امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۸:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80736
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست رسانه‌ای بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست رسانه‌ای بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، صبح امروز در سالن اجتماعات شورای فرهنگی عمومی برگزار شد.

* جریان اقتصاد نشر با بحران مواجه است

سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در این نشست رسانه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه اخبار متفاوتی درباره نحوه واگذاری حوزه اجرای نمایشگاه کتاب به اصناف و تشکل‌ها منتشر شده و در نهایت منجر شد کل نمایشگاه در قالب یک واحد از موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی به تعاونی ناشران واگذار شود، آیا منظور شما این بود که نمایشگاه کتاب،‌ مجری مادر نداشته باشد، توضیح داد: وقتی که از ابتدای حضورم در ارشاد در ذهنم بود، اینکه با نگاه خصوصی‌سازی پیش رویم تا تشکل‌ها بتوانند از فرصت‌های بیشتری برای حضور استفاده کنند و حضور دولتی حداقل باشد. با این نوع نگاه طی چند ماه گذشته جلو رفتیم اما ما با تشکل‌های متکثر نشر مواجه بودیم که یک کل قدرتمند را نداشتند. طبعا اگر بخواهیم پروسه واگذاری اتفاق افتد، باید نهادهای مدنی گردهم آمده و این مسئولیت سنگین را به عهده گیرند، در غیر این صورت واگذاری امور به مجموعه‌های متکثر کار را به زمین می‌اندازد. شاید طی چند ماه گذشته بخشی از تلاش‌های بنده معطوف به این رابطه‌سازی‌ها، ایجاد همدلی‌کردن‌ها و جا انداختن این نکته بود که جریان نشر، کشتی است که موفقیت آن همه را شامل می‌شود و اگر وضعیت ادامه یابد و مشکلی پیش آید بحران‌ آن باعث می‌شود همه به گل بنشینند. فرق هم نمی‌کند، ناشر از کدام صنف باشد. اکنون جریان اقتصاد نشر با بحران مواجه است که همه باید با هم دست به دست دهند و مشکلات را حل کنند.

وی افزود: بخشی از تلاش‌های بنده در معاونت نیز معطوف به نزدیک کردن تشکل‌های نشر بود تا رویه‌ای برای حرکت بسترساز نسبی آغاز شود. البته در حوزه‌های مختلف جلساتی برگزار شد از جمله وقتی به حوزه قراردادها رسیدیم، متفق‌القول بودیم که نباید به تشکلی ضربه وارد زد که ضربه وارد نخواهد شد ولی با کنار گذاشتن این مجموعه‌ها و اینکه موسسه نمایشگاه‌ها با یک مجموعه بخواهد قرارداد امضاء کند یک گام کوچک نمادین برای نزدیک کردن تشکل‌ها بود، یعنی تفاهم‌ها و عدم همکاری‌ها تبدیل به نقطه شروعی برای همکاری و تعامل شود این مسئله برای ما موضوعی اصلی است.

صالحی در ادامه این سؤال و توضیح آن ادامه داد:‌در ارائه این قراردادها تنها نگاه اقتصادی نداشتیم بلکه همگرایی تشکل‌ها به عنوان گام اولیه مطرح بود، از این رو تشکل‌های مختلف کنار هم نشستند و پذیرفتند در قالب یک قرارداد باشد تاکید من این است که نیازمند یک نهاد صنفی منتشر در حوزه نشر هستیم. اتفاقی که در فضای نمایشگاه کتاب افتاده یک گام کوچک اما نمادین برای اتفاق بزرگی است که قرار است بیفتد. باید موانع را زود و بخشی از وسیعی را از آنچه که دولت پذیرفته به حیطه نشر واگذار کرد.

*وزارت ارشاد ضامن صحت خاطرات هاشمی‌رفسنجانی نیست

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در پاسخ به سؤال دوم فارس، مبنی بر اینکه طی چند ماه ابتدایی سال شاهد هستیم برخی آثار بدون گذران مراحل قانونی در اداره کتاب به راحتی مجوز نشر گرفتند و این مجوز با دستور مستقیم وزیر ارشاد اعطا شد تا کتاب به سرعت منتشر شود. از آن جمله می‌توان به کتاب هاشمی سال 88 اشاره کرد، آیا برای انتشار این کتاب توسعه‌ خاصی شده بود و دستور مقام وزارت برای این کتاب ویژه، بود، آیا قصد این بود که این کتاب به سرعت منتشر شود تا در نمایشگاه کتاب توزیع گسترده آن آغاز شود، گفت: چند ماه قبل حدود 4 تا 5 ماه قبل از این پیرامون این کتاب پیگیری می‌شد و همانند سایر آثار کتاب هاشمی سال 88 مسیر خود را طی کرد اما برای اطمینان آن را برای چند مجموعه دیگر در حوزه جهت بررسی داده بودیم.

صالحی ادامه دادد: همین‌جا عرض می‌کنم که بنده این کتاب را نخوانده‌ام اما فرآیند این کتاب نیز مراحلی را طی کرده است و در نهایت به لحاظ مجوز بلامانع اعلام شد البته کتاب هایی که مجوز می‌گیرند، به معنی این نیست همه مطالب آن درست است اما ما ضوابط نشر را داریم و مطابق آن ضوابط معیارهای کلی وجود دارد که در تطبیق انطباق باید آن را دید. درباره محتوای این اثر نیز اداره کتاب و وزارتخانه قضاوت خاصی نداشتند. ما مثل اداره استاندارد هستیم و طبق آن عمل می‌کنیم ولی به صراحت بگویم اینکه دقیقا پاراگراف به پاراگراف این کتاب درست است وزارت ارشاد ضامن آن نیست و چاپ آن در ابتدای سال 93‌ ربطی به نمایشگاه کتاب ندارد.

* مکان دائمی نمایشگاه کتاب مشکل قدیمی است/ همه اهتمام دارند برای این کار!

سیدعباس صالحی در ادامه این نشست خبری درباره سوالی پیرامون این که امسال سال فرهنگی نامگذاری شده قول دائمی شدن مکان نمایشگاه را برای 4 سال آتی می‌دهید گفت: این یک مشکل قدیمی است اما این قول را می‌دهم و می‌دانم در کنار بنده وزیر ارشاد نیز به این مهم اهتمام دارند و طی چند ماه گذشته درباره مکان نمایشگاه صحبت‌هایی شده است امیدواریم با حضور آقای روحانی رئیس جمهور در افتتاحیه نمایشگاه کتاب و نزدیک شدن ایشان به فضا برای پشتیبانی‌سازی در این راستا کمکی صورت گیرد. البته شورای شهر، شهردار و با استاندار گفت‌وگوهایی صورت داده‌ایم که همه به آن اهتمام دارند که بسیار هم جدی است. کارگروه ویژه‌ای شکل گرفته که در ایام نمایشگاه نیز به شکل جدی پیگیری خواهد شد تا به نقطه جدی یک طرح برسیم.

* توضیح درباره مشکلات بن کارت‌ها

محمد الهیاری معاون فرهنگی نمایشگاه کتاب پیرامون مشکلات دانشجویان شهرستانی برای دریافت بن‌کارت‌های دانشجویی نمایشگاه کتاب توضیح داد:‌سال گذشته دانشجویان ثبت‌نام اینترنتی داشتند اما پرداخت‌ها اینترنتی صورت نمی‌گرفت ولی امسال یک قدم رو به جلو رفتیم و پرداخت‌ها اینترنتی شد. گرچه روز اول مشکلاتی پیش آمد ولی در ادامه بیش از اعلام ثبت‌نام‌ها صورت گرفت و از امروز دانشجویان در تمام شعب بانک صادرات می‌توانند بن‌کارت خود را با نام دریافت کنند.

* تشکیل سالن تولید علم

رئیس نمایشگاه کتاب در پاسخ به پرسشی پیرامون اینکه با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب طی بازدید از نمایشگاه کتاب به لزوم ارزیابی محتوایی و این که آثار دینی به زبان‌های دیگر ترجمه شود چه اقداماتی صورت داده‌اید گفت: بخشی از کارهای انجام شده به نحوی در راستای این مسئله است مثلا سالن تولید علم بر این مبنا تشکیل شد تا آثار کیفی شناسایی شود البته حوزه ترجمه سالن ترجمه را خواهیم داشت تا در گام اول به موجودی خود در این زمنیه اشراف داشته باشیم و به نقاط ضعف و قوت برسیم با دیپلماسی ترجمه معکوس راه خود را پیدا کنیم و ببینیم در چه نقطه‌ای ایستاده‌‌ایم.

* دعوت از ناشران افغان در نمایشگاه کتاب

در قسمت بین‌الملل نیز برای ناشران فعال ایرانی در فضای جهانی تدارکی دیده شده است معاون وزیر ارشاد درباره اینکه افغانستان مهمان ویژه نمایشگاه کتاب است ارمغان این کشور برای نمایشگاه کتاب ما چیست ابراز داشت: بخشی از دیپلماسی فرهنگی در منطقه تمدنی ایران و اسلام است و افغانستان تنها کشوری است که زبان فارسی را می‌شناسد و به خط فارسی می‌نویسد. در سفر اسفند‌ماه به این کشور با برخی ناشران و ظرفیت نشر در این کشور آشنا شدیم ظرفیت چاپ و نشر در افغانستان شگفت‌انگیز بود و این که چگونه می‌توانیم ما از فضای افغانستان استفاده کنیم بر این اساس دبیرخانه مشترکی شکل گرفت که این خود فرصتی را برای گام دوم مباحث و این که ما افغانستان را با نگاه دیگری باید بشناسیم فراهم کرد.

علیرغم مجاورت و مهاجران فراوان افغان به نظر می‌آید شناخت فرهنگی کمی از این کشور داریم نمایشگاه کتاب فرصت شناخت ظرفیت‌های افغانستان به لحاظ مختلف است چرا که نباید این احساس پدید آید که سرمایه‌گذاری در این کشور بیهوده است این سفر نکات تازه‌ای را برای شخص بنده باز کرد زیرا افغانستان یک فرصت طلایی برای ایران است. برای نمایشگاه کتاب نیز ناشران این کشور دعوت شدند از سوی دیگر ما شاهدیم که 2 هزار شهید افغانی در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند البته صدها نشریه افغانستانی به زبان فارسی داریم برداشت این بود گام دوم می‌تواند برای میلیون‌ها مخاطب ایران ظرفیت‌ها را مشخص کند.


* تدابیری اندیشیده شد تا به خریداران فشار کمتری بیایید

در ادامه نشست محمد الهیاری پیرامون حذف بخش ارزی نمایشگاه کتاب و این که آیا این مهم قرار است تداوم یابد بیان کرد: در نمایشگاه کتاب طی چند سال اخیر پرداخت یارانه برای کتب خارجی محدود شده است هدف این بود یارانه محدود خرید کتاب‌های خارجی صرفا به کتاب‌های علمی دو سه سال اخیر اختصاص دهیم البته یارانه وزارت علوم و بهداشت نیز که هر ساله اختصاص می‌یافت حذف شد که منجر به وارد شدن فشار زیاد به ناشران شد بر این اساس تدابیری اندیشیدیم تا به خریداران این آثار فشار کمتری وارد شده و ناشران بتوانند در این بخش با تمهیدات ویژه حضور یابند. مثلا هزینه اجاره غرفه از دلار و یورو به تومان محاسبه شد و در ادامه با تدابیر رئیس گمرک تعرفه گمرکی از 6 به یک دلار کاهش یافت تا در نهایت قیمت تمام شده برای دانشجویان متعادل باشد اما خبر خوش اینکه با بن‌کارت‌ها می‌توان در بخش خارجی هم خرید کرد.

الهیاری پیرامون این سوال که سال گذشته ناشران افغانستانی در مکان پرتی از نمایشگاه یعنی ضلع جنوبی خیابان شهید بهشتی حضور داشتند و همواره به لحاظ مکانی گلایه‌هایی مطرح می‌کردند تدابیر شما چیست افزود: سال گذشته بخش بین‌المللی نمایشگاه در ضلغ جنوبی خیابان بهشتی بود اما امسال ناشران به داخل مصلی آمدند بخش کشورها و بازار جهانی در نیم‌طبقه آمده و محل حضور ناشران افغان نیز تغییر کرده است.

* غرفه فرانکفورت در نمایشگاه کتاب

امیر مسعود شهرام‌نیا در پاسخ به سوالی پیرامون حضور روسای نمایشگاه‌ای خارجی در نمایشگاه کتاب تهران گفت: امسال نمایشگاه فرانکفورت در مصلی غرفه خواهد داشت ضمن اینکه از چند کشور مهمان ویژه داریم مثلا رئیس نمایشگاه پاریس، رئیس نمایشگاه تونس و از سایر نمایشگاه‌ها پذیرای مهمانانی خواهیم بود.

الهیاری در پاسخ به این که کمیته نظارت و ارزشیابی محتوایی در نمایشگاه کتاب قرار است کتاب‌ها را بررسی محتوایی کند توضیح داد: این کمیته تنها امسال تشکیل نشده بلکه بخش عمده فعالیت آن در بخش بین‌الملل است کتاب‌هایی  که وارد می‌شود ممکن است حاوی جعل نام خلیج فارس و یا باعث تفرقه میان فرق و عدم وحدت ما با کشورهای همسایه باشد که عمده فعالیت این کمیته بررسی آثار بخش بین‌الملل است.

خبرنگاری از یکی از رسانه‌های اسپانیایی پیرامون حضور کتاب‌هایی از این کشور در نمایشگاه کتاب از معاون فرهنگی پرسید که الهیاری پاسخ داد کتاب‌هایی از کشور اسپانیا توسط ناشر واسط در نمایشگاه عرضه می‌شود اما در این دوره شاهد رونمایی شاهنامه شاه طهماسب هستیم که توسط یک ناشر ایرانی آمریکایی در اسپانیا چاپ شده است.

*مجوز وزارت ارشاد مبنای حضور کتاب‌ها در نمایشگاه است

صالحی در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما وعده داده‌اید تمام آثاری که از وزارت ارشاد مجوز دریافت کرده‌اند در نمایشگاه حضور دارند اما هر ساله شاهدیم طی ایام برگزرای نمایشگاه برخی کتاب‌ها از سطح نمایشگاه جمع‌آوری می‌شود با این موضوع چه خواهید کرد توضیح داد سیاست وزارتخانه که به صورت جدی اعمال می‌شود این است که هر کتابی که مجوز اداره کتاب را داشته باشد برای ما معتبر و محترم است. ما به صورت جدی با مجموعه افرادی که با احساس وظیفه ورود کرده به گفت‌وگو نشسته‌ایم زیرا نمایشگاه محیط امن فرهنگی و متولی آن بر فعالیت نمایشگاه نظارت می‌کند. ما مجوز وزارت ارشاد را به عنوان مجوز مبنا برای حضور در نمایشگاه می‌دانیم و هیچ اتفاقی نمی‌توان به جز از مجاری مسئولان نمایشگاه رخ دهد.

ادامه دارد...

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها