امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80601
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه سناریوسازی رسانه‌ها و مقامات غربی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در سوریه، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه سناریوسازی رسانه‌ها و مقامات غربی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در سوریه، خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز جمعه منتشر شده، به نقل از دیپلمات‌ها مدعی شده است که آمریکا، انگلیس و فرانسه اطلاعاتی در اختیار دارند که احتمال صحت ادعاهای مطرح‌شده در مورد حمله شیمیایی ارتش سوریه با استفاده از گاز کلورین را تقویت می‌کند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که دولت سوریه از سال گذشته همکاری کاملی با سازمان منع تسلیحات شیمیایی داشته و تاکنون بیش از 90 درصد مواد شیمیایی نیز از این کشور خارج شده است. دمشق دو هفته قبل نیز فهرست دقیق‌تری از مواد شیمیایی خود را در اختیار سازمان ملل قرار داد.

با این وجود خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشته است که آن‌ها همواره نسبت به اینکه دمشق اطلاعات کامل مواد شیمیایی خود را در اختیار نهادهای بین‌المللی قرار داده باشد، مشکوک بوده‌اند، اما از بیم آنکه «بشار اسد» از همکاری در زمینه خروج مواد شیمیایی اعلام‌شده امتناع کند، در این مورد صحبت نکرده‌اند.

دمشق قویا این ادعاها را رد کرده و رفتار کشورهای غربی در اجرای توافق امحای تسلیحات شیمیایی را «بچه‌گانه» خوانده است. «بشار الجعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل در پاسخ به این ادعاها به رویترز گفته است: «اگر مدرکی دارند، خوب به جای آنکه وانمود کنند اطلاعات محرمانه دارند، مدارک را به سازمان منع تسلیحات شیمیایی ارائه کنند.»

به گفته جعفری، غرب تلاش می‌کند با مطرح کردن ادعاهای تازه، همچنان پرونده تسلیحات شیمیایی را باز نگه داشته و از طریق آن به دولت سوریه فشار وارد کند.

پیش از این روسیه نیز ادعاهای کشورهای غربی در مورد حمله شیمیایی توسط دولت سوریه را رد کرده است. مسکو در بیانیه‌ خود با اشاره به پیروزی‌های اخیر ارتش سوریه، نوشته است که برخی از کشورها از این وضعیت ناراضی بوده و به همین جهت «اتهام ساختگی استفاده از تسلیحات شیمیایی» را علیه دولت سوریه مطرح می‌کنند. این بیانیه همچنین تصریح کرده است که مسکو اطلاعات دقیقی در دست دارد که نشان می‌دهد ادعاهای مطرح شده، «کذب و نادرست است.»

انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه روز 13 خرداد برگزار می‌شود. پیش از این گزارش‌هایی مبنی بر برنامه‌ریزی کشورهای غربی برای تحت‌الشعاع قرار دادن این انتخابات منتشر شده بود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها