امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80692
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۷
تعداد بازدید: 41
میثم ایزدمهر پژوهشگر ایرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: هم اکنون ...

میثم ایزدمهر پژوهشگر ایرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: هم اکنون تعیین موقعیت جغرافیایی مناطق شهری از روی خیابان‌ها آسان است اما تعیین موقعیت جغرافیایی مناطق غیر شهری، بیابانی و دریایی سخت است زیرا در برخی موارد تمام مناظر هر طرف یکسان است.

وی با اشاره به ضرورت وجود ابزاری دقیق برای تعیین موقعیت جغرافیایی، گفت: در حال حاضر روش‌های مختلفی مانند سیستم موقعیت یاب GPS برای تعیین موقعیت جغرافیایی وجود دارد.

ایزدمهر افزود: دستگاه موقعیت یاب از طریق ردیاب ستاره‌ها می‌تواند جایگزین سیستم موقعیت‌یاب جهانی GPS باشد، این دستگاه از یک دوربین برای عکس برداری، مدار شیب سنج دیجیتالی و کامپیوتر تشکیل شده است.

وی گفت: این دستگاه با استفاده از یک دوربین معمولی از ستاره‌های آسمان عکس برداری می‌کند، عکس گرفته شده توسط کامپیوتر پردازش می‌شود، سپس ستاره شناسایی شده توسط مدار الکترونیکی که متصل به دوربین است، ردیابی و در نهایت طول و عرض جغرافیایی و جهت شمال و جنوب مکان تعیین می‌شود.

این پژوهشگر ایرانی اظهار داشت: هم اکنون بسیاری از کشورها برای تعیین موقعیت جغرافیایی از سیستم GPS استفاده می‌کنند ولی در این روش گاهی ممکن است داده‌های GPS در شرایط نظامی اختلال ایجاد کنند بنابراین ساخت دستگاهی که از طریق ردیاب ستاره‌ای موقعیت شناسی کند، در صنایع نظامی و دفاعی اهمیت بسیاری دارد.

وی اضافه کرد: همچنین این سیستم قادر به عکس‌برداری در هر شرایطی مانند میزان نور بالا و آلودگی هواست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها