امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80884
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، عضویت تهران در مجمع جهانی شهرهای اسلامی که دو روز پیش در شورا مطرح شده و مورد استقبال اعضا واقع شده و قرار است طرح دو ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، عضویت تهران در مجمع جهانی شهرهای اسلامی که دو روز پیش در شورا مطرح شده و مورد استقبال اعضا واقع شده و قرار است طرح دو فوریتی آن در صحن مطرح شود، آخرین اقدام این کمیسیون بوده است.

لحاظ کردن احکام مغفول مانده شهرسازی و معماری در برنامه پنج ساله دوم شهرداری، افزایش چند برابری بودجه حوزه شهرسازی و معماری شهرداری، گنجاندن بندی در برنامه پنج ساله دوم شهرداری مبنی بر اختصاص یک درصد از کل بودجه مدیریت شهری به تحقق ماموریت های حوزه شهرسازی و معماری، الزام شهرداری به ایجاد جایگاهی در فرایند سیستمی صدور پروانه ساخت و ساز برای بررسی طرح های نمای ساختمان از دیگر دستاوردهای این کمیسیون در شش ماه گذشته بوده است.

به گفته سالاری،‌ در هفته های آینده با تصویب نهایی نظام نامه جامع شهرسازی و معماری و ضوابط مربوط به نما، کمیسیون های شهرسازی و معماری در سطح مناطق احیا خواهد شد. همچنین شورای شهر شهرداری را ملزم به ظرفیت سازی اجرای برنامه پنج ساله دوم در حوزه شهرسازی تا پایان سال اول اجرای برنامه کرده است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر معتقد است معاونت شهرسازی در سال های گذشته از ماموریت های خود خارج شده و در عمل تبدیل به زیرمجموعه معاونت مالی و اداری و خوراکی برای کمیسیون ماده 5 برای تغییر کاربری و بلندمرتبه سازی شده است که همین موضوعات موجب برانگیختن نگرانی کارشناسان شده و در نهایت منجر به ایجاد کمیسیون شهرسازی و معماری در شورای شهر شده است.

به اعتقاد وی، مهمترین فعالیت شورای چهارم تا کنون، تقویت نظارت اجتماعی بوده که یکی از مصادیق آن، مصوبه پروژه ایران زمین و در پی آن، لغو مجوز باغ معنوی با پیگیری های دفتر مقام معظم رهبری است. سالاری بر این باور است که در پروژه ایران زمین سرمایه گذار تقصیری نداشته، بلکه فرایند تصمیم سازی کمیسیون ماده 5 در گذشته غلط بوده است.

لغو 1156 بخشنامه و دستورالعمل مغایر با طرح تفصیلی از سوی معاونت شهرسازی و با همکاری کمیسیون نیز اقدام مهم دیگر کمیسیون شهرسازی و معماری شورا بوده که به گفته سالاری، شهرداری های مناطق در برابر آن مقاومت می کنند. سالاری با اعتراض به این موضوع اذعان می کند: به دلیل اجرای نشدن کامل طرح تفصیلی در سال اول اجرا، برخی از این بخشنامه ها برای حل مشکلات مردم ضروری بوده، اما چناچه مناطق معتقدند تعدادی از این بخشنامه ها هنوز لازم هستند، آنها را احصا کنند تا در سامانه شهرداری به صورت شفاف اعلام شود. اگر این بخشنامه ها برای همه شهروندان ضروری هستند، چرا به صورت موردی و با رانت در برخی مناطق اعمال می شوند که این همه تالی فاسد به دنبال داشته باشند؟

مهمترین اولویت کمیسیون شهرسازی و معماری به دو بخش تقسیم می شود: یکی بخش عمومی و دیگری بخش تخصصی. در سطح عمومی صیانت از باغات از جمله اقداماتی است که فضای شهر را نسبت به گذشته متفاوت کرده و شهروندان این اطمینان را دارند که چنانچه قطع حتی یک درخت را هم گزارش بدهند، به آن رسیدگی می شود و متخلفان در این حوزه دیگر امنیتی ندارند.

در زمینه تخلفات ساختمانی که در گذشته با رانت مجوز گرفته شده، متخلفان و صادرکنندگان این مجوزهای غیرقانونی نیز دیگر خواب راحت ندارند.

درباره صیانت از بافت های تاریخی تهران که عمدتا در مناطق 12 و 13 قرار دارند، کمیسیون شهرسازی و معماری اقدامات بسیاری انجام داده و پیگیر پروژه های مختلفی بوده که در شورا مطرح شده اند. به گفته سالاری، وجود بافت های تاریخی در همه کشورهای جهان یک فرصت برای ساکنان منطقه و مسئولان است، در حالی که ساکنان این مناطق در تهران به این بافت ها به چشم تهدید می نگرند و مالکان این ساختمان ها نیز از بابت مالکیت خود ناراحت و نگران هستند. این در حالی است که با تعریف کاربری های مختلف فرهنگی، تفریحی، خدماتی، ورزشی و ... می توان سرمایه گذاری بخش خصوصی را جلب کرد و بافت های تاریخی را به صورت پاتوقی برای زندگی اجتماعی تعریف کرد. نظیر این کار در یزد با تبدیل خانه های تاریخی به هتل ها و مهمانسراها انجام شده است.

در اولویت های تخصصی کمیسیون شهرسازی و معماری، احصاء ماموریت های مغفول حوزه شهرسازی، بحث حریم شهر، احیای بافت های فرسوده، اجرای طرح های موضعی و موضوعی، برنامه ریزی برای گنجاندن احکام حوزه شهرسازی در برنامه پنج ساله دوم شهرداری و ... از مهم ترین اولویت ها هستند.

به گفته سالاری، شهرداری موظف است در برنامه پنج ساله دوم خود سالانه 20 درصد از طرح های موضعی و موضوعی را اجرا کند. همچنین کمیسیون شهرسازی و معماری شورا به منظور انجام وظیفه نظارتی خود از پایان این هفته در مناطق حضور می یابد.

یکپارچه سازی مدیریت حوزه شهرسازی و معماری نیز موضوع دیگری است که با تعامل شهردار تهران در حال انجام است. در این راستا، قالیباف شورای عالی ارتقای کیفی سیما و منظر شهری را تشکیل داده که خود رئیس آن و معاون شهرسازی و معماری شهرسازی، دبیر آن است. علاوه بر این، معاونان فرهنگی اجتماعی، فنی عمرانی، مدیرعامل سازمان زیباسازی، مدیر عامل سازمان مشارکت های مردمی و رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در این شورا عضو هستند.

اولویت سال جاری کمیسیون شهرسازی و معماری، بحث نظارت است. در این راستا، کارگروه نظارتی به منظور احصاء مغایرت های مفاد شورای معماری مناطق با طرح تفصیلی تشکیل شده که به صورت آنلاین در فرایند سیستمی شهرداری فعالیت می کند. اهمیت فعالیت این کارگروه در این است که به این ترتیب، نظارت پیش از صدور پروانه اعمال می شود و مغایرت ها احصاء شده و می توان از صدور پروانه های دارای تخلف اجتناب کرد.

به گفته سالاری، ساخت برج های دوقلوی مجاور برج میلاد متوقف شده و ادامه فعالیت آن با نقشه ها و طرح قبلی ممکن نخواهد بود و تعداد طبقات آن به قدری در نظر گرفته شده که به استواری و منظر برج میلاد لطمه نزند.

سالاری همچنین معتقد است محدوده شهرداری منطقه 22 به عنوان آخرین فرصت تهران برای مطرح شدن در سطح جهانی به عنوان شهری مدرن از دست رفته، در حالی که اصلا نباید در این منطقه بارگذاری مسکونی صورت می گرفت. به گفته وی، اتفاقی که اکنون در این منطقه در حال رخ دادن است، در راستای طرح تفصیلی است؛ اما انتقاد به کسانی وارد است که طرح تفصیلی را برای این منطقه این گونه تعریف کرده اند.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها