امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80688
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۷
تعداد بازدید: 46
 به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس در حال حاضر تعداد قابل توجهی از معلولان جسمی- حرکتی، ذهنی و روانی در مراکز خصوص تحت نظارت سازمان بهزیستی نگهداری ...

 به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس در حال حاضر تعداد قابل توجهی از معلولان جسمی- حرکتی، ذهنی و روانی در مراکز خصوص تحت نظارت سازمان بهزیستی نگهداری می‌شوند.

نگهداری هر فرد معلول و سالمند هزینه‌های زیادی را برای مراکز خیریه و خصوصی دارد که بدون حمایت خیرین و البته دولت(سازمان بهزیستی کشور به عنوان متولی) این کار با مشکلات زیادی همراه خواهد بود.

تعدادی از معلولان در جامعه به دلیل مشکلاتی که دارند توسط خانواده‌هایشان به مراکز خصوصی و دولتی سپرده شده‌اند.

محمد رضا صوفی نژاد مدیر عامل آسایشگاه خیریه کهریزک اظهار داشت: سال گذشته حدود 21 میلیارد تومان هزینه صرف درمان، نگهداری و توانبخشی سالمندان و معلولان در مجموعه آسایشگاه کهریزک شد.

وی گفت:بیش از 82 درصد هزینه‌های جاری این مجموعه در سال 92  از سوی خیرین و مابقی از سوی دولت تامین شد.

مدیرعامل آسایشگاه کهریزک ادامه داد: کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی برای معرفی مددجویان به این مرکز هزینه بسیار کمی پرداخت می کنند، به طوری که کمیته امداد و بهزیستی برای معرفی هر مددجو به این مرکز به ترتیب 35 و 200هزار تومان سالانه به آسایشگاه کهریزک می پردازند.

صوفی نژاد اضافه کرد: در حال حاضر یک هزار و 700 سالمند، معلول اعم از مرد و زن در آسایشگاه کهریزک نگهداری می‌شوند و خدماتی که به این افراد ارائه می‌شود در بخش‌های درمانی، بهداشتی، فرهنگی ، سیاحتی و زیارتی است.

وی افزود: یکی از مشکلات فعلی آسایشگاه عدم همکاری سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها است به طوری که از ابتدای اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها هزینه‌ای بابت انرژی به این مجموعه پرداخت نشده است.

مدیر عامل آسایشگاه کهریزک ادامه داد: طی سال جاری به طور مستمر با سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها مکاتبه شده است اما هنوز پاسخی از مسئولان داده نشده است.

صوفی نژاد اظهار داشت: در حال حاضر آسایشگاه کهریزک 220 میلیون تومان بابت هزینه‌های انرژی به شرکت‌های آب،برق و گاز بدهکار است و در صورت عدم تأمین منابع احتمال دارد مشکلات افزایش یابد.

وی گفت: هزینه نگهداری هر سالمند و معلول در مجموعه آسایشگاه کهریزک سالانه حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان است.

در حالی صوفی نژاد مدیر عامل یکی از بزرگترین مراکز نگهداری معلولان و سالمندان گلایه‌های را از دولت داشته است که به نظر می‌رسد دولت باید سریعاً برای رفع این مشکلات چاره‌ای اتخاذ کند.

در همین راستا همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور به خبرنگار فارس گفت: در سال جاری و با توجه به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تمهیدات خوبی برای حمایت از مراکز نگهداری سالمندان و معلولان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تأکید کرد:‌ در سال جاری یارانه ویژه‌ای برای مراکز نگهداری گروه‌‌های هدف بهزیستی در نظر گرفته شده است که بنا داریم این یارانه را هر ماه به حساب مراکز واریز کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هم‌اکنون سازمان بهزیستی به یک سازمان تخصصی تبدیل شده است، بیان داشت: در سال جاری بالغ بر 72 درصد اعتبارات از سوی دولت به سازمان بهزیستی پرداخت شده که سازمان نیز اعتبارات را به استان‌ها ابلاغ کرده است.

به گزارش فارس علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سیاست‌های دولت تدبیر و امید برای حمایت از اقشار ضعیف و تحت پوشش نهادهای حمایتی اظهار داشت: توزیع بسته کیفیت غذایی یکی از برنامه‌های دولت است و مطالعاتی در این زمینه صورت گرفته است که چه اقلامی را به خانواده‌ها بدهیم.

ربیعی گفت: برای توزیع بسته کیفیت غذایی 4 مرحله پیش‌بینی کرده‌ایم که البته این موضوع بستگی به تأمین اعتبارات دارد و جهت گیری آن کاملاً هدفمند است و خانواده‌هایی که مورد شناسایی قرار گرفته‌اند و بچه‌هایی که سوء تغذیه دارند از این بسته غذایی بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، افراد پشت نوبتی دستگاه‌های حمایتی، زنان بی سرپرست و بد سرپرست از این بسته غذایی استفاده خواهند کرد.

در حالی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی اشاره‌ای به برنامه‌های دولت برای اقشار ضعیف کرده است که همچنان مشخص نیست که در سال جاری و همزمان با فاز دوم هدفمندی یارانه، تکلیف مراکز نگهداری معلولان و سالمندان چه خواهد شد؟!.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها