امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80681
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمیدرضا شکارسری، شاعر و نویسنده پیشکسوت کشورمان در پاسداشت شاعر انقلاب ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمیدرضا شکارسری، شاعر و نویسنده پیشکسوت کشورمان در پاسداشت شاعر انقلاب اسلامی هاشم کرونی که در سالن جلسات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد، بیان داشت: برای نخستین بار است که در جلسه‌ای حضور می‌یابم که در آن از شاعر، منتقد و پژوهشگر ادبی تجلیل می‌شود که به قول استاد سنگری هنوز وارد سن احتیاط نشده است.

وی اضافه کرد:‌ عادت‌مان داده‌اند که چنین شخصی را زیربغلش را گرفته و بالا ببریم اما خوشبختانه این دفعه این اتفاق رخ داده است که هاشم کرونی از ما سرحال‌تر است و در سن کم مورد تشویق قرار گیرد.

شکارسری ادامه داد: امروز از کسی تجلیل می‌شود که از تمرکز تهران فرار کرده و جنجال‌ها، جریان سازی‌ها، نحله‌‌گری‌های و به نوعی شلوغ‌بازی‌های پایتخت جدا شده و اگر کاری هم انجام می‌دهد کار اصیل است، همچنین امروز از کسی تجلیل خواهد شد که در کنار شاعر و منتقد و پژوهشگر ادبی یک فعال فرهنگی و کارمند و کارشناس فرهنگی است.

وی افزود:‌ آقای کرونی در شب شعر عاشورای شیراز تلاش‌هایی می‌کند تا این مجلس به درستی برپا شود. باید به این مقوله نیز پرداخته شود که در این جلسات آقای کرونی دارای یک روحیه راهبری است به گونه‌ای که هر کجا مشکلی برای انجام این شب شعر صورت می‌گیرد همه گره‌ها را به سهولت با همان روحیه راهبری می‌گشاید.

شکارسری بیان کرد: اطلاع دارید که شبکه‌های مجازی و به نوعی فضاهای مجازی مثل وی‌چت، وایبر ایجاد شده است که در کنار همه فضاهایی که اکنون وجود دارد یعنی در کنار حرف‌ها، صحبت‌ها و فیلم‌های آنچنانی؛ بچه‌های ما بیکار نبودند و آقای کرونی بنده را با این فضا آشنا کرد و با درست کردن گروه‌هایی در این فضا بحث‌ها، تبادل‌نظرهای بسیار جدی در ارتباط با مسائل مختلف ادبی در روزگار ما به وجود آورد که معتقدم این مباحثاتی که در گروه‌های صفحه مجازی انجام می‌شود را پیاده و در مطالب بسیار جدی در نشریه‌ها و روزنامه‌های ادبی امروز به چاپ برساند.

این نویسنده گفت:‌ حال که آقای کرونی برای برپایی شب‌های شعر عاشورایی شیراز تلاش می‌کند معتقدم گروهی که به عنوان خیمه عاشورا تشکیل داده است و بحث‌هایی بسیار جدی را هم مطرح می‌کند اگر تلاشی صورت گیرد که با همت خود و دوستانش آن را اجرایی و منتشر کند به نظرم بسیار مفید خواهد بود یعنی می‌توانیم از فضای مجازی جدید با تلفن‌های همراهی که جدیداً به وجود آمده استفاده بهینه و خوبی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: آخرین نکته که باعث افتخار من است که در این مراسم حضور یافتم، فروتنی و روحیه دور از مرکزی آقای کرونی است البته امروزه یکسری آفات هم دارد یعنی اگر شما امروز در ویترین ادبیات مملکت نباشید هرچقدر هم خوب کار کنید و روابط عمومی خوبی در این مجامع نداشته باشید هرچقدر هم خوب کار کنید شما را نخواهند دید. در این راستا باید گفت به نظر بنده آقای کرونی بسیار فروتن است.

شکارسری افزود: در گذشته کتابی را به عنوان «عصر پایان معجزات» منتشر کرده است که از آقای کرونی و چندین فرد دیگر درخواست کرده است که درباره آن مطلبی را به نگارش درآورد که بنده شخصیت منتقد بودن ایشان را از همانجا متوجه شدم.

وی عنوان کرد: چندین مقاله درباره کتابم نوشته شد اما بهترین مقاله‌ای که درباره اثر فوق به رشته تحریر درآمده بود نوشته آقای هاشم کرونی بود که در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که چرا ما این شاعر را یک منتقد ادبی نیز نمی‌شناسیم چرا که وی در ویترین نیست و باید به این ویترین‌ها بیاید چرا که این فروتنی‌ها امروز در جامعه ما خود را خیلی نشان نمی‌دهد.

این نویسنده گفت: شعر امروز و قوالبی که شاعر امروز انتخاب می‌کند نه با خود شاعر است و نه بی‌خود یعنی اینگونه نیست که خودش دستی در انتخاب شعر و فضا نداشته باشد و اینگونه هم نیست که برعکس بوده و همه چیز در دستش باشد.

وی اضافه کرد: اصطلاح معروفی وجود دارد که شاعر شعری را می‌گیرد که از زندگی برآید و به اصطلاح شعری که زندگی است در اینجا این سؤال مطرح است که چه کسی تعیین می‌کند که چه اتفاقاتی در زندگی آقای کرونی می‌خواهد بیفتد و چه پستی‌ها و بلندی‌هایی در زندگی‌اش رخ خواهد داد. به گمان بنده این زندگی است که سرنوشت شعر کرونی را انتخاب خواهد کرد که چه قالبی را انتخاب کند.

شکارسری ادامه داد: نوع زندگی در ساختارها و فرم‌ها خود به خود برای شعرها انتخاب می‌شوند بنده معتقدم هرجور که خودشان زندگی می‌کنند قوالب شعری نیز شکل می‌گیرد. به همین منظور معتقدم در حال حاضر شعرهای آقای کرونی در عرصه کلاسیک و غزل پخته‌تر از قالب‌های نو است.

وی افزود: مشخصات شعر نو در آثار کرونی باعث جلب نظر بنده شد که آن نیز کم بودن تظاهرات اجتماعی، سیاسی در شعرهای این شاعر است. یعنی برخلاف اینکه تصور می‌کنیم که شعرهای او حتماً باید مذهبی و بیان مشکلات و یا سایر حوزه‌ها باشد قریب به اتفاق فاقد مشخصات دینی و اجتماعی است. یعنی اشعار نو این شاعر فاقد مشخصات شعر دینی و اجتماعی است.

به گفته این نویسنده در اشعار این شاعر رگه‌هایی از تفکر و اندیشه دینی این شاعر را در برخی از اشعار عاشقانه و دیگر اشعار او دید اما به واقع تظاهرات اجتماعی - سیاسی در قالب شعرهای آقای کرونی نیست.

وی اضافه کرد: در جامعه امروز ما چه بسا شاعری را که شاعر دینی و مذهبی است، حذف می‌کنند که باید آن را بپذیریم که بسیاری از منتقدین ما در این روزگار با این تفاسیر شاعر را نادیده می‌گیرند. بنده معتقدم باید این وجه از شعر هاشم را صحه بگذاریم. یعنی اگر هم می‌خواهد شعرهایی با موضوعات آزاد نیز بگوید خوب کار می‌کند.

شکارسری با قرائت شعری از هاشم کرونی گفت: شعر نو این شاعر به وقایع روزگار ما به خوبی نزدیک شده و آن را به تصویر می‌کشد.

وی اضافه کرد: هرچقدر که این شاعر در شعرهای غزل، سنتی به شیوه‌های سنتی بیان و گرایش دارد در شعرهای نو برعکس بوده و به شدت عینی‌گرا و تصویربردار جزیی‌گر دارد.

این استاد زبان و ادبیات فارسی گفت: هرچقدر در شعرهای دینی می‌توانید فرازهای از شعرهای آقای کرونی را برداشته و در کارت‌پستال‌ها به چاپ برسانید و به عنوان یک فراز مستقل قابل خواندن است اما شعرهای آن مدرن است. یعنی نمی‌توان یک فرازی از آن شعر را برداشت و بلد کرد و همه شعر با هم حاوی ارزش است.

وی گفت: اگر بنابر توصیه باشد بنده به آقای هاشم کرونی می‌گویم اگر بنا است شعری نو بگویید همچنان به این ساختار کلی توجه داشته باشید چرا که آقای کرونی یک شاعر محتواگرا است و خیلی با فرم‌ها و ساختارهای رایج دو دهه اخیر که رادیکال تندرو هستند دخیل و خیلی همراه نمی‌شود یعنی شاعری محتواگرا با توجه به مسائل دینی است.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار