امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۹:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80892
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مهدی چمران در نشست خبری خود که به مناسبت نهم اردیبهشت روز ملی شوراها برگزار شد، اظهار داشت: شوراها مصادف با صدور فرمان ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مهدی چمران در نشست خبری خود که به مناسبت نهم اردیبهشت روز ملی شوراها برگزار شد، اظهار داشت: شوراها مصادف با صدور فرمان حضرت امام خمینی(ره) در سال 58 شکل گرفت.

وی تصریح کرد: ‌شورای عالی استان‌ها هر ساله فرمان حضرت امام (ره) را در این روز مرور و بیان می‌کند چرا که یکی از زیباترین و جالب‌ترین فرامین حضرت امام صدور حکم تشکیل شوراها در سطح کشور بوده است.

چمران ادامه داد: پس از صدور فرمان امام در سال 58 مبنی بر تشکیل و راه‌اندازی شوراها، شورای انقلاب فرهنگی فرصت نکرد قانون شوراها را تنظیم کند و در واقع شوراها به همان شکل به مجلس کشیده شد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه در سال‌های گذشته اصلاحاتی در قانون شوراها صورت گرفته است، گفت: در سال‌های 89 و 61 ، 69، 75، 82، 86 مرتبط اصلاحاتی در قانون شوراها صورت گرفته است.

چمران ادامه داد: ‌تعدادی از اصلاحات توسط شورای عالی استان‌ها طراحی شده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: ‌شوراها از سال 78 دوره نخست خود را شروع کرده‌اند و در ادامه دوره‌های دوم و سوم برگزار شد و هم اینک در دوره چهارم شوراها حضور داریم.

چمران تاکید کرد: ‌با توجه به تصمیم‌گیری وضعیت شورای اسلامی قرار شد، تجمیع انتخابات صورت بگیرد و در واقع انتخابات شوراها به ریاست جمهوری و در نهایت انتخابات مجلس با مجلس خبرگان انجام پذیرد، به طوری که آئین‌نامه و قواینن مربوطه تنظیم شد.

رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: اگرچه شورای عالی استان‌ها در دوره اول تشکیل شد، اما تنها یک جلسه از این شورا برگزار شد و در ادامه در دوره‌های دوم و سوم شورای عالی استان‌ها شکل بهتری پیدا کرد.

چمران در ادامه نشست خبری خود به دوره دوم شورای عالی استان‌ها اشاره کرد و گفت: ‌در آن مقطع شوراها بیشتر به مسائل داخلی و مشکلات و همچنین تهیه آئین‌نامه‌ها پرداختند و اوج کار شورای عالی استان‌ها که 6 سال نیز طول کشید در دوره سوم بود.

وی تاکید کرد: بر اساس فصل 102 قانون اساسی که وظایف و اختیارات شورای عالی استان‌ها مشخص شده است، این نهاد می‌تواند به صورت مستقیم و یا از طریق دولت به مجلس لایحه ارائه کند و در نهایت مجلس شورای اسلامی نیز موظف است این لوایح را مورد بررسی قرار دهد.

وی ادامه داد: زمانی که لایحه‌ای از سوی شورای عالی استان‌ها ارائه می‌شود رئیس شورای عالی استان‌ها و یا نماینده وی در مجلس حاضر و دفاعیات خود را در خصوص لایحه ارائه می‌کند.

چمران خاطرنشان کرد: بسیاری از طرح‌های مجلس شورای اسلامی که با قوانین و مقررات شوراها تداخل بوده، با حضور نمایندگان شورای عالی ستان‌ها در صحن مجلس آن طرح‌ها به تصویب نرسیده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه نشست خبری خود در سال‌های گذشته طرح ها و لوایح زیادی در صحن مجلس مورد بررسی قرار گرفته است.

چمران افزود:‌ یکی از لوایحی که در سال‌های اخیر به تصویب رسید قانون باغات و حفظ فضای سبز بوده که این مصوبه یکی از افتخارات شورای عالی استان‌ها محسوب می‌شود.

وی بیان داشت: در دولت گذشته آئین‌نامه شوراها تهیه و به دولت ارسال شد که امیدواریم در این دولت پیگیری و در نهایت به تصویب برسد.

رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه به یکی دیگر از موضوعات اختلافی بین شورا و دولت اشاره کرد و گفت: ‌هنوز مشخص نیست که آیا شوراها شغل است یا خیر و این درحالی است که اعضای شورای شهر هیچ مبلغی تحت عنوان حق ماموریت دریافت نمی‌کند و تنها مبلغی را تحت عنوان حق‌الجلسه دریافت می‌کنند.

چمران افزود: شورای عالی استان‌ها به عنوان بالاترین نهاد شوراها محسوب می‌شود که ما آن را مجلس شوراها می‌نامیم. ضمن اینکه اعتقاد داریم که مجلس باید به مجلس باید به مشکلات کلان کشور باشد و شوراها پیگیر مسائل داخلی، شهری و روستاها باشند.

رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه با بیان اینکه هنوز درخواستی از سوی شورای عالی استان‌ها برای دیدار با رئیس جمهور داده نشده است، گفت: ‌امیدواریم تعامل و همکاری دولت یازدهم با شورای عالی استان‌ها بهتر از گذشته باشد.

وی با اشاره به سال اقتصاد و فرهنگ و عزم ملی با مدیریت جهادی گفت:‌ شوراها می‌توانند در تحقق این شعار مؤثر عمل کنند ضمن اینکه در گام نخست در شورای عالی استان‌ها به 5 کمیسیون مربوطه دستور داده شده است که پیگیر تحقق منویات مقام معظم رهبری باشند.

چمران در ادامه با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های شورای عالی استان‌ها در دوره جدید پیاده کردن قانون شوراها و همچنین جایگاه واقعی شوراها است.

رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه با اشاره به اینکه با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته شده بین وزارت کشور و شهرداران نرخ افزایش کرایه‌های 93 از 15 اردیبهشت کلید خواهد خورد، گفت: طبق هماهنگی انجام شده هیچ یک از شهرها و روستاها حق ندارند بیش از رقم تعیین شده اقدام به دریافت کرایه بکنند.

چمران خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌هایی که با وزارت کشور صورت گرفته است، افزایش حداقلی در قیمت بنزین بیش از 8 درصد نیست که البته قرار است برای روشن شدن نرخ کرایه‌ها در آینده در این خصوص بیشتر صحبت و گفت‌وگو شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در سال‌های گذشته نه تنها در رابطه با مطالبات شوراها اقدامی نشده است، بلکه برای دریافت اتوبوس هم اقداماتی شد اما متاسفانه تحولی در این بخش صورت نگرفت.

رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه در خصوص هزینه‌های جلسات ماهیانه شورای عالی استان‌ها در هتل فردوسی گفت: سعی شده است هتلی متوسط برای برگزاری جلسات در نظر گرفته شود ضمن این که این هتل تخفیف ویژه‌ای را برای شورای عالی استان‌ها در نظر می‌گیرد و هزنیه جلسات کاملا حساب شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها