امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80871
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد سالاری در نشست خبری امروز خود که با حضور رئیس، نایب رئیس و اعضای گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی برگزار شد، ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد سالاری در نشست خبری امروز خود که با حضور رئیس، نایب رئیس و اعضای گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی برگزار شد، با اشاره به تاکید شورای چهارم بر استفاده از ظرفیت کارشناسان هر حوزه گفت: ما احکامی را تدوین کرده ایم که استفاده از ظرفیت NGO ها، نهادها و اصناف تخصصی در آن لحاظ شده است. از جمله سازمان های تخصصی که انصافاً عملکرد مثبتی در جهت ساخت و ساز شهری و تحقق منویات مدیریت شهری در سطوح کلان و خرد داشته،‌ سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران است.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت بالای فنی و مهندسی این سازمان، تاثیرات آن در ساخت و ساز شهری غیرقابل انکار است و مصداق آن گودبرداری های پرخطری است که یکی از معضلات تهران است و خطرات گسترده ناشی از آن را در سال های اخیر شاهد بوده ایم.

سالاری افزود: در این خصوص بازدیدهای گسترده و سرزده سازمان نظام مهندسی از جمله اقدامات بسیار خوب آن در حوزه شهرسازی بوده است. همچنین اقدام ارزنده دیگر سازمان، اجرای ماده 33 در سال های اخیر بوده که در حوزه بررسی، تصویب و اجرای نقشه های مختلف ساخت و ساز اعم از سازه، برق، مکانیک، معماری و ... شاهد ورود جدی و تخصصی سازمان بوده ایم که به این ترتیب کارنامه قابل قبولی در سطح ساختمان های شهر دارد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر اضافه کرد: کمیسیون شهرسازی و معماری شورا با توجه به رویکرد تخصصی و کارشناسی شورا در سطح عام و کمیسیون ها و کمیته های تخصصی در سطح خاص به این نتیجه رسیده که یکی از راهکارهای تحقق ماموریت های حوزه شهرسازی و معماری، تعامل با سازمان های تخصصی است.

وی در ادامه گفت: یکی از اولویت های مهم کمیسیون در راستای چشم انداز شورای چهارم، بحث استراتژی متشکل از ذی نفعان و گروه های تخصصی است. در حال حاضر شورای شهر به عنوان مدعی العموم و دادستان به مباحث شهرسازی ورود یافته، در حالی که در توسعه پایدار شهری طبق تجربه کشورهای توسعه یافته، اساسا شوراها باید بسترسازی لازم برای دخالت و ارزیابی دیدبان های شهری از جمله سازمان نظام مهندسی، دانشگاه ها، سازمان های مردم نهاد و حوزه های تخصصی است تا به عنوان ناظر و مطالبه کننده حضور یابند. در حقیقت شورا باید بین شهرداری و NGOها نقش داوری را به عهده گیرد.

سالاری همچنین افزود: کمیسیون شهرسازی و معماری در این راستا مطالعات زیادی را با حضور کارشناسان و نخبگان انجام داده که در حال دستیابی به چارچوب های خوبی هستیم. اصولا هر پروژه مدیریت شهری در کشورهای توسعه یافته ابتدا در پاویون های تخصصی مطرح می شود تا در منظر کارشناسان و متخصصان شهری قرار بگیرد و بعضا نظارت آنان مانع اجرا و یا باعث تقویت پروژه مربوطه می شود. اما متاسفانه در تهران و کلانشهرهای کشورمان پروژه های کلان شهری ابتدا اجرا می شود و بعد نخبگان آن را نقد می کنند. این در حالی است که به اعتقاد من قبل از تصویب پروژه ها باید بستر حضور دیدبان های تخصصی فراهم شود.

این عضو شورای شهر سپس اعلام کرد: در همین راستا تفاهم نامه ای بین کمیسیون ما و نظام مهندسی امضا شده که موضوع آن بهره گیری از توانمندی های طرفین جهت ایجاد و گسترش همفکری و همکاری های فنی، مهندسی، علمی، آموزشی و پژوهشی است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها