امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80479
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هشتمین عصرانه ادبی فارس به پاسداشت هاشم کرونی شاعر انقلاب اسلامی ...

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هشتمین عصرانه ادبی فارس به پاسداشت هاشم کرونی شاعر انقلاب اسلامی اختصاص داشت که با حضور محمدمهدی سیار، رضا اسماعیلی، حسین قرایی، حمیدرضا شکارسری، علیرضا قزوه، عبدالرحیم سعیدی راد، محمدرضا سنگری، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، سید امین جعفری و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن اجتماعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حسین قرایی مجری و برگزار کننده جلسات عصرانه ادبی فارس با اشاره به این که این جلسات باید در سراسر کشور برگزار شود بیان داشت: پاسداشت جوانان شاعر و موفق یک ضرورت است.

در ادامه این مراسم محمد رضا سنگری نویسنده و پیشکسوت کشورمان بیان داشت: من با آقای کرونی در شب شعری که در حرم حضرت احمدبن موسی برگزار شد آشنا شدم.

وی با اشاره به اینکه حقیقت این است که در این سی و اندی سال انقلاب هیچ شب شعری را نمی‌شناسم که به اندازه شب شعر عاشورایی شیراز تأثیرگذار بوده باشد و میسر را با موفقیت طی کرده است. افزود: 28 سال از فعالیت این شب شعر می‌گذرد و در حال ورود به بیست‌ونهمین سال برگزاری این شب شعر عاشورایی هستیم که این مهم نشان دهنده توفیقی است که این برنامه دارد.
 
سنگری با بیان اینکه این شاعر ویژگی‌هایی داشت که برای من نیز شگرف بود،‌ادامه داد: در فاصله زمانی دو روزه در بارگاه حضرت احمدبن موسی با زوایای اخلاقی این شاعر انقلابی بیشتر آشنا شدم، به این ترتیب این آشنایی تبدیل به دوستی عمیق شد.

وی افزود: ارزش‌های اخلاقی، فروتنی، تواضع، درک روشن غیر از حوزه هنر ایشان که ابعادی به ابعاد آن ناشناخته مانده است یعنی تنها چهره شعری این فرد شناخته شده است و ابعاد هنری هاشم کرونی کمتر شناخته شده است، توانمندی این فرد در حوزه نقد و انتقاد کمتر مطرح شده است.

این استاد زبان و ادبیات فارسی گفت: آقای کرونی چهره بی‌تابی دارد به گونه‌ای که از آغاز تا پایان شب شعر عاشورای شیراز به گونه‌ای تشویش دارد که به نوعی یکی از سبغه‌های الهی این فرد این است که دراین نوع کارها حضور فعال داشته و مثمر ثمر باشد به گونه‌ای دیگر این فرد دائم در حال تازه بودن است.

وی اضافه کرد: در این دیدارها و ارتباط‌ها چند خصوصیت در آقای کرونی یافتم که یکی از آنها سبغه الهی است که انشاالله خداوند به همه ما عنایت کند یعنی دائم در پی شأن تازه بودن است که این مهم یک ویژگی مثبت است چون بسیاری از آدم‌ها توقف کرده و مرداب می‌شوند و به نوعی رنگ می‌پذیرند و وقتی آنها را می‌بینیم زود خسته‌مان می‌کنند چون تازگی را در نگاه و کلامشان نمی‌بینیم اما برخی دیگر مانند آقای کرونی در پی شکستن عادت‌های تماشا هستند به نوعی در پی تماشاهای تازه هستند در نتیجه این حضور دائمی تازه باعث ظهور تازه برای آنها می‌شود.

سنگری ادامه داد: آقای کرونی دائم در این فکر است که خود را بیابد و به تجربه‌های تازه برسد و این است که قلمروهای گوناگونی را دائم چنگ می‌اندازد حتی در حوزه شعرش هم می‌توان این مسئله را دید، همچنین معمولاً شعرهای شما را که می‌شنوم به این حقیقت رسیده‌ام که آقای کرونی به همه عرصه‌ها چنگ می‌زند یعنی هم به عرصه‌های اجتماعی ورود پیدا می‌کند و هم کاملاً فضاهای عاطفی و رمانتیک را در این فضاها را مشاهده می‌کنید و هم در حوزه‌های آئینی؛ که این حوزه‌های متکثر آئینی که وارد شده است در آغاز مجموعه نخست خود، خود را شاعر آئینی معرفی می‌کند.

وی افزود: لنگرگاه وجودی آقای کرونی، حوزه شعرهای آئینی است و در آن نیز انصافاً موفق است اما به دلیل اینکه ما در این جلسات این افراد را می‌ستائیم و ارزش‌های وجودی دوستان را می‌ستائیم در این مقدار اگر نمانیم بهتر است که دوستان عزیزی که سیری را طی می‌کنند اگر نکاتی را که به ذهنمان می‌رسد را به آنها مطرح کنیم مناسب‌تر خواهد بود.

به گفته این نویسنده آئینی، آقای کرونی 35 پله را طی کردند و تا رسیدن به طول یعنی 40 سالگی، 5 سال دیگر نیز باقی مانده است، ما در این فرهنگ دینی خودمان که بیان شده 40 سال جنبه احتیاط آدم است و این سال دوره پختگی انسان به شمار می‌رود معتقدم آقای کرونی باید خود را تثبیت کند یعنی تا قبل از 40 سالگی تمرین باشد اما بعد از آن تثبیت صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: به نظر نمی‌رسد که دوستان شاعر تا 40 سالگی به دنبال تمرین باشند بلکه اندک اندک باید خود را تثبیت کنند اما هنوز آقای کرونی در حوزه شعر خودش نتوانسته خود را تثبیت کند.

سنگری ادامه داد: شاید این حرفی که اکنون می‌زنم قابل نقد باشد که به گمان من نه تنها شاعران در یک عرصه خاص حتی ممکن است در یک فضای موسیقی خاص بتوانند موفق باشند یعنی از مجموعه اوزانی که می‌توان غزل سرود، اگر بخواهیم آن بیست وزن شناخته شده را بررسی کنیم، برخی از شاعران می‌توانند در یک یا دو حوزه وزنی موفق باشند، یعنی حافظ از میان 500 غزلش 135 غزل‌ دارای وزن خاص است که توفیق ماندگاری کسب کرده است این نشان دهنده آن است که این شاعر توفیقی در این حوزه دارد و نشان از روح شاعر است.

وی با بیان اینکه وزن‌ها ترجمان موسیقی روح شاعر است، بیان کرد: برخی از شاعران به وزن‌های جویباری توجه دارند، این مهم نشان دهنده این است که جز اینکه توانایی او این است، بستری بوده که اگر آن را از او بگیری، می‌تواند توفیقات بیشتری داشته باشند.

سنگری عنوان کرد: دوست عزیزمان آقای کرونی باید از بعضی‌از اینها عبور کند و باید کم کم خودش را از لابلای آنها پیدا کند به طور مثال آقای کرونی در حوزه‌های شعر سپید خیلی درخشش ندارد که اگر از آن عبور کند موفق‌تر خواهد شد، در اینجا باید گفت نمی‌توان به شاعر پیشنهاد داد اما می‌شود شاعر را به یک تمرین دوباره و به یک بازنگری و رفت و برگشت‌ها دعوت کرد تا بتواند خود را پیدا کند.

وی اضافه کرد: واقعیت این است که شاعران بزرگ ما هم همینگونه هستند، مثلاً در برخی از اوزان اگر دقت کنید می‌بینیم که شاعران بزرگ ما توفیقات چندانی ندارند یعنی در برخی از عرصه‌ها خیلی موفق نمی‌شود به طور مثال در حافظه ما چه تعداد رباعی از حافظ وجود دارد؟ چرا رباعی‌های حافظ جذب و رسوب کرده ذهن‌های ما نیست؟ آن حافظی که در حوزه غزل آن همه موفق است ؟ چرا حافظ در حوزه قصیده که وارد می‌شود دیگر به آن رتبه و شکوه حافظانه خود را از دست می‌دهد و اگر بخواهیم نمره خوبی هم دهیم در نهایت 17 است.

سنگری گفت: معتقدم هاشم کرونی، شاعر آئینی است و باید خود را در این عرصه بیابد و بیشتر در این عرصه قلم بزند و کار کند و بنده مطمئنم در این عرصه تمرکز بیشتر داشته باشد اتفاقات موفق‌تری برای او خواهد افتاد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار