش گذاری می شود.
 
وزیر دادگستری درباره معیارهای حقوقی کشور ایران توضیح داد: ما دارای فرهنگ غنی با شکوهی هستیم بنابراین تعاریف حقوقی ما با سایر کشورها متفاوت است. این تفاوت ها تعارض با دنیای غرب را برجسته می کند، به همین دلیل دنیا بر سر موضوع هسته ای با ما سر ناسازگاری دارد و نمی خواهد ما با به کارگیری انرژی هسته ای به قدرت و ثروت و نفوذ سیاسی بیش تری برسیم.
 
وی درباره حقوق هنرمندان و دفاع از آن اظهار کرد: هر جامعه ای که نویسنده و  به طور کلی اهالی فرهنگ و هنر در شاخه های مختلف دارد، باید مالکیت مادی و معنوی از حقوق هنرمندان نیز داشته باشد. با وجود طیف گسترده ای از هنرمندان و اهالی فرهنگ در کشور باید حقوق شهروندی این افراد بیش تر رعایت شود.
 
حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی با ابراز خرسندی از داشتن لایحه ای برای مالکیت مادی و معنوی هنرمندان در مجلس در این باره توضیح داد: لایحه مالکیت معنوی در 119 ماده برای اهالی فرهنگ و هنری به تصویب کمیسیون فرهنگی رسیده است. در این لایحه ما نگاهی جامع به ابعاد مختلف این مالکیت داشتیم و تمامی نواقص آن را برطرف کردیم. خوشبختانه در این ماده قانونی تعاریف به طور شفاف و دقیق صورت گرفته و ما در این قانون 38 عنوان و واژه تعریف شده داریم.
 
وی در ادامه صحبت های خود اشاره کرد: جامعه ای که به حقوق شهروندان خود احترام بگذارد، امید و انگیزه و امنیت را برای مردم جامعه به وجود می آورد. بنابراین تمامی نهادها و موسسات مربوطه باید تلاش خود را برای اجرایی کردن قانون مالکیت معنوی انجام دهند تا بتوانیم با حمایت تمامی ارگان های مشکلات و موانع را از سر راه هنرمندان برداریم.
 
وی تاکید کرد: مالکیت معنوی هنرمندان بررسی خواهد شد و اگر لازم بود می توانیم مجتمع اختصاصی برای هنرمندان تاسیس کنیم.
 
وزیر دادگستری در پایان صحبت های خود گفت: دنیای امروز دنیای توانایی های نرم است و توانایی های سخت متکی به توانایی های نرم هستند بنابراین باید توانایی لازم دفاع از توانایی های نرم و  فکری را داشته باشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها