امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۸:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80846
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در مراسمی که به ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در مراسمی که به مناسبت هفته کار و کارگر در وزارت کار برگزار شد ضمن گرامیداشت این هفته به نقش زنان در جامعه اشاره کرد و گفت: امروز زنان کارگر کشورمان همپای زنان کارگر در دنیا به فعالیت می‌پردازند در حالی که از مشکلات عدیده‌ای برای ارتقای کیفیت زندگی خود رنج می‌برند این امر در حالی است که در سطح جهان زنانی وجود دارد که در ازای کار برابر با مردان دستمزدهای کمتری می‌گیرند و از نابرابری اشتغال رنج می‌برند.

وی با بیان اینکه تنها نیمی از زنان با حقوق تمام وقت مشغول به کار هستند، خاطرنشان کرد: اگر به جامعه خود نگاه کنیم خواهیم دید که وضعیتی که زنان کشورمان با آن روبه‌رو هستند متفاوت با آنچه در سایر زنان در سطح جهان می‌گذرد نیست و با وجود آنکه پیشرفت‌های بسیاری در این امر داشته‌ایم اما هم‌اکنون در کشور نرخ بیکاری دختران 15 تا 24 سال رقمی معادل 46 درصد بیکار جویای کار است که این امر گویای این امر است که زنان تمایل بسیاری برای فعالیت دارند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با اشاره به این واقعیت تلخ که زنان سرپرست خانواده با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند خاطرنشان کرد: همینطور واقعیت‌های تلخی وجود دارد که خود را نشان می‌دهد این است که براساس سرشماری نفوس سال 1390، 1/12 از خانواده‌ها دارای سرپرست زن هستند و امری که باید به آن توجه کنیم آن است که از این درصد 82 درصد آنان بیکار هستند.

وی ادامه داد: بسیاری از زنان کشورمان با آسیب‌های اجتماعی روبه‌رو هستند که بنیان خانواده را تهدید می‌کنند و هرچند میزان پایین آسیب‌های اجتماعی را در میان آنان شاهد هستیم اما تبعات آن دامنگیر زنان شده و مواردی نشان داده شده که زنان با خشونت روبه‌رو هستند.

وی ادامه داد: باید به این حقیقت توجه شود که با افزایش فارغ‌التحصیلان دختر در کشور مواجهیم که آسیب‌های دیگری مانند افزایش سن ازدواج، مشکلات اقتصادی و معیشتی و تحولاتی از نظر فرهنگی را پدید می‌آورد که باید برای این راهکارها تمهیدات جدی اندیشیده شود.

ملاوردی با اشاره به نامگذاری سال 93 که با عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه کنیم این است که بیش از نیمی از سرمایه انسانی کشور را زنان تشکیل می‌دهند که جمعیت بالایی را در کشور شامل می‌شوند و این امر نیازمند آن است که به نقش زنان کارگر در تولید ملی توجه شود.

معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با بیان اینکه زنان کارگر نقش ویژه‌ای دارند خاطرنشان کرد: یکی از موارد دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که زنان نقش عمده‌ای در فرهنگ‌سازی و تربیت خانواده دارند که اهمیت بسیاری دارد.

وی با اشاره به برنامه دولت یازدهم برای نجات اقتصاد با راهکارهایی مانند رونق اقتصادی، اشتغال، ثبات پول ملی و توزیع عادلانه ثروت ملی تصریح کرد: حمایت از زنان سرپرست خانواده یکی از اموری است که دولت درصدد است به آن بپردازد که این امر را با اجرای لایحه جامع زنان سرپرست خانواده در دستور کار داریم.

وی با ابراز امیدواری از اجرای لایحه بیمه زنان سرپرست خانواده با مشارکت معاونت زنان و امور خانواده ریاست‌جمهوری، وزارت کار و دیگر نهادهای مسئول اظهار داشت: زنان عشایر یکی از قشرهای زنان کشور ما محسوب می‌شوند که باید مورد توجه قرار بگیرند و به طور کلی باید تسهیلاتی در اختیار زنان قرار بگیرد تا فشارهای مضاعف در این قشر کاهش پیدا کرده چرا که این قشر هم به دلیل زن بودن و هم کارگر بودن با رنج بسیاری روبه‌رو هستند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با اشاره به برنامه‌های تسهیلاتی برای زنان گفت: باید تلاش شود تا از قراردادهای حقوقی که حقوق زنان را به طور کامل تامین نمی‌کند و از شفافیت برخوردار نیست جلوگیری شود. از سویی عدم رعایت استاندارد کالا، بازرسی ناکافی از محیط کار یا موارد نقض قانون کار که با آن روبه‌رو هستیم جلوگیری شود و امیدواریم تا قانون لایحه حمایت از مشاغل خانگی به اجرا در بیاید.

وی تصریح کرد: ایجاد کانون‌های اشتغال برای دختران فارغ‌التحصیل در شهرستان‌ها از جمله برنامه‌هایی است که برای زنان در نظر گرفته شده که امنیدواریم همانطور که در برنامه چهارم توسعه گام‌های جدی‌ای برای توسعه ملی برداشته شده است این امر به اجرا درآمده و شاهد محقق شدن حقوق زنان در زمینه تساوی حقوق زن و مرد، رعایت حداقل سن کار، ممنوعیت کار کودکان باشیم تا به تحولی بنیادین در این امر برسیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها