امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8061
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۴
تعداد بازدید: 243
به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه «دیروز، امروز، فردا» در برنامه دیشب خود با دعوت از محسن کوهکن نماینده سابق ...

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه «دیروز، امروز، فردا» در برنامه دیشب خود با دعوت از محسن کوهکن نماینده سابق مجلس و علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس به بررسی قانونمندی در انتخابات پرداخت.

محجوب در ابتدای برنامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه قواعد رقابت انتخابات چیست، گفت: تمام نهادهای جمهوری اسلامی اعم از دولت، مجلس، ولایت و رهبری اسلام و جهان تشیع، همگی در چهارچوب قانون هستند؛ ما خودمان را باید در مدار قانون قرار دهیم. رهبری بارها تاکید کرده‌اند که مسئولان مختلف کشور باید قانون را معیار قرار دهند چون همه چیز در قانون پیش‌بینی شده است.

وی به صحیفه حضرت امام (ره) اشاره کرد و ادامه داد: امام(ره) در صحیفه نو، نفی قانون را عین دیکتاتوری می دانند همچنین قانون اساسی نیز تکلیف ما را مشخص کرده است. در جمهوری اسلامی ایران آزادی استقلال و تمامیت عرضی کشور از هم جدا نشدنی است در واقع جمهوری اسلامی همه این موارد است بنابراین اگر با هم رقابت می کنیم با استقلال، آزادی و تمامیت عرضی کشور را مد نظر قرار دهیم و کاری نکنیم که به هیچ یک از این موارد کمترین خدشه ای وارد شود.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه آزادی فصل‌الخطاب انتخابات است، تصریح کرد: مجریان اگر نمی توانند آزادی را در انتخابات رعایت کنند باید کنار بروند و اجازه دهند کسانی انتخابات را رهبری کنند که بتوانند این اصل را اجرا کنند. مردم باید احساس کنند در انتخاب خودشان آزاد هستند و کاندیداها در بیان نظرات خود آزادی دارند.

محجوب اضافه کرد: در حوزه آزادی و توسعه آزادی صحبت‌های زیاد و مفصلی در قانون اساسی وجود دارد. مطالبه اول در سرفصل انتخابات، به جز سالم بودن انتخابات که رهبری بارها روی آن تاکید داشته‌اند، آزادی انتخابات است. بعد از معرفی کاندیداها از سوی شورای نگهبان، باید اصل آزادی در مورد کاندیداها و هواداران آن‌ها رعایت شود.

کوهکن نماینده سابق مجلس نیز در پاسخ به اینکه آیا قانون جامعی در مورد رقابت های انتخاباتی داریم یا نه اظهار داشت: در نظام‌‌های دیکتاتوری چون مردم نقشی ندارند و تصمیم گیرنده نیستند، آنچه که حاکمان اعمال می‌کنند به عنوان اصل در نظر گرفته می‌شود اما در نظام‌های دموکرات، رعایت قانون و چهارچوب‌های مشخص شده، محدوده حقوق و تکالیف را مشخص می‌کند.

وی ادامه داد: کسی که قانون شکنی می‌کند باید قبول کند که به حقوق دیگران تجاوز کرده است؛ خیلی از افراد شعار رعایت قانون می‌دهند اما در عمل باید دید نگاه ما به قانون چگونه است؟ آیا تفسیر خودمان را از قانون قبول داریم و یا در میدان عمل قانون را رعایت می‌کنیم؟ اگر قوانینی که بعد از انقلاب در مورد انتخابات مختلف وضع شده را نگاه کنیم می‌بینیم انتخابات به خوبی برگزار شده و ناظران سعی کرده‌اند مشکلات را گام به گام بر طرف کنند.

کوهکن با بیان اینکه نمی توانیم بگوییم قوانین انتخابات فعلی دارای مشکل نیست، خاطرنشان کرد: در قانون اساسی اینطور آمده که افراد متقاضی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری باید جزو رجال سیاسی- مذهبی باشند و بعد به بقیه مسائل رسیدگی شود. آیا اینکه افراد بدون هیچ چهارچوبی در انتخابات ثبت نام کنند کار درستی است؟ در هیچ یک از کشورهایی که ادعای دموکراسی دارند هم این اتفاق نمی‌افتد.

این نماینده سابق مجلس اضافه کرد:  نباید فکر کنیم اینکه 400 نفر ثبت نام می کنند نمادی از دموکراسی و آزادی است. البته قانون موجود قانونی است مترقی، چون اجرای آن به عهده دولت و هیات اجرایی و معتمدین است. پس مردم بدانند که اجرای انتخابات صرفاً در اختیار دولت نیست. از طرفی ناظرین هم استقلال کامل دارند و تابع دولت نیستند.

محجوب در ادامه برنامه با بیان اینکه دانستن دلیل رد صلاحیت باعث می‌شود افراد با آگاهی و اطلاع اظهار نظر کنند، گفت: کسانی که شرایط رقابت را دارند محدود هستند. طبیعتاً حوزه رقابتی در انتخابات ریاست جمهوری مد نظر است. رقابت موضوع اصلی انتخابات است پس بازیگران اصلی انتخابات نباید حذف و یا جرح و تعدیل شوند.

وی با تاکید بر اینکه  قانون اساسی چتر همه ماست، متذکر شد: اینکه کسی به دیگری نسبت خاصی بدهد کار درستی نیست. باید فارغ از این نسبت‌ها و تعریف‌ها و ترجمان‌ها، صلاحیت‌ها مورد بررسی قرار گیرد. اگر می خواهیم حماسه سیاسی رقم بخورد، باید بستر لازم برای رقابت افکار و اندیشه‌های مختلف فراهم شود و در نهایت مردم انتخاب کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: اقتصاددان‌ها ثابت کرده‌اند یک دوره ریاست جمهوری برای ریشه کن کردن تورم کافی است، مردم امروز دغدغه معیشت و اشتغال را دارند. گرانی و تورم مشکل اصلی کشور ماست و کاندیداها باید برنامه‌های خود را به مردم ارائه دهند. احوال آحاد همه مردم باید در نظر گرفته شود نه اینکه فقط به احوال ثروتمندان توجه داشت.

کوهکن هم در ادامه صحبت‌های محجوب گفت: در انتخابات مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان وظیفه دارد دلیل رد صلاحیت‌ها را به کاندیدا مورد نظر اعلام کند اما در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها این موضوع وجود ندارد و شورای نگهبان مکلف به بیان دلیل رد صلاحیت‌ها نیست اما چون قانونگذار این موضوع را در مورد مجلس شورای اسلامی آورده است، شورای نگهبان از نظر اخلاقی این کار را در مورد انتخابات ریاست جمهوری هم انجام می‌دهد.

این نماینده سابق مجلس افزود: ثبت نام کنندگان هیچ اختیاری برای عدم پذیرش افراد ندارند. مجری مکلف است از همه افراد مراجعه کننده ثبت نام کند و بعد از دریافت مدارک، رسید مدارک را به او تحویل دهند. این موضوع بار سنگین بررسی را به دوش شورای نگهبان می‌گذارد.

وی ادامه داد: در همه جای دنیا تسویه حساب‌ها و جلوگیری از ثبت نام‌ها قبل از آغاز رقابت‌های رسمی انجام می‌شود اما در کشور ما همه احساس تکلیف می‌کنند و متاسفانه در این مورد هیچ نظام پیچیده‌ای وجود ندارد، ورود کاملاً آزادانه است و از مدت‌ها قبل هر کسی که تصمیم به ثبت نام دارد، خودش را معرفی می‌کند در نهایت هم یک شورای 12 نفره صلاحیت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کوهکن با تاکید بر اینکه در شورای نگهبان بحث احراز صلاحیت است، نه رد صلاحیت، اظهار داشت: مردم باید بدانند مطابق اصل 115 قانون اساسی، فرد باید از رجال سیاسی- مذهبی باشد تا بعد به بقیه مسائل او رسیدگی شود. بنده اگر ثبت نام کردم و بعد به من اعلام کردند از مصادیق رجل سیاسی و مذهبی شناخته نشده‌ای، اگر خودم را زیر سقف نظام می‌دانم و برای حیثیت خودم ارزش و احترام قائلم، باید با رفتار درستی که نشان می‌دهم، هزینه‌ای برای نظام ایجاد نکنم.

محجوب با انتقاد از جمع آوری از نمایندگان مجلس برای رد صلاحت هاشمی گفت: وقتی در مجلس 100 امضاء جمع می‌شود که فلان کاندید را رد یا تایید کنید چه معنایی دارد؟ امضاء جمع کردن و مصاحبه‌های مختلف در این مورد ابتدای ماجرا است و وقتی این اتفاق در مجلس می‌افتد از مردم و کاندیداها چه توقعی باید داشت؟ این قانون شکنی از هر قانون شکنی دیگری خطرناک‌تر است. تخریب کنندگان باید رسوا شوند تا کاندیداها یکدیگر را تخریب نکنند.

وی افزود: فضای رقابتی، رقابت واقعی است و مرز آن مشخص نیست. نباید نام هرچیزی را تخریب گذاشت. منظور از تخریب نکردن این است که رهبری و آزادی و استقلال را تخریب نکنیم! انتخاباتی که استقلال و آزادی را تخریب کند، انتخابات نیست. کانون قانون‌گذاری مقدس است. من که متولی قانون هستم باید بیشتر قانون را رعایت کنم.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در انتخابات ریاست جمهوری، جز در دوره قبل که در برخی امور افراط شد و متاسفانه ادامه هم پیدا کرد، مشکل خاصی وجود نداشت. ما معتقدیم تخریب نباید از حاشیه به متن تبدیل شود. انتخابات رقابت است و در رقابت این مسائل پیش می‌آید. ناظرین حضور دارند و باید مراقب باشند و به کسانی که به دنبال به هم زدن صحنه هستند، به او تذکر دهند چرا که طبیعت انتخابات این است که آزادی آن حفظ شود. بعضی‌ها به دنبال چیدن انتخابات نباشند. شورای نگهبان و هیات اجرایی هستند و بقیه باید کار خودشان را انجام دهند.

کوهکن دبیر کل جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس با تاکید بر اینکه رفتاری که بر مرجع تصمیم گیرنده فشار وارد می‌کند، کار درستی نیست، گفت: آقای محجوب از مجلس شروع کردند و من هم صحبت ایشان را قبول دارم. اینکه 100 نفر نامه ای بنویسند و از شورای نگهبان بخواهند دو کاندیدای خاص را رد یا تایید کنید کار اشتباهی است چرا که شان و جایگاه مجلس این نیست. یک وقتی هست که فردی داوطلب شده است و من ادله محکمه پسنده‌ای دارم که نشان می‌دهد آن آقا انسان مدیری نیست بنابراین من باید این مسائل را به شکل مکتوب و بدون جنجال تقدیم شورای نگهبان کنم.

وی ادامه داد: برای ما رهبری الگو هستند و رهبری هم هیچ وقت نفی و اثباتی از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کنند، بقیه ارکان نظام هم باید از این رفتار رهبری تبعیت کنند. اینکه رئیس جمهور زمان ثبت در کنار یک کاندید خاص قرار می‌گیرد کار درستی نیست. این رفتار باعث می‌شود مردم بگویند وقتی رئیس جمهور دست یک فردی را می‌گیرد و به وزارت کشور می‌برد، فردا در انتخابات اعمال نظر می‌کند و این شائبه خوبی نیست. مجریان امر باید از رهبری درس بگیرند و طوری رفتار کنند که مردم فکر نکنند از شخص خاصی حمایت می‌شود.

کوهکن با بیان اینکه ما باید در رابطه با رفتار غیرقانونی، مراقب رفتار اطرافیان باشیم، اظهار داشت: یکی از داوطلبین یکی دو اطلاعیه داده است که آن را مثبت ارزیابی می‌کنم. وقتی کسی بیاید بگوید کسانی که کارناوال راه می‌اندازند از ما نیست تکلیف را روشن کرده، بقیه کاندیداها هم باید تکلیف را روشن کنند تا مجریان امر.

محجوب نیز با بیان اینکه انتخابات ما مساله‌دار نبوده و فقط استثناهایی وجود داشته است، خاطر نشان کرده:بررسی صلاحیت‌ها باید در یک فضای سالم و آرام انجام شود. قانون اساسی تکلیف را روشن کرده و فضاسازی بی‌معنا است. کسی که کاندید شد و وارد میدان شد باید حس کند می‌تواند آزادانه مباحث خود را مطرح کند.

«ما باید در ایام انتخابات مراقب باشیم تا آثار منفی متوجه جامعه نشود نه اینکه اجازه دهیم مسائل به وجود بیاید و فردا بیاییم و یکدیگر را محکوم کنیم. نباید فقط به کمیت انتخابات توجه داشته باشیم بلکه کیفیت آن هم مهم است. آزادی اندیشه و مطبوعات، تبلیغات آزاد، برگزاری آزادانه اجتماعات تشکیل دهنده کیفیت انتخابات است»

این نماینده مردم در مجلس با تاکید بر اینکه شمارش رای باید در اتاق شیشه‌ای و برای همه قابل رویت باشد، دلیل خود از این ادعا را نیز مطرح و تصریح کرد:این کار سبب می‌شود تا کسی در نتیجه آن تردید نداشته باشد چرا که عدم تکرار حوادث گذشته به درس گرفتن از گذشته باز می‌گردد. معمولاً چیزی که فردا رخ می‌دهد، ریشه در رفتارهای امروز ما دارد.

وی با بیان اینکه مدیریت این دوره، مدیریت خاصی است و باید برای آن طراحی خاصی داشته باشیم، اظهار داشت: اصل انتخابات رقابت است اگر رقابت ناقص انجام شود، انتخابات به خوبی برگزار نمی‌شود. روزها و ایام همان روزها و ایام است و این ما هستیم که باید نوع و مدل مدیریت و تبلیغات را تغییر دهیم. کاندیداها باید حس کنند پشت فرمان نشسته‌اند و در طرح مباحث خود آزاد هستند.

محجوب تاکید کرد: دور قبل انتخابات ریاست جمهوری چون فضا به خوبی مدیریت نشد و بستر لازم فراهم نبود، نتیجه خوبی به دست نیامد. اگر در کلیت انتخابات و بیان مباحث محدودیت ایجاد کنیم، کاندیداها در بیان دیدگاه های خود مغفول می‌مانند.

کوهکن نیز در ادامه با بیان اینکه اگر کسانی که رد صلاحیت شوند، تابع قانون نباشند به نوعی عدم تمکین خود از قانون را نشان می‌دهند، افزود: در زمان تبلیغات، نوع تبلیغات توسط قانون مشخص شده است بنابراین افراد بی‌هنر در یک جو احساسی سعی می‌کنند رقبا را بکوبند و از پلکان تخریب دیگران بالا بروند. صحبت‌های آقای محجوب طوری بود که مخاطب حس می‌کند جمهوری اسلامی به کاندیداها می‌گوید چه بگوید، چه نگوید! اینطور نیست. در دوره قبلی حرکات برخی از افراد مثل «بگم و بگم‌ها» و«عکس نشان دادن‌ها» باعث ایجاد برخی مشکلات شد. در جمهوری اسلامی هیچ مقامی به هیچ کاندیدی چیزی را دیکته نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: انتخابات روی یک نوع موج و شور سوار است. ما با این مخالف نیستیم و معتقدیم برانگیختن درست احساسات برای داغ شدن تنور انتخابات، کار بدی نیست، اما این شور و هیجان باید مدیریت شود. سال 88 به یکی از آقایان گفتم شاید شما بتوانید 100 نفر از هواداران خود را به خیابان‌ها بیاورید اما چگونه می‌خواهید حضور این افراد را مدیریت کنید؟ داوطلبین ریاست جمهوری باید رفتار خود را مدیریت کنند و اگر از اطرافیان خود حرکت خلاف قانون دیدند حتماً تذکر دهند.

این نماینده سابق مجلس معتقد است که مرز بین تخریب و نقد کاملاً مشخص است و به گفته وی فرق‌های اساسی نقد و تخریب نوع قرائت و لفظ فرد است.

علیرضا محجوب در پایان برنامه با بیان اینکه قانون انتخابات ریاست جمهوری همه مسائل را پیش بینی کرده است، خاطرنشان کرد: کسی که شاکی است یا باید مجازات شود و یا تکلیفش در قانون مشخص است. همین الان به خیلی از رسانه‌ها ایراد گرفته می‌شود که شما چرا فلان مطلب را نوشته‌اید، حرف من این است که کسی دایه مهربان‌تر از مادر نشود. قانون مطبوعات مشخص کرده که چه کسی باید در مورد مطبوعات صحبت کند.

وی ادامه داد: قانون اساسی فصل آزادی برای مطبوعات و تجمعات دارد، اگر چه این موضوعات باید همیشه رعایت شود اما در ایام انتخابات باید این مسائل را به خوبی و بیشتر از گذشته نشان دهیم، اگر این اصول را رعایت کنیم، انتخابات بگیر بگیر و بگمبگم انجام نمی‌شود. قانون اساسی استقلال را با آزادی مقایسه کرده و ضمانت قانون، آزادی است.

کوهکن هم در پایان برنامه اظهارداشت: این آزادی است که حق دفاع از حقوق قانونی را به ما داده است هر حرف غیرقانونی و فشار مرجع نامربوط، غیرقابل قبول است.

وی افزود: نمی توانیم بگوییم طریقه اطلاع رسانی امروز بسته است. التزام به قانون به ساز و کار خاص خود نیازمند است. در حوزه تمکین باید حق را به جایگاهی که قانون مشخص کرده، بدهیم. ما باید رفتار خودمان را با تفسیر قانون‌گذار از قانون تنظیم کنیم نه اینکه قانون را با خودشان تنظیم کنند.

این نماینده سابق مجلس ادامه داد: همه باید بدانیم حاصل جمع آرای صندوق‌ها تکلیف را مشخص می‌کند بنابراین اگر شخصی بیاید و لایه‌ای را از یک شهر و روستا بردارد و آن را به کل کشور تعمیم دهد دچار تحلیل اشتباه می‌شود و در نهایت او  را به وادی‌های غیرقانونی می‌کشاند. همه کاندید‌ها نمایندگانی سر صندوق‌ها دارند و آن‌ها می‌توانند آرا را بنویسند و نامزد می‌تواند این آراء را تطبیق دهد بنابراین برای نامزدها از این طریق راه برای نظارت روی انتخابات وجود دارد.

عبدالرضا مصری عضو هیات رئیسه مجلس هم به صورت تلفنی در برنامه شرکت کرد و در مورد نامه ای که به امضای 100 تن از نمایندگان مجلس رسیده است، گفت: چیزی که از ناحیه مجلس صادر می شود را می توان به مجلس نسبت داد اما اگر فراکسیون یا گروهی اطلاعیه یا بحث سیاسی داشتند نمی توانیم بگوییم کار غیرقانونی کرده اند. در مجلس آزادی وجود دارد و نمایندگان می‌توانند در زمینه‌های مختلف اظهار نظر داشته باشند. نماینده‌هایی که نامه را امضاء کرده اند کار غیرقانونی انجام نداده اند.

وی ادامه داد: از آن طرف هم فشارهای زیادی روی شورای نگهبان وجود داشته اما خوشبختانه شورای نگهبان محکم و استوار روی نظر قانونی خود ایستاده است و به فشا‌رها توجهی نداشته است. آنچه که در مجلس تحت چهارچوب اعلامیه انجام می‌شود، خلاف قانون نیست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها