امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80879
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
ولی محمد فضلی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آمل اظهار کرد: آیین سنتی برف‌چال با قدمتی حدود 600 سال در بخش ...

ولی محمد فضلی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آمل اظهار کرد: آیین سنتی برف‌چال با قدمتی حدود 600 سال در بخش لاریجان مازندران برگزار می‌شود.

وی با اعلام این‌که این آیین معمولاً همه ساله در نیمه نخست اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود، یادآور شد: سال گذشته نیز در آیین برف‌چال نزدیک به 2 هزار علاقه‌مند از نقاط مختلف حضور داشتند.

بخشدار لاریجان این آیین را از جمله مهم‌ترین و مردمی‌ترین آیین‌های سنتی در استان دانست و متذکر شد: مردم برای این منظور در منطقه اسک‌وش روستای اسک از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل گردهم می‌آیند که در آن مردم طایفه اسک برف‌های باقیمانده از زمستان را به دوش کشیده تا در منطقه ورف‌چال بریزند.

فضلی عنوان کرد: ورف‌چال نام مکانی است که برف‌ها توسط مردم در آن ریخته می‌شود؛ مردم در گذشته از آن جهت تامین آب مناطق پایین دست و ییلاقی استفاده می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: در این مراسم همچنین به ساحت سید حسن ولی یکی از عرفای گذشته که در این آیین نقش زیادی داشت عرض ادب و ارادت می‌کنند.

گفتنی است، آیین‌ سنتی برف‌چال و زن‌شاهی استان مازندران یکی از آیین‌های ثبت شده ملی در میراث معنوی کشور است که ریشه تاریخی و مذهبی داشته و پیشینه آن به دوره آل‌بویه طبرستان باز می‌گردد.

انتهای پیام/86012/م20/ض1002
برچسب ها:
آخرین اخبار