امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۸:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80882
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سعید غفرانی در نشست خبری مشترک امروز خود با رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران که به مناسبت امضای ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سعید غفرانی در نشست خبری مشترک امروز خود با رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران که به مناسبت امضای تفاهم نامه همکاری متقابل برگزار شد، در این زمینه گفت: شناسنامه فنی ساختمان از مسائلی است که با کمک معاونت شهرسازی و معماری شهرداری و حمایت شورای شهر در حال عملیاتی شدن است. این شناسنامه به معنای هویت ساختمان و تمام مشخصات پیدا و پنهان آن است که در یک کتابچه تحویل سازنده و خریدار ملک می شود.

وی افزود: شناسنامه فنی ساختمان در حال حاضر برای پلاک های با متراژ بالای 2000 متر صادر می شود، اما به دنبال آن هستیم که برای متراژهای پایین تر هم آن را صادر کنیم.

کاظمی، نایب رئیس سازمان نظام مهندسی نیز تاکید کرد: شناسنامه فنی، حقوق مردم است که باید برای خریدار ملک به عنوان یکی از الزامات اولیه، به یک مطالبه از مسئولان تبدیل شود.

همچنین نصیری، رئیس گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی نیز گفت: از سال 70 تا همین اواخر متاسفانه دیدگاه مدیریت شهری به دنبال تک پلاک بوده و به رغم اخطارهای ما به عنوان متخصصان شهری، فضاهای شهری فراموش شده و امروز این فضاها برای زندگی مردم نامطلوب است و نتیجه آن این بوده که شهرها به پارکینگ عمومی تبدیل شده اند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در شورای چهارم اولین اقدام شورا تاسیس کمیسیون شهرسازی و معماری بود، زیرا نیاز به نگاه ویژه مدیریت شهری به حوزه شهرسازی احساس می شد و مطمئن هستیم فعالیت این کمیسیون دستاوردهای مثبتی برای شهر به دنبال خواهد داشت.

همچنین محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا گفت: در حوزه شهرسازی و معماری یکی از دغدغه های اصلی مردم، نخبگان،‌ شورای شهر، مسئولان و در راس همه اینها مقام معظم رهبری به عنوان بالاترین مقام کشور، بحث سیما و منظر شهری است.

وی ادامه داد: متاسفانه به رغم موفقیت های مدیریت شهری در حوزه شبکه معابر، ایجاد بزرگراه ها،‌ تونل ها، پل ها و حتی توسعه فضای سبز شهر، در حوزه سیما و منظر و طرح های موضوعی و موضعی شهری که از تکالیف طرح های جامع و تفصیلی است، به رغم اتمام مهلت اجرا در سال 90، هنوز اتفاق خاصی رخ نداده و توفیقی نداشته ایم. این در حالی است که بیش از 50 درصد منویات طرح های جامع و تفصیلی از رهگذر طرح های موضعی و موضوعی تحقق خواهد یافت.

سالاری تاکید کرد: هر قانونی که در حوزه شهرسازی و معماری در نهادهای مختلف مانند شورای عالی شهرسازی و معماری، کمیسیون ماده 5، شورای شهر و ... تصویب شود، در حوزه اجرا یک بعد آن دستگاه های نظارتی مانند سازمان نظام مهندسی هستند. به همین جهت امیدواریم در فرایند تصویب طراحی نماهای ساختمان شاهد برخورد خط قرمزی این سازمان باشیم تا به این ترتیب جلوی اجرای نماهای غیر استاندارد گرفته شود.

همچنین غفرانی درباره عملکرد سازمان نظام مهندسی در قبال گودبرداری های غیراصولی گفت: ما یک سال است که در بحث گودبرداری های غیراصولی ورود کرده ایم و به رغم اینکه خود سازمان متوقف کننده عملیات غیراصولی نیست، اما انصافا شهرداری در این زمینه با ما تعامل مثبتی داشته و هر جا ما نسبت به ملکی اخطار داده ایم، شهرداری نسبت به توقف گودبرداری اقدام کرده است.

وی ادامه داد: به همین ترتیب با وجود 12 هزار بازدید از پروژه ها و اخطارها و تذکراتی که داشته ایم، امیدواریم بتوانیم عوارض گودبرداری ها را در سطح تهران به صفر برسانیم.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار