امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80716
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 195
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ بیشتر شاعران امروز هاشم کرونی را به عنوان یکی از دغدغه‌مندان شعر عاشورایی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ بیشتر شاعران امروز هاشم کرونی را به عنوان یکی از دغدغه‌مندان شعر عاشورایی می‌شناسند و شاید توجه او و دوستانش سید امین جعفری، حاج احد ده بزرگی، حاج آقا فرهنگ و ... به برنامه‌های شب شعر عاشورای شیراز این تصویر روشن از او در ذهن ساخته است.

کرونی علاوه بر شعر آیینی به گونه‌های دیگر شعر نیز توجه دارد؛ عاشقانه‌های کرونی نیز زیباست با توجه به برگزاری مراسم عصرانه ادبی فارس با حضور این شاعر جوان و خوش ذوق شیرازی با رضا اسماعیلی راجع به شعر و شاعری کرونی گفت‌وگو کرده‌ایم؛

- آقای اسماعیلی! اولین بار آقای کرونی را کجا دیدید؟

من دوست دارم درباره آقای کرونی یک جمله را به عنوان مقدمه عرض کنم و سپس پاسخ سؤال شما را بدهم. کرونی را من به عنوان یکی از کمر بستگان و خادمان «شب‌های شعر عاشورایی شیراز» می‌شناسم و دوست دارم از ایشان پیش از همه چیز به عنوان یک شاعر آیینی و عاشورایی یاد کنم و به همین جهت حُسن مطلع با چند بیت عاشورایی از کرونی شروع می‌کنم؛

چه نمازی است نمازی که امامش باشی

نیتش باشی و احرام و سلامش باشی

تا قیامت نرود مستی قومی که شما

ساقی صف به صف شرب مدامش باشی

رشک خورشیدی و چون حادثه دیدن دارد

آفتابی که شبی ماه تمامش باشی

چه نمازی ست نمازی که قنوتش عشق است

که تو بشکوه ترین ذکر قیامش باشی

نه فلک قامت خون بسته و مستی تو هنوز

وه چه حالی ست که اسباب دوامش باشی

تو و هفتاد و دو تکبیر در این بزم بلا

خوش به این قوم اگر ساقی جامش باشی

*

من که از کنگره ها از صله ها دلگیرم

خوش به شعری که خودت شان و مقامش باشی

* شاعری که اهل جار و جنجال و هوچی‌گری نیست

من شعرهای این شاعر جوان و صمیمی را در مطبوعات و جنگ‌های ادبی مرتب از دهه اول انقلاب می‌خواندم، ولی دیدار حضوری که با ایشان داشتم یکی در کنگره‌های شعر دفاع مقدس بوده یکی هم در دیدارهای رهبری که توفیق زیارتش را پیدا کردم و او را شاعری معتقد، مؤمن، مخلص و دوست داشتنی دیدم. شاعری که اهل جار و جنجال و هوچی‌گری نیست. ایشان با ایمان و باور هم در حوزه شعر انقلاب خوب کار کرده و هم دغدغه اجتماعی و شعر اجتماعی دارد و در کنار این به اقتضای جوان بودن شعرهای عاشقانه هم دارد.

- اگر بخواهید ویژگی‌های شعر کرونی را بر شمارید، به چه ویژگی‌هایی اشاره می‌کنید؟

آقای کرونی شاعری است که قبل از پرداختن به فرم و کلمات سعی می‌کند مضمون و محتوا را در مرکز توجه خودش قرار دهد. اهل شعبده‌بازی با کلمات نیست و رفتاری بهنجار، متعارف و امروزین با زبان دارد.

او هر چند با لهجه غزل هم بیگانه نیست ولی من احساس می‌کنم در قالب سپید راحت‌تر حرفش را می‌زند و به این قالب تعلق خاطر بیشتری دارد و در آن موفق‌تر بوده، ولی در غزل هم طبع‌آزمایی کرده و نمونه‌ای که من به عنوان مطلع خواندم نشانگر این است که در حوزه غزل هم شاعری توانمند است، ولی همان طور که گفتم در شعر سپید موفق‌تر بوده است؛ به عنوان مثال من یک نمونه از شعرهای سپیدش را می‌خوانم؛

«آب این تنگ را عوض کن/ یک کاسه باران/ یک مشت رنگین کمان/ بریز پشت سرم/ تا کفترهای همسایه/ در کوچه‌های رنگ‌ها جان بگیرند/ قد بکشند و بزرگ شوند/ تو را با ماهی قرمز/ مرا با جعبه مدادهای بعد از باران چه کار؟/ نام تو را ناودان‌ها/ نام تو را استکان‌ها می‌شناسند/ بی‌ چک چک باران و چکاچاک بزم‌های شبانه/ بی‌آسمان که وارونه در کاسه چشم هات/ رنگین کمان را مزه مزه می‌کند/ نام مرا خماری خیابان‌های شیراز پسین پنج‌شنبه‌های باران خورده می‌شناسند/ من نام دیگر بارانم».

* حاضر نمی‌شوند به مسئولین رو بیندازند و مسئولان باید دنبال آنها بروند

- در استان‌های مختلف کشور شعر جوان ما یک شعر تنومند و بالنده است، یعنی ما در هر استان حداقل 5، 6 جوان موفق را می‌توانیم نام ببریم. در شیراز یکی از آنها هاشم کرونی است چرا ما به جوان‌ها بی‌توجهیم؟

ما یک فرهنگ غلط در جامعه‌مان وجود دارد؛ کسانی که اهل مطرح کردن خودشان نیستند و به اصطلاح زبان باز نیستند و اصالت‌وار برای خودشان کار می‌کنند هم در شهرهای بزرگ و هم در شهرستان‌ها غبار فراموشی بر نامشان می‌نشیند. طبیعتاً در شهرستان‌ها این امر بیشتر نمود دارد، چون آن ها علاوه بر این که مأخوذ به حیا هستند مسئولان هم به سراغ شان نمی‌روند و کسانی که با مسئولین برو بیا دارند بیشتر دیده می‌شوند. ما باید به انسان‌هایی بها بدهیم که با اصالت و عزت نفس زندگی می‌کنند. این افراد هرگز حاضر نمی‌شوند به مسئولین رو بیندازند و مسئولان باید دنبال آنها بروند، ولی متأسفانه این فرهنگ در جامعه ما نهادینه نشده و فقط کسی دیده می‌شود که خودش دنبال کارش برود. این باعث شده بسیاری از شاعران در استان‌ها به خصوص شاعران نسل جوان وجود دارند که قد و قامتشان از شاعران تهرانی هم بعضاً بلندتر است ولی مثل تهرانی‌ها دستشان به تریبون نمی‌رسد در نتیجه کمتر دیده می‌شوند. مسئولین باید این مشکل را برطرف کنند.

* متأسفانه مدیران و مسئولان فرهنگی، از افراد مطالبه‌گر خوششان نمی‌آید

- در همین فضاهاست که هاشم کرونی مطالبه‌گری می‌کند و جلوی همین مسئولین هم در حوزه فرهنگ شمشیر شعرش را می‌کشد و کسی نیست که گوشه‌ای بنشیند و ...

شما از یک زاویه دیگر به این قضیه نگاه می‌کنید. من به یک دسته از افراد اشاره کردم؛ دسته دوم از افرادی که دیده نمی‌شوند کسانی‌اند که مطالبه‌گرند، ضربان تندی دارند که این بر اساس ذات انقلاب اسلامی و رسالت دینی و انسانی است که برای خود قائلند. خود حضرت امام و مقام معظم رهبری که به خصوص در صحبت‌های اخیر خود گفتند من نگران فرهنگ هستم و به مراجع فرهنگی فراخوان دادند که شما باید مطالبه‌گر باشید و به نقد اصولی مسائل فرهنگی بپردازید. متأسفانه مدیران و مسئولان فرهنگی، از افراد مطالبه‌گر خوششان نمی‌آید. آنها از کسانی خوششان می‌آید که اهل تمکین باشند. افرادی مثل آقای کرونی که به تعبیر شما مطالبه‌گر هستند مغضوب واقع می‌شوند و طوری بایکوت می‌شوند که در رسانه‌ها از آنها اسمی نباشد. علیرغم تأکیداتی که مقام معظم رهبری نسبت به فرهنگ داشته و همیشه آغوشش برای اهل فکر و فرهنگ باز بوده و سعی کرده فرهنگ نقد و نقدپذیری را نهادینه کند ولی متأسفانه در لایه‌های میانی مدیریت جامعه ما این فرهنگ وجود ندارد و مسئولان نگران از دست دادن میزشان هستند و به خاطر همین سعی می‌کنند این افراد را حذف کنند.

- شما در مراسم شب‌های شعر عاشورا حضور داشتید. می‌خواستم ببینم نسل هاشم کرونی و جعفری و امثالهم چگونه باید راه حاج آقا فرهنگ و احد ده بزرگی و دکتر سنگری و امثالهم را ادامه دهند.

امثال هاشم کرونی و محمدامین جعفری که شاعران بسیار مؤدب و فرهیخته‌ای هم هستند، ادبشان یک گوهر بسیار قیمتی است و همین اخلاق‌مداری اگر در این نسل گسترش پیدا کند خیلی ارزشمند است. آقای ده بزرگی به عنوان پیشکسوت و پیر و مراد آقای کرونی و جعفری، اینها را به اذعان خودشان کشف کرد و زمینه را برای بالندگی و رشد آنها فراهم کرد.

* کرونی شاعر و منتقدی ست که آینده درخشانی در انتظارش است

- آقای اسماعیلی! شما نقدها و یادداشت‌های کرونی را دیدید؟

اتفاقاً از زمانی که ما شروع به چاپ «اقلیم نقد» کردیم، یکی از کسانی که از شماره اول باب همکاری را با ما باز کرد هاشم کرونی بود؛ یعنی اولین نقدهایی که ما در آنجا چاپ کردیم از ایشان بود. علاوه بر شعر و شاعری آقای کرونی اهل مطالعه، تحقیق و نقد است. من نقدهای بسیار خوبی از ایشان خواندم و چاپ کردم. علاوه بر دانش ادبی ایشان دارای بینش ادبی و قدرت تحلیل هم هست. خیلی از شاعران فقط شعر می‌گویند و اهل نقد و یادداشت نیستند ولی هاشم کرونی خودش را فقط محدود به شعر گفتن نکرده و در کنار شعر مطالعه و نقد و یادداشت هم دارد. من می‌توانم از آقای کرونی به عنوان یک شاعر و منتقد که آینده درخشانی در انتظارش است نام ببرم.

* می‌گفتند نام ما را برای دیدار رهبری خط بزنید و نوبت ما را به این شاعران بدهید

- وظیفه شاعران نسل اول انقلاب مثل جنابعالی در قبال «هاشم کرونی»ها چیست؟

ما در حد توان و امکانات خودمان باید سعی کنیم میدان و زمینه را برای دیده شدن این دوستان فراهم کنیم. سال گذشته که دیدار رهبری بود من از حرکتی که آقای کرونی و محمدامین جعفری انجام دادند خیلی لذت بردم؛ اینها اصرار کردند که راهی برای حضور شاعرانی که در دیدارهای رهبری کمتر حضور پیدا کرده بودند باز شود و می‌گفتند نام ما را خط بزنید و نوبت ما را به این شاعران بدهید. من وقتی این فروتنی و بزرگواری را از اینها می‌دیدم لذت می‌بردم ما بزرگترها باید عرصه را برای دیده شدن شاعران جوان فراهم کنیم و البته شاعران جوان هم باید برای بزرگترها حرمت قائل شوند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها