امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۶:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8064
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۵۵
تعداد بازدید: 246
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، اعضای این هیئت که حدود 80 نفر هستند، با بدرقه مقامات عالی رتبه دولتی و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، اعضای این هیئت که حدود 80 نفر هستند، با بدرقه مقامات عالی رتبه دولتی و شخصیت‌های برجسته فرهنگی ترکمنستان، عشق‌‏آباد را از طریق زمینی به مقصد استان گلستان ایران ترک کردند.

اعضای هیئت اعزامی ترکمنستان، به منظور زیارت از آرامگاه مختومقلی فراغی و «دولت محمد آزادی» پدر آن شاعر پرافتخار مردم ترکمن در خاک ایران و نیز حضور در همایش بین‌المللی بزرگداشت «مختومقلی فراغی» که در روستای «آق توقای»، زادگاه این شاعر شهیر ترکمن، واقع در «گنبدکاووس» در استان گلستان ایران از دیگر اهداف سفر این هیئت فرهنگی هنری ترکمنستان به ایران اعلام شده‏است.

مختومقلی فراغی کیست؟

مختومقلی فراغی یکی از بزرگ‌ترین سرایندگان و سخنوران ترکمن، ایرانی تبار است که در روستای آق‌توقای شهرستان گنبدکاووس متولد شد.

درباره تاریخ تولد این شاعر ترکمن، نظر قطعی واحدی وجود ندارد، اما اکثر محققان و کارشناسان، با استناد به شواهد و مدارک موجود، سال 1112 هجری شمسی را تاریخ ولادت می‌دانند. وی زبان‌های فارسی و عربی را نزد پدر خود «دولت‌محمد آزادی» که از شخصیت‌های برجسته عصر خود در علوم اسلامی بود، فرا گرفت.

فراغی بعدها سفرهای زیادی به خارج از ایران، از جمله بخارا، خیوه، افغانستان و هندوستان کرد و به یکی از مهمترین شخصیت‌های فرهنگی ترکمن تبدیل شد و دیوان سروده‌های زیبای او به فارسی و انگلیسی و چند زبان دیگر نیز ترجمه شده است.

تاریخ وفات این شاعر عارف مسلک نیز همانند ولادتش، به طور دقیق مشخصی نیست، به طوری که برخی محققان، وفات وی را در 1169، برخی درگذشت وی را 1176 و برخی دیگر وفاتش را در 1198 شمسی اعلام کرده‌اند و آرامگاه وی نیز در روستای آق‌توقای در 40 کیلومتری غرب شهر مراوه‌تپه در استان گلستان در جوار آرامگاه پدرش واقع است.

کارشناسان معتقدند که بزرگداشت شخصیت‌های فرهنگی برجسته‌ای مانند مختومقلی فراغی، می‌تواند نقش موثری در تقویت مناسبات فرهنگی، اجتماعی و به تبع آن تقویت همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران و ترکمنستان داشته باشد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها