امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80847
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز (شنبه) ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز (شنبه) در مراسم تجلیل از کارگران زن که به مناسبت هفته کارگر در ساختمان وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی برگزار شد، اظهار داشت: تأمین اجتماعی در زندگی مردم مؤثر بوده است اما عده‌ای تأمین اجتماعی را جیب شخصی خود کرده بودند و این ضربه‌ای بزرگ به کل نظام و قشر کارگر بود.

وی با بیان اینکه هیچ کشوری در انقلاب اسلامی به ما کمک نکرد به جز مردم خودمان اظهار کرد: من باید از مردم کارگر تشکر کنم که در مبارزات انقلابی بیشترین سهم را داشتند چرا که آخرین خدمت آنان در جریان انقلاب اعتصابی بود که کارگران صنعت نفت کردند و همین اعتصاب پشت رژیم شاه را شکست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: در آن زمان که کارگران اعتصاب کرده بودند دنیا به نفت ایران احتیاج داشت و وقتی خارجی‌ها دیدند که منافعشان در خطر است به حمایت خود خاتمه دادند.

هاشمی خاطرنشان کرد: کارگران حرف آخر را در مبارزه با رژیم شاهنشاهی انجام دادند و آنها آنقدر بر تعصبشان اصرار داشتند که کسی نمی‌توانست اعتصاب آنها را بشکند.

وی ادامه داد: امام از پاریس نامه دادند که بروید بگوئید کارگران سوخت داخلی را تأمین کنند اما بسیار سخت بود که متعصبان موافقت کنند بنابراین بنده شاهد افتخار تاریخی کارگران هستم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت با تأکید بر اینکه بعد از انقلاب هیچگاه از قشر کارگر شاهد توقعات زیاد نبودیم، بیان کرد: توقعات قشر کارگر از مسئولان در حدی بود که فکر می‌کردند نظام می‌تواند آنها را تأمین کند بنابراین کارگران با بلاغت و صبوری با مشکلات دست و پنجه نرم کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر اینکه حقیقتاً کارگران سهم زیادی در انقلاب داشتند، گفت: خدمتی که قشر کارگر می‌کند عمدتاً به تولید می‌انجامد و این مهمترین نیاز مردم است.

 

هاشمی همچنین در ادامه به نحوه تأسیس خانه کارگر اشاره و تأکید کرد: خانه کارگر از بدو انقلاب شاخه کارگری حزب جمهوری اسلامی محسوب می‌شد و بعد از اینکه حزب جمهوری متوقف شد به کار خود ادامه داد و بنده نیز در مجلس و دولت می‌دیدم که خانه کارگر مواضعی همسو با حقوق کارگران داشت.

 

وی گفت: در قانون کاری که آن زمانی که بنده در مجلس بودم نوشته شد و جناب آقای کمالی هم تلاش بسیاری در این خصوص داشتند متأسفانه در شورای نگهبان گیر افتاد و وقتی بنده در دولت آمدم در مجمع نیز این اشکالات را برطرف کردیم و هم‌اکنون یک قانون مترقی برای کارگران داریم که امروز نیز اگر به مشکلی برخورد کرد باز هم باید اصلاح شود.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به نگاه غربی‌ها به زن اشاره کرد و گفت: کشورهای اروپایی و غرب در قرون وسطی ابتدا زن را انسان نمی‌دانستند اما بعد با پافشاری فلاسفه‌شان زن را به عنوان انسان درجه دو می‌شناختند. در حالیکه اسلام در قرآن با این تفکر مخالفت کرد و زن و مرد را مساوی دانست و برای آقایان و خانم‌ها حقوقی اختصاصی نیز در نظر گرفت.

 

به گفته هاشمی اسلام عدالت واقعی را در خصوص زن و مرد در نظر گرفته است و آنچه اسلام در 1400سال پیش در جزیره العرب آورد هنوز هم در دنیای مترقی به آن حد نرسیده است.

 

وی ادامه داد: در جمهوری اسلامی نیز بایددر رفع تبعیض‌ها بین زن و مرد در قوانین اقدام کنیم چرا که افکار به وجود آمده از این قوانین همچنان در جامعه وجود دارد؛ در اسلام بین زن و مرد تفاوتی دیده نشده است جز در فطرت، آفرینش و ویژگی‌های خاصی که به هردوی آنان داده است بنابراین معتقدم اسلام عالی‌ترین معارف را درباره زن با توجه به فطرت زن و مرد در نظر گرفته است که اگر مراعات شود به سود خود زنان خواهد بود.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خاطرنشان کرد: البته شاید غربی‌ها ادعایی در خصوص حقوق زن می‌کنند که وقتی به متن زندگی آنها می‌پردازیم می‌بینیم که حقوق اولیه زنان در جوامع آنان پایمال می‌شود.

 

هاشمی معتقد است که کارگران قانع‌ترین و زحمت‌کش‌ترین قشر جامعه هستند که تجاوز به حقوق دیگران و یا مفت‌خوری را به هیچ‌وجه نمی‌توان به قشر کارگر نسبت داد.

 

وی افزود: کارگران از توان و بازوی خود برای اداره زندگی خود استفاده می‌کنند اما در برخی موارد آن مقدار که باید به عنوان حق کارگر به آنان داده شود اختصاص نمی‌یابد اما ما سعی می‌کنیم با برخی از اصلاحیه‌ها این وضعیت را ارتقاء دهیم.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر اینکه برای توسعه مجموعه تأمین اجتماعی بسیار تلاش شده است، گفت: مجموعه تأمین اجتماعی ایجاد شد تا همیشه در خدمت کارگران باشد چون حق خود کارگران است و از دسترنج خود کارگران به وجود آمده است.

 

وی تأکید کرد: اتفاقاتی که در این چند سال گذشته افتاد کاری استثنایی و خلاف عدالت بود و امیدواریم دیگر تکرار نشود.

 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها