امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80897
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، بیژن اخوان آذری قیمت تجهیزات و وسایل دندانپزشکی را گران ارزیابی کرد و گفت:‌ بعد از افزایش 600 تا 700 درصدی ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، بیژن اخوان آذری قیمت تجهیزات و وسایل دندانپزشکی را گران ارزیابی کرد و گفت:‌ بعد از افزایش 600 تا 700 درصدی وسایل و تجهیزات امروزه نیز همان پیک قیمت وجود دارد.

رئیس انجمن دندانپزشکی ایران گفت: واردکنندگان با ارز گران تجهیزات را وارد می‌کنند و این گرانی بر مواد و تجهیزات دندانپزشکی تأثیر خود را داشته است، البته دندانپزشکان فقط 50 تا 60 درصد برهزینه‌ها اضافه می‌کنند و باید گفت هزینه یک دندانپزشک در ایران به مراتب ارزانتر از آمریکا، اروپا و حتی کشورهای منطقه است.

رئیس انجمن داندانپزشکی ایران تصریح کرد: دندانپزشک با خرید گران وسایل و تعرفه‌‌های ارزان برای بیمار سوبسید می‌پردازد و در واقع از جیب خودش این سوبسید را می‌پردازد به جای آنکه وزارت بهداشت این سوبسید را تقبل کند.

وی ادامه داد: وقتی کل هزینه دانپزشکی و مواد با هم پرداخت می‌شود این تصور در ذهن افراد شکل می‌گیرد که مقصر اصلی دندانپزشک است در صورتی که مقصر اصلی گرانی مواد است.

اخوان آذری خاطرنشان کرد: واردکنندگانی که با چمدان تجهیزات را وارد می‌کنند بر افزایش قیمت تجهیزات و مواد می‌افزایند چرا که دندانپزشک مجبور است برای درمان بیمار آن وسایلی را که در بازار وجود ندارد از آنها خریداری کند.

پوریا مطهری دبیر کنگره پنجاه و چهارم دندانپزشکی نیز به نگاه موجود در عرصه بهداشت و درمان اشاره داشت و گفت: متأسفانه مقوله بهداشت در نگرش افراد نیست و حتی در دانشکده دندانپزشکی اولین درسی را که دانشجو فرا می‌گیرد کشیدن دندان است و این یعنی نگرش درمان‌‌محور.

وی به برگزاری 4 روزه این کنگره در سالن اجلاس سران اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود یک چهارم یا یک پنجم دندانپزشکان در این کنگره حضور پیدا کنند.

مطهری ادامه داد: 200 سخنرانی، 70 پوستر، 28 برنامه دور میز، 25 برنامه کارگاهی، جراحی زنده و سمپوزیوم اختصاصی به وضعیت بهداشت دندان از برنامه‌های ارائه شده در این کنگره خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در ایران تعداد دندانپزشک به نسبت یک به 3 هزار نفر است اما فقط تعداد دندانپزشک تأثیرگذار نیست باید دید چقدر برای سلامت دندان فرهنگ‌سازی می‌شود.

مطهری افزود: امروز هیچ ایرانی برای دریافت خدمات دندانپزشکی به خارج نمی‌رود چرا که تقریباً همان خدمات در ایران به قیمت ارزان‌تر ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در ساختار چند ضلعی سلامت دهان و دندان، دندانپزشک یک ضلع است و اضلاع دیگر عواملی است که در کنترل حاکمیت است و حاکمیت می‌تواند در این زمینه سیاست‌‌گذاری کند.

سیدحسین مرتضوی، رئیس کنگره پنجاه و چهارم نیز در این نشست خبری، کنگره پنجاه و چهارم را به اسم دکتر حسین نواب معرفی کرد و گفت: تجلیل از افرادی که در نیم‌قرن گذشته بیشترین زحمت را در حوزه دندانپزشکی داشتند و 20 سخنرانی از ایرانیان مقیم خارج و اساتید فرهیخته خارجی از خصوصیات این کنگره است.

وی افزود: افزایش بی‌رویه پزشک باعث شده که مملکت ما امروز دچار آفت شود در حالی که در گذشته کمبود پزشک داشتیم و 18 هزار پزشک خارجی در کشور داشتیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها