امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80407
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، از شهادت تا اعدام قاتلان موسی نوری قلعه‌ نو 171 روز گذشت. در زیر بخشی از روند پیگیری این پرونده و برخی از اظهار ...

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، از شهادت تا اعدام قاتلان موسی نوری قلعه‌ نو 171 روز گذشت.

در زیر بخشی از روند پیگیری این پرونده و برخی از اظهار نظر‌های مقامات مسئول و نحوه دستگیری این تروریست‌ها را می‌خوانید

15 آبان 92

موسی نوری قلعه نو، دادستان عمومی و انقلاب زابل مقارن ساعت 7:45 دقیقه صبح روز چهارشنبه 15 بان ماه 92 به همراه راننده خود مهدی مرعی در ابتدای جاده زاهدان رو به روی بیمارستان امیرالمومنین زابل از سوی سرنشینان مسلح یک خودرو پژو مورد سوءقصد واقع شد و به شهادت رسید.

بعد از اعلام این خبر گروهک تروریستی جیش‌العدل ادعا کرد که این ترور به وسیله آنها انجام شده اما منابع آگاه تأکید کردند که این ترور مربوط به مباحث قاچاق کالا بوده است. 

25 آبان سال 92

در ترور دادستان زابل به گروهی غیر از جیش العدل مظنونیم‬

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی معاون اول رئیس قوه قضاییه درباره آخرین جزئیات پرونده ترور دادستان زابل اظهار داشت: گره جیش العدل که چندی پیش مسئولیت ترور دادستان زابل را برعهده گرفت ادعایش خالی بندی بوده ولی ما نمی‌خواستیم این موضوع را در تلویزیون اعلام کنیم؛ این گروه دیده که یک حادثه پیش آمده و می خواستند این قضیه را به خودشان بچسبانند.

وی افزود: این گروه در اطلاعیه‌ای که منتشر کرده سه اشتباه دارند؛ یکی این که گفته بودند یک نفر کشته شده که اینطور نبوده بلکه دونفر کشته شده و اینکه مکان و زمان را هم اشتباه گفتند.

رئیسی ادامه داد: این گروه خیلی عجله کرده بودند و با این کار خواستند بگویند که ما خیلی در ایران مقتدر هستیم و می توانیم فساد کنیم ولی هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد ترور دادستان زایل کار این گروه تروریستی است.

حجت السلام رئیسی گفت: ما به جریان دیگری مظنون هستیم که در حال حاضر دوستان در حال پیگیری این موضع هستند و بعد از اینکه تحقیقات به نتیجه رسید در مورد آن اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

وی افزود: یک جریان سرقت مسلحانه بوده که مرحوم  موسی نوری دادستان زابل با دنبال کردن این پرونده باعث دستگیری عناصر این گروه می‌شود و از آنجایی که اعضای این جریان آدم های شروری هستند این احتمال وجود دارد که آن‌ها دست به ترور دادستان زده باشند.

رئیسی در پایان گفت: البته قضیه هنوز قطعی نشده و ما در حال پیگیری برای نهایی شدن آن هستیم.

27 آبان 92

سپاه، تیم ترور دادستان زابل را دستگیر کرد و اعلام شد که تروریست‌ها وابسته به گروهک معاند نظام نیستند؛ همچنین مجرمان در این تاریخ به اعمال ننگین خود اعتراف کردند.

روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه از دستگیری اعضای تیم ترور دادستان زابل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه، اعضای تیم ترور دادستان زابل طی یک عملیات پیچیده اطلاعاتی دستگیر شدند.

در همین راستا، سردار رمضان شریف معاون روابط عمومی سپاه پاسداران در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: در تماسی که با فرمانده نیروی زمینی سپاه داشتیم، سردار پاکپور ضمن تأیید این خبر اعلام کرد که این تیم هیچ وابستگی به گروهک‌های معاند نظام نداشته است.

وی افزود: سردار پاکپور همچنین تأکید کرد که این ترور مربوط به مباحث قاچاق بوده است.

27 آبان سال 92

مجرمان به اعمال ننگین خود اعتراف کردند

رجبعلی شیخ‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: در پی دستگیری دو مظنون توسط فرماندهی انتظامی شهرستان زابل‌ و اقدامات اطلاعاتی اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان و انجام عملیات پیچیده عملیاتی توسط قرارگاه منطقه‌ای قدس، سه نفر از عوامل ترور شهید نوری دادستان شهرستان زابل در این شهرستان دستگیر شدند.‌

معاون استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این مجرمان به اعمال ننگین خود اعتراف کردند، تاکید کرد: این مجرمان هیچ ‌ارتباطی با گروهک‌های معاند نظام ندارند.

27 آبان سال 92

تقدیر و تشکر خانواده ‌دادستان زابل از دستگاه‌های اطلاعاتی/مجرمان سریعا مجازات شوند

خواهر شهید نوری با تقدیر و تشکر ‌از دستگاه‌های اطلاعاتی برای دستگیری عاملان ترور شهید نوری گفت: خون پاک و مطهر شهید نوری طبل رسوایی و بد‌نامی حرام‌خواران را به صدا درآورد.

خدیجه نوری‌قلعه‌نو امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: خوشحالم که این بار نیز برادرم نه با قلمش بلکه با خونش طبل رسوایی زورگویان و حرام‌خواران را به صدا در‌آورد.

وی ضمن قدردانی از تمامی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی تصریح کرد: خدا را شاکریم که عاملین اصلی این جنایت بزرگ دستگیر شدند.

خواهر شهید نوری ادامه داد: برادر شهیدم همواره به دنبال اجرای عدالت و منافع مردم محروم منطقه سیستان بود و تلاش می‌کرد تا یک امنیت پایدار را در آن خطه ایجاد کند.

خواهر شهید نوری تصریح کرد: امیدواریم مجرمان هر چه زودتر به سزای اعمال ننگین خود برسند.

28 آبان سال 92

اشد مجازات برای عاملان ترور دادستان زابل

امام جمعه زابل گفت: باید عاملان اصلی ترور دادستان زابل به اشد مجازات محکوم شوند.

وی اظهار داشت: خبر دستگیری عوامل ترور شهید نوری و همراه ایشان همگان را خوشحال کرد و اگر این افراد دستگیر شده عاملان اصلی باشند به اشد مجازات محکوم شوند.

امام جمعه زابل در ادامه خاطرنشان کرد: دادستان زابل شخصیت عادل بود که به خاطر اجرای قانون به شهادت رسید.

28 آبان سال 92

برخورد شدید با ‌عوامل ترور دادستان زابل ‌/‌ حفاظت از مسئولان امنیتی در سیستان‌ و ‌بلوچستان

حسینعلی شهریاری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: واقعا مسئله بسیار عجیبی بود که عده‌ای به خود اجازه بدهند که دادستان یک منطقه را شهید کنند.

وی بیان کرد: باید با عوامل پشت صحنه و کسانی که این مجرمان را برای این اقدام تحریک کرده‌اند نیز برخورد جدی شود.

این مسئول ادامه داد: در تمام دنیا دادستان‌ها مورد حفاظت قرار می‌گیرند و کسی به خود اجازه تعرض به این شخصیت را نمی‌دهد اما در این منطقه به سادگی دادستان زابل مورد سوءقصد قرار گرفت.

وی گفت: البته شهید نوری یک ماه قبل به رئیس شورای تامین اعلام کرده بود که مورد تهدید قرار گرفته اما تیم حفاظت برای ایشان منظور نشد که اینها همه باید بررسی شود.

شهریاری افزود: زمانی که ایشان تهدید شده بودند باید حتما مسئولان امنیتی برای تامین امنیت وی اقدام می‌کردند تا این حادثه پیشگیری می‌شد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: باید عوامل دستگیر شده به اشد مجازات محکوم شده و  با عوامل پشت پرده نیز که به شدت برخورد شود تا کسی در نظام جمهوری اسلامی ایران جرأت نکند در مقابل قانون بایستد و اگر برای پرونده‌ای در دادگستری حکم صادر شود، به خود جرأت بدهند انتقام شخصی از دادستان بگیرند.

12 آذر 92

اعلام شد که 10 نفر از عوامل حادثه ترور دادستان زابل دستگیر شدند

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: تاکنون 10 نفر از عوامل حادثه دادستانی زابل دستگیر شده‌اند.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: از تعداد دستگیر شدگان حادثه دادستانی زابل، دو نفر خانم هستند.

این مسئول افزود: در بدو امر یکی از عواملی که دخالت مستقیم داشت و در صحنه ترور نیز حضور داشته دستگیر و بلافاصله بعد از آن با بررسی‎های انجام شده افراد دیگر که نقش مستقیم و غیر مستقیم داشته‌اند در دستور تعقیب و بررسی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در مجموع حدود 10 نفر شناسایی و دستگیر شدند و بدین ترتیب بیش از 90 درصد از عوامل، دستگیر شده و در اختیار دستگاه قضایی قرار دارند.

حمیدی در پایان اذعان داشت: یکی دو نفر تحت تعقیب و رصد اطلاعاتی قرار دارند که با دستگیری آنها این پرونده از ابتدا تا انتها مورد شناسایی، تعقیب و دستگیری قرار گرفته است.

 

8 بهمن 92

اعضای باند 12 نفره ترور دادستان زابل دستگیر شدند.

24 فروردین

حکم اعدام سه تن از عوامل ترور به نام‌های امید پیری، ایمان گلوی و علیرضا ده مرده قطعی شد.

4 اردیبهشت

تروریست‌ها در ملا عام اعدام می‌شوند

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: ‌صبح روز شنبه حکم اعدام عاملان شهادت دادستان زابل در ملأعام اجرا می‌شود.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: حکم عاملان ترور دادستان زابل و راننده‌اش در همان مکان شهادت اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه این یک مطالبه عمومی بود، تصریح کرد: پس از پیگیری های فراوان، قرار شد حکم اعدام عاملان شهادت دادستان زابل در ملأعام اجرا می‌شود.

حمیدی با بیان اینکه قوه قضائیه در برخورد با مخلان نظم و امنیت هیچ گونه تعارفی ندارد، تاکید کرد: پس از ترور ناجوا‌نمردانه دادستان زابل ماموران در کوتاه‌ترین زمان عاملان این جنایت را دستگیر کرده و قوه قضائیه نیز در سریع‌ترین زمان حکم اعدام آنان را صادر کرد.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان با تسلیت مجدد به خانواده دادستان زابل گفت: تمام مردم و مسئولان منطقه سیستان به ویژه خانواده این شهدا خواهان اجرا شدن حکم اعدام قاتلان دادستان زابل در ملاعام بودند.

سرانجام امروز 06/02/93 در ساعت 5:30 صبح بعد از 171روز عاملان شهادت دادستان فقید زابل اعدام شدند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها