امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80725
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه، سنا،‌ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: امیدوارم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه، سنا،‌ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: امیدوارم ششمین دوره آموزشی بین المللی بازار سرمایه اسلامی در تهران فرصتی باشد تا عقاید، نظرات، پیشنهادات و راهکارهای ارتقای سیستم مالی اسلامی مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان در پیشبرد بازارهای مالی اسلامی کوشا بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: زمان آن فرا رسیده است تا متخصصان و کارشناسان مسلمان به صورت یکپارچه متحد شوند تا نظام مالی اسلامی بر اساس تجربیات یکدیگر را ساماندهی و مشکلات پیش رو را برطرف کنند، تا بتوانیم بدنه قانونی واحدی را برای بازارهای اسلامی تشکیل دهیم.

علی صالح آبادی روز یکشنبه در مراسم افتتاح ششمین دوره آموزشی بین المللی بازار سرمایه اسلامی در تهران درباره بازار سرمایه ایران اظهار داشت : پس از انقلاب اسلامی ایران، اقتصاد و سیستم مالی ما با تغییرات چشم‌گیری روبرو شد و ساختار بازارهای مالی مبتنی بر شریعت به تدریج رشد کرد.

سخنگوی سازمان بورس ادامه داد : با اینکه در سال های قبل، اقدامات ارزنده ای در خصوص ساختار بازارهای مالی مبتنی بر شریعت به سرانجام رسیده بود اما همچنان مسیری طولانی در پیش بود به طوری که بازار سرمایه ایران هیچ گونه اوراق و قوانین مبتنی بر شریعت را به تصویب نرسانده بود.

صالح آبادی گفت : در سال 1994 میلادی، اوراق مشارکت به عنوان اولین اوراق مبتنی بر شریعت در بازار سرمایه ایران راه اندازی شد. در همان سال، شهرداری تهران نخستین اوراق را به مبلغ 40 میلیون دلار منتشر کرد.

وی اضافه کرد : شهرداری تهران پس از موفقیت و استقبال زیاد سرمایه گذاران، مبلغ 35 میلیارد دلار دیگر اوراق مشارکت به فروش رساند.

رئیس سازمان بورس با اشاره به دیگر ابزارهای مالی اسلامی مبتنی بر شریعت خاطر نشان کرد : زیر ساخت های انتشار صکوک اجازه مهیا شد و اوراق صکوک مرابحه نیز به زودی به عنوان عضو جدید وارد چرخه معاملات بازار سرمایه ایران می شود.

وی اضافه کرد : در اوایل سال 2014 میلادی نیز صکوک استصناع مراحل تصویب خود را با موفقیت پشت سر گذاشت که امیدوارم این اوراق نیز در سال جاری میلادی منتشر شود.

رییس سازمان بورس گفت : اوراق آتی سکه، یکی دیگر از ابزارهای مالی موفق بازار سرمایه ایران است. این اوراق مبتنی بر شریعت بوده و از سوی کمیته فقهی این سازمان پذیرفته شده است.

صالح آبادی به نقش شرکت های تامین سرمایه در افزایش ابزارهای مالی اشاره کرد و گفت : این شرکت ها نقش اساسی در توسعه بازار سرمایه ایران داشته اند به طوری که در حال حاضر هشت شرکت تامین سرمایه در این بازار فعال هستند.

وی به فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: این صندوق ها، از دیگر ابزارهای موفق بازار سرمایه ایران هستند. صندوق های سرمایه گذاری ابزار مناسبی برای افراد تازه وارد و سهامدارانی که تمایل به ریسک کم دارند، است.

سخنگوی سازمان بورس در بخش پایانی سخان خود گفت : زمان آن فرا رسیده است تا متخصصان و کارشاسنان مسلمان به صورت یکپارچه متحد شوند تا سیستم مالی اسلامی بر اساس تجربیات یکدیگر را ساماندهی و مشکلات پیش رو را برطرف کنند تا بتوانیم بدنه قانونی واحدی را برای بازارهای اسلامی تشکیل دهیم.

وی تصریح کرد : سازمان بورس و اوراق بهادار ایران آمادگی دارد تا با همکاری تمامی قانون گذاران و استفاده از تجربه دیگر بازارهای اسلامی، قوانین، ساختار و ابزارهای اسلامی مبتنی بر شریعت را طراحی کند.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها