امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80398
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ابوالقاسم عیسی مراد مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در نشست ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ابوالقاسم عیسی مراد مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری که به مناسبت هفته مشاغل در ساختمان زنده‌یادعلاقه‌مندان این وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: به طور مستقیم هدایت، راهنمایی و مشاوره‌دهی به افرادی که در جامعه دانش‌آموزی زندگی می‌کنند و به طور غیرمستقیم این هدایت‌ها برای خانواده‌ها، نهادها و سازمان‌ها، انجام می‌شود.

وی افزود: اگر تا دیروز هدایت سنتی بود، امروز سازمانی، پیچیده و مدرن اتفاق می افتد؛ وضعیت مشاوره و هدایت رنگ و بوی دیگری گرفته است.

عیسی مراد با بیان اینکه هفته مشاغل یک انتخاب است، تصریح کرد: اگر انتخاب ما درست نباشد دچار اتفاقات جدی می‌شویم؛ اداره کل امور تربیتی و مشاوره این هدف را دارد تا جامعه با این موضوع آشنا شود سپس باید هوش و استعداد دانش‌آموزان را بدانیم و آنها را با یک انتخاب درست و احسن آشنا کنیم.

وی با بیان اینکه رشته تحصیلی مسیر زندگی دانش‌آموز را تعیین می‌کند، تصریح کرد: هدایت تحصیلی و شغلی و آشنایی با مشاغل کمک می‌کند دانش‌آموزان انتخاب درستی داشته باشند؛ از اول مهر تا پایان سال تحصیلی این هدایت برای دانش‌آموزان انجام می‌شود.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش افزود: افرادی با عنوان مشاور و راهنما در مدارس هستند تا دانش‌آموزان بدانند چه چیزی را چطور انتخاب کنند و این موضوع ضرورت صد درصدی است؛ سیاست ما و مشاوران جهت‌دهی است.

وی ادامه داد: مشاوران بر اساس تخصص و علم و با توجه به استعداد‌های دانش‌آموزان آنها را هدایت می‌کنند تا بر اساس ظرفیت‌های استان‌ها و کشور، انتخاب درستی داشته باشیم.

عیسی مراد با اشاره به هدف نهایی این حوزه گفت: دانش‌آموز، خانواده و جامعه باید به یک آرامش نسبی برسند؛ موقعیتی به نام آموزش و پرورش وجود دارد و مفاهیم آماده‌ای در سند تحول بنیادین آمده است و در نهایت متخصصانی که در حوزه مشاوره و روان‌شناسی تخصص داشته باشند هدایت و آشنا‌سازی را عملی می‌کنند.

وی افزود: موضوعات مشاوره و هدایت تحصیلی را ارزیابی می‌کنیم و این برنامه توسط داوران علمی و تخصصی که در دانشگاه‌های برتر کشور هستند، انجام می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه انتخاب‌های ما در حوزه هدایت تحصیلی دقیق است، خاطرنشان کرد: اگر انتخاب‌هایی از طرف مسئولان غیرمرتبط انجام شود اتفاقات خوبی نمی‌افتد و این موضوع باید توسط مشاوران مدارس انجام شود.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش با اشاره به برنامه‌هایی که در سال جاری برای هفته مشاغل در نظر گرفته‌اند، اظهار کرد: جلسات مشورتی با والدین، بازدید از مراکز شغلی و حرفه‌ای، شناسایی ظرفیت‌های بومی استان‌ها، جلسات آموزشی برای دانش‌آموزان در طول سال و نظرات دانش‌آموزان و خانواده‌ها بر اساس تست سنجیده می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که هدایت تحصیلی به دوره اول متوسطه وارد می‌شود و شما چه برنامه‌هایی دارید؟، گفت: در حال بازسازی و بازنگری هستیم و با توجه به زیرنظام هدایت تحصیلی که به ما سپرده شده است، مراکز و مراجع مختلف محور تفکر و اندیشه را به روز می‌کنیم.

وی افزود: زیرنظام هدایت تحصیلی در سند تحول بنیادین تعریف شده و اداره کل مشاوره و امور تربیتی آموزش و پرورش مسئول این کار است.

عیسی‌مراد در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه «در حال حاضر مشاوران و دانش‌آموزان توازن ندارند و تعداد کنونی مشاوران مدارس چقدر است؟»، تصریح کرد: ما در یک پروسه شروع شده هستیم و تعدادی از معلمان تخصص‌ها را دارند و به مابقی هم آموزش می‌دهیم.

وی افزود: تعدادی از مشاوران ما رشته تحصیلی مشاوره ندارند؛ حدود یک میلیون پرسنل در آموزش و پرورش وجود دارد که فقط تعدادی از آنها مربوط به مشاوره هستند.

وی ادامه داد: اهتمام ما این است تا افرادی که متخصص هستند در مشاوره حضور یابند؛ همچنین ضمن خدمت و آموزش‌های به روز توسط بالاترین اساتید انجام می‌شود.

*به ازای هر 15 دانش‌آموز یک ساعت مشاوره داریم

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش با اشاره به استانداردهای بین‌المللی نسبت مشاور به دانش‌آموزان گفت: استانداردهای بین‌المللی به ازای 5 یا 6 نفر، یک ساعت است اما در کشور ما به ازای هر 15 نفر، یک ساعت است که در حال تلاش هستیم تا این سرویس‌دهی به ازای هر 12 نفر یک ساعت شود.
*موضوع اعتیاد فرا‌آموزشی است

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «اعتیاد در بین دانش‌آموزان وجود دارد و چرا به این موضوع ورود پیدا نکرد‌ه‌اید؟»، گفت: آسیب‌های اجتماعی روانی وجود دارد و مسئولیت آن با دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش است؛ اما بله در سطوح مختلف وجود دارد و باید کاری کنیم که میزان پیشگیری و سالم‌سازی که این اختلال را به وجود می‌آورد حل کنیم؛ این قضیه فراآموزشی است.

وی ادامه داد: به مشاوران در کشور آموزش می‌دهیم تا به خانواده‌ها و اولیا آموزش دهند تا میزان سوء مصرف آنها به حداقل برسد.

*جذب مشاوران با مدارک کارشناسی ارشد

عیسی‌مراد تصریح کرد: در تلاش هستیم تا افرادی که دارای تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد هستند، جذب شوند و هرکدام که بیشتر به روان‌شناسی و مشاوره نزدیک باشند اولویت ما خواهند بود.

*آموزش، اولویت اول است

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا آموزش عدم استفاده از «مصرف ریتالین و شیشه به دانش‌آموزان انجام می‌شود؟»، خاطرنشان کرد: اولاً ریتالین و شیشه به تناسب سن و سال است و به تناسب آن سنی که افراد دارند اتفاق می‌ا‌فتد؛ آمار دانش‌آموزان آنقدر بالا نیست؛ اما آموزش و واکسینه کردن دانش‌آموز و خانواده برای ما اولویت است؛ این رسالت تخصصی و علمی و کاری و شغلی ما است.

وی افزود: ما متولی خانواده و آموزش خانواده داریم و افرادی که در اداره کل خانواده هستند این سرویس‌ها را به خانواده‌ها می‌دهند؛ آموزش خانواده در کشور داریم؛ خانواده‌ها ماهی یا دو هفته یکبار آموزش‌های لازم را می ‌ینند؛ آموزش داده می‌شود اما آیا به طور مستقیم آموزش می‌دهید یا خیر، آموزش همیشه اولویت دارد و کسی که آموزش می‌دهد این نخبگی را دارد که چه چیزی آموزش دهد و پیام خود را برساند و خانواده و دانش‌آموز دچار بحران‌های بعدی نشود.

وی ادامه داد: آیا این آموزش‌ها لازم است یا نه، بله ۱۰۰ درصد لازم است؛ آیا فقط به دانش‌آموز، خیر؛ در بعضی موارد آموزش به دبستانی‌ها باید به طور غیر مستقیم آموزش داده شود.

*وجود بیش از 17 هزار مشاور در کشور

عیسی‌مراد با اشاره به تعداد مشاوران موجود در کشور اظهار داشت: حدود 17 تا 18 هزار مشاور در کشور داریم که برخی از آنها تخصص مستقیم روان‌شناسی و مشاور را ندارند اما در نظر داریم ورودی‌ها را سنجش کنیم که اگر فردی توان داشته باشد این کار را انجام دهد.

*بیش از 14 هزار مشاور کم داریم

وی تصریح کرد: حدود 14 تا 15 هزار مشاور کم داریم و بر اساس نظام جامع مشاور نیاز است و روال استخدام باید از طریق دولت و مجلس پیگیری شود.

*وجود 20 درصد مشاوران نیمه مرتبط در این حوزه

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که چه تعدادی از مشاوران غیرتخصصی فعالیت می‌کنند گفت: حدود 20 درصد از مشاوران نیمه‌مرتبط هستند که تلاش می‌کنیم افرادی را جذب کنیم که با این موضوع مرتبط باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا در رشته‌های تحصیلی مختلف توسعه متوازن انجام می‌شود؟»، تصریح کرد: اکنون در رشته ریاضی فیزیک و تجربی تراکم دانش‌آموز داریم و در رشته کاردانش کمبود داریم؛ ما بر اساس نیاز جامعه این موضوعات را می‌بینیم و نیاز‌سنجی‌ها در این رابطه انجام شده است.

به گزارش فارس، نشست خبری مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش با موضوع هفته مشاغل در ششمین روز هفته و در ساختمان علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار