امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8071
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۵۵
تعداد بازدید: 153
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، حزب مسلم لیگ نواز پاکستان به رهبری نواز شریف توانست در انتخابات ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، حزب مسلم لیگ نواز پاکستان به رهبری نواز شریف توانست در انتخابات پارلمانی این کشور بیشترین کرسی‌ها را از آن خود کرده و پیروز انتخابات شود و از اینرو نگاهی به سابقه این حزب پرسابقه و تلاش‌هایی در طول حیات سیاسی خود داشته است، به نوعی بازگو کننده اقبال عمومی مردم پاکستان در انتخاب آن بوده است.

بنابر اذعان بسیار کارشناسان، مسلمان نقش مهمی در استقلال هند داشتند اما به علت پراکندگی و همچنین عدم یک حزب سیاسی یا گروه مستقل همیشه توسط انگلیس که سراسر هندوستان را مستعمره خود کرده بود، سرکوب می‌شدند.

در سال 1857 انگلیس‌ها مسلمانان زیادی را اعدام و تعداد زیادی را نیز با شیوه‌های ناجوانمردانه و شکنجه به قتل رساندند.

سرانجام در سال 1906 مسلمانان هند با تجمع در داکا (پایتخت فعلی بنگلادش) حزبی با نام (آل اندیا مسلم لیگ) تشکیل دادند.

با اینکه «سر سید احمد‌خان» که به زبان انگلیسی مسلط بود و همیشه سعی می‌کرد با بالا بردن سواد مسلمانان آنان را در مقابل انگلیس‌ها تقویت کند با تشکیل حزب سیاسی مخالف بود، اما نواب سلیم الله خان از فئودال‌های مسلمان هند تشکیل یک حزب سیاسی را تنها راه دفاع از حقوق مسلمانان می‌دانست. سر‌آغا‌خان به عنوان رهبر حزب جدید مسلمانان انتخاب شد و این حزب نمایندگی‌هایی در سراسر دنیا از جمله خود انگلیس تشکیل داد.

حزب آل اندیا مسلم لیگ به خوبی توانست از حقوق مذهبی و سایر حقوق مسلمانان در برابر انگلیس‌ها و هندوها دفاع کند و برای اولین بار مسلمانان به عنوان یک قدرت سیاسی و نظامی در شبه قاره هند مطرح شدند.

بعد از بیرون راندن انگلیسی ها و استقلال هند سر‌انجام حزب مورد نظر توانست با سر پرستی رهبرانی چون «محمد علی جناح» و «اقبال لاهوری» کشوری مستقل برای مسلمانان هند تشکیل دهد که پاکستان نام گرفت.

حزب مسلمانان، دیگر در کل هند فعالیت نمی‌کرد و فعالیت این حزب به پاکستان محدود شد و با برداشتن نان آل اندیا حزب مسلم لیگ پاکستان تشکیل شد.

تا سال 1962 حزب مسلم لیگ یک حزب واحد و قدرتمند بود اما بعد از این سال این حزب به شاخه‌های مختلفی تقسیم شد.

شاخه‌های حزب مسلم لیگ به شرح زیر می‌باشند.

حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف: در سال 1988 محمد نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان و سر وزیر سابق ایالت پنجاب حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف را تشکیل داد این حزب جزو قدرتمند‌ترین شاخه‌های حزب مسلم لیگ محسوب می‌شود. «سیده عابده حسین نقوی»، «خورشید محمود قصوری» و «چودری شجاعت حسین» از اعضای مهم و برجسته این حزب بودند که نبض سیاست پاکستان را در دست داشتند.

حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف یک حزب قدرتمند و بی‌رقیب بود. در سال 2004 حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف سعی کرد تمام شاخه‌های حزب مسلم لیگ را با یکدیگر متحد کند اما چندان موفقیتی در این زمینه بدست نیاورد.

ژنرال «ضیا الحق» تمام شاخه‌های مسلم لیگ را با یکدیگر متحد کرده و «محمد خان جنیجو» را به عنوان رهبر آن انتخاب کرد اما وی نتوانست مدت زیادی این اتحاد را حفظ کند.

در سال 1985 پیر پگارا رهبر معنوی قبیله حر و بخشی از مردم ایالت سند حزب مسلم لیگ شاخه فنکشنل معروف به مسلم لیگ (ف) را تشکیل داد همزمان حزب مسلم لیگ شاخه جونیجو یا حزب مسلم لیگ(ج) نیز تشکیل شد که از پشتوانه ضیا الحق برخوردار بود. در سال 1993 حامد «ناصر چتا»، «منظورمتو» و «اقبال احمد‌خان» حزب مسلم لیگ شاخه جنجو را احیا کردند اما سر‌انجام این حزب به شاخه اصلی مسلم لیگ پیوست و دیگر به عنوان یک حزب مستقل مطرح نشد.

در سال 1995 منظور وتو حزب جدیدی با نام مسلم لیگ جناح تشکیل داد که این حزب هم نتوانست مدت زیادی دوام بیاورد.

از سال 1962 تا سال 1970 احزاب مختلفی چون مسلم لیگ شاخه کنونشن، حزب مسلم لیگ شاخه کونسل، حزب مسلم لیگ شاخه قیوم که 2 حزب اول با پشتوانه ژنرال ایوب‌‌خان و حزب بعدی به رهبری خان عبد القیوم خان تشکیل شد اما همه این احزاب نتوانستند مدت زیادی دوام بیاورند.

از بین شاخه‌‌های حزب مسلم لیگ، حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف و حزب مسلم لیگ شاخه قائد اعظم به عنوان 2 حزب قدرتمند سیاسی که بیشتر در ایالت پنجاب فعالیت می‌کردند، باقی ماندند و بقیه شاخه‌ها یا از بین رفتند یا به علت کوچک و ضعیف بودن جزو احزاب سیاسی مطرح به حساب نمی‌‌آیند.

مسلم لیگ شاخه قائد اعظم:حوزه نفوذ حزب مسلم لیگ شاخه قائد اعظم منطقه گجرات از نواحی حاصلخیز و پر جمعیت ایالت پنجاب می‌باشد قدرت در این حزب بین برادران چودری دست به دست می‌شود(چودری یک خانواده فئودال و زمین‌دار معروف در شبه‌قاره هند می‌باشند که از گذشته‌های دور زمین داران بزرگی بودند. خانواده تاکور ازدیگر زمین‌داران معروف هند هستند که هم‌پایه خاندان چودری می‌باشند.) رهبر حزب چودری «شجاعت حسین» است و در این حزب تصمیم نهایی با رهبر است و بقیه اعضا فقط حکم مشاور را دارند.

نظری بر حضور احزاب سیاسی در انتخابات پارلمانی پاکستان در سال 2013

حزب مسلم لیگ برای تمام مردم پاکستان(حزب مشرف)، حزب پیشرفت و ترقی پاکستان، حزب مردمی پاکستان، حزب مردمی مسلم لیگ، حزب عوامی ملی، حزب بلوچ نیشنل مومنت، احزاب مذهبی ائتلافی(جمعیت علمای اسلام، جماعت اسلامی، جمعیت اهل حدیث، جمعیت علمای پاکستان، تحریک جعفریه) حزب جمهوری وطن پارتی، حزب متحده قومی مومنت، مهاجر قومی مومنت شاخه حقیقی، حزب مردم شاخه جامو و کشمیر، حزب عوامی ملی، حزب کریسچین کنگره، شاخه‌های مسلم لیگ(مسلم لیگ(ن)، مسلم لیگ(ق)، مسلم لیگ(ض)، مسلم لیگ شاخه هم خیال، حزب مردم، حزب مردم شاخه شیر پائو، حزب مردم شاخه شهید بوتو، حزب تحریک انصاف، حزب تحریک حفظ پاکستان، هزاره دموکراتیک پارتی، شورای اتحاد سنی، حزب سبز پاکستان، حزب لیبرال پاکستان، حزب کمونیستی پاکستان، حزب کمونیستی حامی کشاورزان، حزب جنت پاکستان.

و سرانجام حزب مسلم لیگ نواز با کسب 125 کرسی مجلس ملی، حزب پیروز این دوره از انتخابات پاکستان شد و از دیگر احزاب پیشی گرفت.  براین اساس نوازشریف مسوول تشکیل دولت آینده پاکستان خواهد بود.

نوازشریف اگرچه پیروز انتخابات شده است اما برای تشکیل دولت آینده خود، نیاز به حمایت 172 نماینده مجلس ملی دارد. از این رو به نظر می رسد او برای تشکیل کابینه با برخی احزاب یا نمایندگان مستقل ائتلاف کند.

مجلس پاکستان دارای 342 کرسی است که 60 کرسی به زنان و 10کرسی نیز به اقلیت‌های قومی تعلق دارد. این کرسی‌های غیرمستقیم پارلمان پاکستان نیز به نسبت کرسی‌های اخذ شده توسط احزاب مختلف بین آنها تقسیم خواهد شد.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها