امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۱۳:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80680
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری نویسنده، شاعر، منتقد ادبی و کارشناس مسائل ...

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری نویسنده، شاعر، منتقد ادبی و کارشناس مسائل دینی در پاسداشت شاعر انقلاب اسلامی هاشم کرونی که در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد، بیان داشت: وقتی به بنده اطلاع دادند که چنین جلسه‌ای در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار می‌شود به این نیت آمدم تا به یک خدمتگذار سید‌الشهدا (ع) ادعای دین کنم.

وی اضافه کرد: در این فرصت از عبدالحسین فرهنگ که چندسالی است در میان ما نیستند یادی کنم و استاد ده‌بزرگی که بر گردن ما حق دارند، همچنین نخستین باری که مراسم شب شعر عاشورای شیراز رفتم همان سالی بود که مرحوم فرهنگ فوت‌کرده بودند و ایشان را ندیده‌ بودم، وقتی به شیراز رسیدم در خواب دیدم که این فرد بزرگ به استقبال ما آمده است و در عالم بالا ما را تحویل می‌گیرد.

حجت‌الاسلام زائری ادامه داد: اتفاقی که با شب شعر عاشورایی اتفاق افتاد و همتی که دوستان می‌کنند به نظر بنده یک نمونه برجسته و کاملاً قابل ادعا و قابل مطالعه است از آن چیزی که رهبر معظم انقلاب درباره جهاد فرهنگی و مدیریت فرهنگ فرمودند؛ تجربه شب شعر عاشورایی شیراز بدون هیچ بحث تئوریک و تحلیلی به تنهایی یک نمونه است.

وی افزود: وقتی یک کاری توسط مردم انجام می‌شود و با اخلاص و اعتقاد صورت می‌گیرد، قطعاً ماندگار و تاثیرگذار خواهد بود و دارای ثمرات و برکات بسیاری است، در این مجلس اصلاً بحث بنده سیاسی نیست و هیچ دوست ندارم که به سوی حاشیه‌ها بروم اما باید گفت اگر کارکرد و تاثیری که شب شعر عاشورا در این چند سال داشته است و آثار و برکاتی که به وجود آورده را مشاهده کنید اگر قرار بود آن را در قالب یک کار اداری  و سازمانی باشد و برای آن بودجه، نیروی انسانی و مسئول انتخاب کنیم قطعا به چنین موفقیتی نمی‌رسید.

این نویسنده گفت: اگر شما به کشورهای دنیا نیز توجه کنید، همین مطالبی را خواهید فهمید که بنده الان عرض کردم چرا که همه جایزه‌های بزرگ، نوبل، همه به همین صورت یعنی به صورت مردمی آغاز شده است یعنی بدون دخالت دولت و بدون آداب و رسوم تشریفاتی و آن هم از کاغذ بازی‌های اداری و ملاحظات گوناگون.

وی اضافه کرد: وقتی کاری درست انجام می‌شود ثمرات و برکات بسیاری خواهد داشت به همین منظور معتقدم ما باید در سالی که مقام معظم رهبری آن را جهاد فرهنگی و اقتصاد مقاومتی نامیده‌اند، کار کنیم باید مقداری به سمتی برویم که کارها را به مردم واگذار کنیم و اگر کسی کار انجام می‌دهد آن را حمایت کنیم.

حجت‌الاسلام زائری ادامه داد: معتقدم همه کارها را نباید متمرکز در سیستم دولتی و تشکیلات حاکمیتی تعریف کنیم اگر به صورت مردمی و خودجوش باشد به طور طبیعی کارهایی صورت خواهد گرفت که افراد صالح و توانمند شناسایی و استعدادهایشان شکوفا می‌شود. در این راستا ناگفته نماند که بعد از انقلاب هم آثار برجسته تولید شده به همین صورت بوده است.

وی افزود: هرکجا اتفاق بزرگی صورت گرفته است فارغ از ملاحظات اداری و تشکیلات دولتی بوده است. ناگفته نماند بنده کارهای رسمی دولتی را عیب نمی‌دانم. اما آن چیزی که بنده متوجه می‌شوم این است که نهادهای حاکمیتی و تشکیلاتی باید در حوزه سیاست‌گذاری، نظارت و ارزیابی وارد شوند و بدون منت هم حمایت کنند یعنی حمایتی که صورت می‌گیرد نباید منت آن بر سر نهادهای مردمی باشد چرا که وظیفه‌ دستگاه‌های حاکمیتی حمایت و نظارت است.

حجت‌الاسلام زائری عنوان کرد: دستگاه‌های فرهنگی و دولتی باید آن سیاستگذاری و اصول کلان را اعلام کنند و بگویند که اگر نهادی توانست در حوزه فرهنگ به طور مثال تحکیم بنیان خانواده با اهداف و آرمانهای نظام گامی برداشته و اثری را خلق کند آن را مورد حمایت قرار دهند، حال می‌تواند این آثار نشریه، فیلم سینمایی، موسسه انتشاراتی و یا هر چیز مثبت دیگری باشد نه اینکه ما بودجه‌هایی را قرار دهیم و در حوزه فرهنگ ته‌مانده‌بودجه‌ها است آن را مدنظر قرار دهیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها