امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80779
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۴۶
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، عباس سلیمی نمین بعد از ظهر امروز در مناظره‌‌ای که با عنوان «‌دیکتاتوری پهلوی» با حضور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، عباس سلیمی نمین بعد از ظهر امروز در مناظره‌‌ای که با عنوان «‌دیکتاتوری پهلوی» با حضور صادق زیبا‌کلام به همت انجمن نسل نو دانشگاه قم در تالار شیخ مفید این دانشگاه برگزار شد به انتقاد از سخنان زیبا‌کلام پرداخت و با اشاره به اینکه سخنان مطرح شده از سوی وی سندیت تاریخی لازم را ندارد، تاکید کرد: رضاخان یک دیکتاتور وابسته بود که به غربی‌ها خدمت می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه مطرح شدن این سخن که بعد از انقلاب تمام دستاوردها و داشته‌های قبل را باید از بین برد خلاف واقع است، تاکید کرد: چنین استدلالی به هیچ‌وجه درست نیست.

این کارشناس مسائل تاریخی با اشاره به نحوه مرور تاریخ تاکید کرد: ما اگر قصد داریم مروری بر تاریخ داشته باشیم نباید تاریخ را از انتها مطالعه کنیم بلکه باید نگاهی مبنایی به تاریخ داشته باشیم.

وی باردیگر با تاکید بر اینکه سخنان آقای زیباکلام سندیت تاریخی ندارد گفت: در کتب تاریخی این نکته مورد تاکید قرار گرفته است که رضاخان شخصیت تاریخی نداشت و نخبگان جامعه آن دوران حتی رضاخان را نمی‌شناختند.

سلیمی نمین نقش انگلیسی ها در کودتا را غیر قابل انکار توصیف کرد و با اشاره به اینکه انگلیسی‌ها در قرارداد 1919 رشوه‌های بسیار زیادی به دولتمردان پرداختند گفت: در آن دوران فقط مردم در مقابل چنین جریانی ایستادگی کردند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه رضاخان را می‌توان به جرأت یک نیروی کاملا وابسته به انگلیسی‌ها دانست افزود: وقتی نصرت الدوله در جنوب به پرچم انگلیسی‌ها واکنش نشان می‌دهد هنگام بازگشت به تهران از سوی رضاخان کشته می‌شود و چنین اقدامی نشان دهنده اوج وابستگی او به غربی‌ها است.

انتهای پیام/2258/ق30/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها