امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۷:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80907
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار رسانه فارس، در زیر اخبار منتشر شده در بخش‌های ویژه روزنامه‌های روز دوشنبه 8 اردیبهشت را می‌خوانید :::::ایران::::::: احتمال ...

به گزارش خبرنگار رسانه فارس، در زیر اخبار منتشر شده در بخش‌های ویژه روزنامه‌های روز دوشنبه 8 اردیبهشت را می‌خوانید

:::::ایران:::::::

احتمال اجماع اصلاح‌طلبان با ناطق نوری و لاریجانی

احمد شیرزاد اجماع ریش سفیدان جبهه اصلاحات را با اصولگرایان معتدل محتمل دانست. این فعال اصلاح‌طلب در گفت‌و‌گو با ایلنا احتمال داد  اصلاح‌طلبان با حجت‌الاسلام «علی اکبر ناطق نوری» در انتخابات مجلس اجماع کنند. پیش از این نیز «علی اکبر اولیا» از رؤسای ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف ائتلاف اصلاح‌طلبان با علی لاریجانی را محتمل دانسته بود.

چند بابک زنجانی دیگر!

یکی از مقام‌های ارشد وزارت نفت اعلام کرده «پس از بررسی دفاتر وزارت نفت معلوم شده بابک زنجانی یکی از 10 نفری است که بیش از یک میلیارد دلار به وزارت نفت بدهکار هستند.» وی به سایت تدبیر گفته: «یک و نیم میلیارد دلار از مطالبات وزارت نفت متعلق به فردی است که تحت پوشش یک بانک خصوصی با رضا ضراب ارتباط داشته است.»

اعتراض مجدد رسانه رژیم صهیونیستی به توافق ژنو

ابراز ناخرسندی از توافق ژنو در رسانه‌های رژیم صهیونیستی همچنان ادامه دارد. به گزارش مشرق «جروزالم پست» با اشاره به توافق ایران و 1+5 نوشته: «توافقی که از آن یاد می‌کنند بسیار بدتر از آن است که هیچ توافقی در کار نباشد؛ چرا که بدون دلیل کشورها را آرام می‌کند و اجازه روابط تجاری کاملاً آزاد با ایران را می‌دهد.

به این ترتیب معلوم نیست چه چیزی از تعهد غرب به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باقی می‌ماند.» ایران بارها اعلام کرده است قصد دستیابی به سلاح هسته‌ای را ندارد و هدفش استفاده از فناوری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز است.

ادامه واکنش به تهدید برای انتشار فیلم مراسم زنانه

واکنش همکاران روح‌الله حسینیان در مجلس ادامه دارد، بعد از این که وی اعلام کرد به فیلم مراسم زنانه همسر رئیس جمهوری دسترسی دارد و در صورت لزوم آن را منتشر می‌کند؛ برخی نمایندگان به این اظهارات اعتراض کردند.

از جمله « احمد شوهانی» نماینده ایلام  که به تدبیر گفت: «شغل برخی در مجلس همین شده است، مدام دولت را تهدید می‌کنند و حالا هم ادعا می‌کنند که فیلم مراسم گرامیداشت روز زن در کاخ سعدآباد را منتشر می‌کنند.» او ادامه داد: «به هر حال کاری که این آقایان انجام می‌دهند مانند این است که دولت هم بیاید در امور خصوصی نمایندگان سرک بکشد. آیا این عده راضی به این کار هستند؟ آیا از نظر این نماینده اشکال شرعی و قانونی وجود ندارد که دولت بیاید و مسائل خصوصی آنان را رسانه‌ای کند؟»

خاطره یک وکیل دادگستری از پیگرد قضایی مرتضوی

یک وکیل دادگستری و یکی از شاکیان سعید مرتضوی دادستان سابق تهران در پرونده پالیزدار می‌گوید: پیگرد قضایی مرتضوی در این پرونده به اتهام بازداشت غیر قانونی را مدیون پیگیری‌های علیرضا آوایی رئیس سابق دادگستری کل استان تهران است.

«پیمان حاج محمود عطار» در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: «در دیداری که با آقای آوایی داشتیم نحوه بازداشت و نگهداری در سلول انفرادی را توضیح دادم و وی از ما خواست تا شرحی خطاب به خودش بنویسیم و تحویل دهیم که همان لحظه نامه‌ای را خطاب به ایشان به عنوان رئیس دادگستری کل استان تهران و رئیس کمیسیون نظارت بر حقوق شهروندی استان تهران نوشتم.به گفته وی« پس از تحویل این نامه، آقای آوایی آن را برای بررسی توسط کارشناسان زیرنویس کرد و پس از بررسی توسط کارشناسان و اثبات صحت گفته هایم، آقای آوایی موضوع را به دادستان عالی انتظامی قضات منعکس کرد.»عطار افزود: اگر آقای آوایی این دستور را نمی‌داد پرونده‌ای در دادسرای انتظامی قضات برای مرتضوی تشکیل نمی‌شد.

تکذیب خبر بازداشت فرزند یک نامزد انتخاباتی

در پی انتشار خبری در برخی رسانه ها مبنی بر بازداشت پسر یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نهم و یازدهم  و در جریان بررسی پرونده رضا ضراب یک منبع آگاه  این موضوع را تکذیب کرد و آن را نادرست خواند.

::::::جمهوری::::::::

طی دو ماه اخیر، کلر باقیمانده در آب شرب شهری اروندکنار خوزستان به صفر رسید. مدیر گروه بهداشت محیط دانشکده علوم پزشکی آبادان با اعلام این خبر افزود: حداقل طی شش مکاتبه با مسئولان آبفا اروندکنار، مراتب را همراه با اطلاعات و زمان نمونه‌گیری‌های انجام شده به آنان گزارش داده‌ایم اما متأسفانه تاکنون هیج اقدام عملی و مناسبی در این خصوص انجام نشده است." ضعف مدیریت اداره آب و فاضلاب اروندکنار و تعلل در این خصوص مورد اعتراف سایر مقامات اجرایی آبادان و اهواز نیز قرار گرفته است. جا دارد مسئولین قبل از وقوع فاجعه‌ای وسیع‌تر از فاجعه مرگ ماهیان سد فشافویه در تهران به این موضوع رسیدگی نموده و با خاطیان برخورد شود.

* رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل می‌گوید خبرنگاران موظف هستند برای اجرای تصمیمات نظام پزشکی برای بالا بردن سطح تحمل مردم در زمینه اجرای "توریسم درمانی" تلاش کنند. وی این سخن را در پاسخ به اعتراض تعدادی از خبرنگاران نشریات محلی اردبیلی که پرسیده بودند چرا امکانات و اعتبارات و یارانه‌های دارویی جهت جلب رضایت اتباع خارجی مصرف و در مقابل، بیماران داخلی نادیده گرفته می‌شوند به آنان گفت. گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از اردبیل حاکی است تعدادی از خبرنگاران نشریات محلی اردبیل به این سخن رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان که گفته بود بیماران اتباع جمهوری آذربایجان از وضعیت درمان استان اردبیل راضی هستند، اعتراض کرده بود.

:::::::: جام جم::::::::

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور اعلام کرد رئیس‌جمهور در یکی از شب‌های هفته جاری بعد از بخش خبری ساعت 21 به صورت مستقیم با مردم در ارتباط با مهم‌ترین مسائل داخلی و بین‌المللی گفت‌وگو خواهد کرد.پرویز اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و رویکرد دولت درباره مسائل سیاست خارجی را از موضوعات این گفت‌وگوی تلویزیونی دانست.

وی تاکید کرد که مجریان در چارچوب یک تعامل مثبت میان صداوسیما و دولت انتخاب خواهند شد.

مصیبت‌خوانی ارزی ابوترابی

محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس در یک نشست قرآنی گفت: در اوج تحریم‌ها و محدودیت‌های ارزی، منابع ارزی خودمان را آتش زدیم که اگر مصیبتش را بخوانم همه شما گریه می‌کنید.به گزارش ایرنا، او مهم‌ترین چالش فراروی کشور را در همه حوزه‌های مدیریتی، مدیریت با زاویه از دانش و علم دانست و گفت: ریشه مشکلات ما آن است که مدیریت با مرزهای علم فاصله داشته باشد.

جلسات 3 آیت‌الله برای وحدت انتخاباتی

سایت الف به نقل از «پارس» نوشت که سه روحانی برجسته، جلساتی را برای وحدت نیروهای انقلاب آغاز کرده‌اند. محمدرضا مهدوی‌کنی و محمد یزدی افرادی هستند که برای نزدیکی اصولگرایان تلاش می‌کنند.

براساس این گزارش، این جلسات به همت و پیگیری آیت‌الله مهدوی‌کنی برگزار شده است.

هاشمی: حقوق زنان در غرب پایمال شده است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم تجلیل از کارگران زن که به مناسبت گرامیداشت هفته کارگر در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده بود، گفت: شاید غربی ها ادعاهایی را در مورد زن مطرح می‌کنند اما وقتی به متن زندگی آنها وارد می‌شویم، می‌بینیم حقوق زن پایمال شده است. آیت الله هاشمی رفسنجانی خطاب به زنان کارگر گفت: به کمک شما انقلاب پیروز شده و دوام یافته است و امروز زنان موثرترین نیروها در عرصه کار و تلاش و خانه‌داری هستند که ان‌شاءالله این موقعیت برای زنان با چند اصلاحیه ارتقا یابد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همچنین باید مجموعه بزرگ تامین اجتماعی که برای توسعه آن تلاش زیادی شده در خدمت کارگران بماند زیرا این مجموعه حق شماست و از دسترنج کارگران ایجاد شده و هر کسی چاره ای جز مراعات حق کارگری را ندارد.

هاشمی رفسنجانی گفت: ضربه ای که سازمان تامین اجتماعی در طول هشت سال گذشته خورد، این بود که کسانی آن را جیب شخصی خود کرده بودند و این ظلمی به نظام و نیروهای کارگری بود.

احتمال سفر معاون ظریف به عربستان

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه از سفر به عربستان در صورت توافق با مقام‌های سعودی خبر داد.وی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره خبر یکی از رسانه‌های لبنانی در مورد سفر وی به عربستان(جده) گفت: در صورت توافق بر سر تاریخ، این سفر انجام خواهد شد.

روایت عارف از صمیمیت خود با روحانی

محمدرضا عارف، رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان روایتی از میزان صمیمیت خود با رئیس‌جمهور گفت: من و خانواده‌ام از پیش از انقلاب با آقای روحانی آشنایی و رفاقت داریم. آقای روحانی در مجالسی که پیش از انقلاب در منزل پدرم در یزد برگزار می‌شد، سخنرانی می‌کرد.به گزارش ایرنا، وی که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان صحبت می‌کرد، افزود: حتی اخیرا که با آقای روحانی صحبت می‌کردم، ایشان خواهرم را با اسم خطاب کرد و جویای حالش شد.

درس حدادعادل از تجربه ثبت‌نام یارانه‌ها

غلامعلی حدادعادل، رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس در حاشیه حضورش در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین در پاسخ به پرسشی از شرایط اصولگرایان در انتخابات مجلس آینده اظهار کرد: تجربه انصراف از یارانه‌ها نشان داد که خیلی نمی‌توان پیش‌بینی داشت. ما وظیفه داریم که عیوب خود را بشناسیم و به وظایف اسلامی و ملی خود عمل کنیم.به گزارش انتخاب، او افزود: به هیچ وجه هم نباید ناامید شویم؛ زیرا شرایط امروز ما به هیچ وجه قابل مقایسه با سال 76 نیست. سال 76 وضع ما خیلی بدتر از امروز بود. ما نباید ناامید شویم. من فکر می‌کنم اگر صداقت داشته باشیم، خداوند نیز همانطور که قول داده ما را کمک می‌کند.

ادامه گلایه دولتی‌ها از خبرسازی‌ها درباره یک جشن

مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در مراسم همایش گرامیداشت روز ملی شورا با انتقاد از خبرسازی‌ها درباره جشن روز زن که همسر رئیس‌جمهور برگزار کرده بود، گفت: دوران رقابت انتخاباتی گذشته است، اما برخی سایت‌ها هنوز در همان زمان سیر می‌کنند و گاهی از طرف آنها نامهربانی‌هایی صورت می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، همزمان شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز در مطلبی با عنوان «به کجا چنین شتابان؟» که در پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور زنان و خانواده منتشر شده، آورده است: در شرایطی که دولت و مجلس آزمون سخت اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را در پیش دارند، بداخلاقی‌های چند روز گذشته تداعی‌کننده قضیه «بر شاخ نشستن و بن بریدن» است.

:::::::کیهان:::::::::

تو گاندی باش... بنگ‌بنگش با من! (خبر ویژه)

یک عضو کلاهبردار و خوش‌نشین گروهک ملی-مذهبی با تشبیه عضو بازداشتی نهضت آزادی به گاندی می‌گوید او عاشقی و صبوری و مبارزه را بازخوانی می‌کند!

مرتضی کاظمیان درباره «عماد-ب» در سایت جرس می‌نویسد:  عماد، راه و روش گاندی را بازخوانی می‌کند و در برابر ستم می‌ایستد. عماد در تعقیب راه گاندی و استقامت و اعتراض و صبوری است؛ هر چند در اقلیت است. او...

نامبرده در این قلم‌فرسایی طولانی اشاره‌ای به این واقعیت نکرده که در پاریس به همراه برخی دیگر از اعضای گروهک ملی-مذهبی به خوش‌نشینی مشغول است و مبارزه کذایی را در تحمیق افراد فریب‌خورده و جوگیر شده می‌بیند.

در اوج هیاهوی رسانه‌ای و مجازی فتنه‌گران در آشوب‌های 88 نیز از این قبیل رفتارها که فلانی «شیر است» زیاد دیده می‌شد اما بعدها معترضانی در میان بازداشتی‌ها تصریح کردند که کسانی پشت مانیتور در پاریس و لندن و واشنگتن نشسته‌اند و در کنار چیپس و پفک خوردن، سیاست «کلیک-کلیک، بنگ-بنگ» را به اجرا می‌گذارند.

پیروزی یا شکست بی‌بی‌سی؟ (خبر ویژه)

در شرایطی که اولین واکنش ضد انقلاب به موضوع ترفیع رئیس سابق زندان‌های کل کشور، غلامحسین اسماعیلی، با شادی و اعلام پیروزی همراه بود، پس از گذشت اندک زمانی از ترفیع وی، چیزی جز عصبانیت توأم با بداخلاقی سیاسی از هوچیان رسانه‌ای غرب به گوش نمی‌رسد.

پیش از این بی‌بی‌سی فارسی با تشکیل برنامه تحلیلی ویژه، انتصاب اسماعیلی به سمت ریاست دادگستری تهران را پیروزی مشترک کل مجموعه فتنه‌گران و اوباش رسانه‌ای لندن خوانده بود؛ اما به نظر می‌رسد در باطن، خود نیز به صحت چنین تحلیل‌هایی اعتقاد نداشتند. همچنین کارشناسان این شبکه نتوانستند رابطه‌ای میان این موضوع و ترفیع بدهنگام رئیس زندان‌های کل کشور علی‌رغم فعالیت یک هفته‌ای ضد انقلاب و استفاده از همه ترفندهای رسانه‌ای بیابند.

علاوه بر این ظاهراً فتنه‌گران فعال در مانور رسانه‌ای بند 350 نیز اعتراضات خود را به گوش کارشناسان عملیات روانی رسانه سلطنتی انگلیس رسانده‌اند به نحوی که بی‌بی‌سی از مسیری دیگر سعی در تصحیح مواضع خود نموده است.

در همین رابطه «فرشته قاضی» نویسنده روزآنلاین که از ارتباطات قابل توجهی با بنگاه خبرپراکنی بی‌بی‌سی برخوردار است در مقاله‌ای از زبان «خانواده‌های زندانیان متخلف زندان اوین» انتصاب رئیس سابق زندان‌ها به سمت ریاست دادگستری تهران را خطرناک توصیف نموده و اذعان داشت که «جای اسماعیلی در دادگستری نیست»(!)

گفتنی است بی‌بی‌سی در بخش خبری ویژه هفته گذشته، ضمن دلداری به نفوذی‌های شکست خورده داخل ایران تهدید رئیس قوه قضائیه مبنی بر پایان دوره تسامح با فتنه‌گران» را ناشی از عصبانیت آیت‌الله لاریجانی و غیر واقعی خوانده بود!

شایان ذکر است اسماعیلی علاوه بر ریاست دادگستری تهران به سمت ریاست شعبه اول دادگاه تجدید نظر هم منصوب شده است. همچنین از این پس وی مسئول دفتر حقوق شهروندی قوه قضائیه نیز محسوب می‌شود.

نفوذی‌ها در صدر مجلس! (خبر ویژه)

نرگس محمدی محکوم امنیتی فتنه 88 همنوا با بوق‌های رسانه‌ای ضد انقلاب به انتشار مقاله‌ای احساسی در خصوص پرونده کشف موارد متعدد ممنوعه در بند 350 زندان اوین، در یک پایگاه خبری ضد انقلاب وابسته به شاخه هلند پرداخته است. وی در این مقاله تلاش نموده از مسئله ضدامنیتی ویژه کشف خط ارتباطی مستقیم زندانیان امنیتی با شبکه‌های خبری لندن و لس‌آنجلس تراژدی مادرانه جانسور بیافریند تا بدین وسیله طبیعی‌ترین حق قوه قضائیه در ممانعت از ارتباط‌گیری زندانیان با گروه‌های ضد انقلاب و رسانه‌های دشمن را پوشش دهد.

جالب توجه است که در حالی این مقاله در روز پنج‌شنبه هفته گذشته در پایگاه ضد انقلاب با هدف به نمایش گذاشتن چهره‌ای خشن و ضد بشری از جمهوری اسلامی ایران منتشر شده که محمدی چند روز پیش از آن به دعوت ملاوردی معاون امور زنان رئیس جمهور به جشن بزرگداشت روز زن دعوت شده بود. به این ترتیب فردی که پیش از این در دیدار با اشتون و ارائه دروغ‌های شاخدار به تکمیل پرونده حقوق بشر اروپا بر ضد ایران کمک شایانی نموده بود همچنان به اقدام علیه امنیت ملی با سرخ کردن پرونده بازرسی از بند 350 اوین و ارائه گزارش میدانی احساسی با هدف تأثیرگذاری بر گروه هدف در خارج از کشور مبادرت دارد.

در شرایطی که مذاکره کنندگان دولت به واسطه فضاسازی نفوذی‌های دشمن در خاک ایران، بابت اتهامات توهمی حقوق بشری تحت فشار قرار دارند مشخص نیست علت تسامح با چنین افرادی که ثابت نموده‌اند هرگز در کنار دولت منتخب ملت قرار نخواهند گرفت، چیست! شاید بد نباشد ملاوردی این بار پیش از دعوت از امثال نرگس محمدی مشاوره‌ای با رؤسای خود در دولت یا مدیران قضایی داشته باشد.

لغزخوانی افراطی ورشکسته برای رئیس‌ مجلس (خبر ویژه)

عضو فراکسیون افراطیون در مجلس ششم گفت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل باید در انتخابات مجلس ائتلاف کنند.

احمد شیرزاد که بنا بر تصریح رئیس مجلس ششم نقش سخنگوی رادیو اسرائیل را در متهم کردن نظام به دروغ‌گویی بر سر برنامه هسته‌ای ایفا می‌کرد، در مصاحبه با «آریا» گفته است: بنده با کلیت ائتلاف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل موافق هستم و معتقدم در صف‌بندی آینده بیشتر صف‌بندی معتدلین اصولگرا و اصلاح‌طلبان در مقابل تندروها و افراطی‌ها که البته بشدت ریزش کرده‌اند، صورت خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: بنده معتقدم الان زمان کنار نشستن نیست. الگوی رفتاری آقای هاشمی بسیار مثبت و موثر بوده است لذا دیگران باید از این الگو درس بگیرند. ایشان تحت هیچ شرایطی کنار نمی‌نشیند و کنار نمی‌کشد لذا چنانچه آقای ناطق نوری تمام‌قد وارد میدان شودو از طرفی آقای عارف نیز باانگیزه قصد ورود به انتخابات را دارند و آقای خاتمی هم همچنان پتانسیل بالایی برای محوریت جریان اصلاح‌طلبی را دارند بنابراین این مجموعه در انتخابات آینده می‌توانند طیف منسجم ضدافراطی‌گری تشکیل دهند محکم و استوار بایستند و اجازه ندهند فضای رد صلاحیت‌ها در روند انتخابات تاثیرگذار باشد.

شیرزاد با بیان این که جناح اصولگرا در حال تحول است، گفت: در این طیف فردی چون آقای لاریجانی نسبت به گذشته مواضع معتدلی‌تر پیدا کرده و بخشی از اصولگرایان مجلس هم که بیشتر با ایشان هستند گهگاه مواضع معتدل‌تری دارند اما من فکر می‌کنم این بخش از اصولگرایان و حتی اصلاح‌طلبان هنوز آمادگی ندارند که با هم وارد یک جبهه شوند.

وی افزود: برخی از موضع‌گیری‌های آقای لاریجانی و هم‌طیفان ایشان درباره وزرای دولت روحانی نشان می‌دهد هنوز اصلاح‌طلبان نمی‌توانند با این طیف متحد شوند و لازم است آقای لاریجانی تکلیف خودش را مشخص کند.

در همین حال علی‌اکبر اولیاء نماینده سابق اصلاح‌طلب مجلس نیز می‌گوید زمینه ائتلاف عقلای اصلاح‌طلب و اصولگرا وجود دارد. لاریجانی جزو اصولگرایان معتدل است.

یادآور می‌شود افراطیون مدعی اصلاحات در حالی از ناطق نوری به عنوان اصلاح‌طلب معتدل یاد می‌کنند که در زمان مجلس پنجم شعار می‌دادند «مجلس زوری نمی‌خواهیم- ناطق نوری نمی‌خواهیم». ادعای این طیف درباره گرایش به اعتدال، حکایت‌ همان شتری است که می‌گفت از آب‌گرم و حمام می‌آید اما زانوهای او خلاف این موضوع را حکایت می‌کرد.

ما انتقاد می‌کنیم اما شما انتقاد نکنید! (خبر ویژه)

روزنامه جمهوری اسلامی از دولتمردان خواست ساده‌زیستی امیرمؤمنان و حضرت زهرا (سلام‌الله علیهما) را در خانواده و زندگی خود جاری کنند.

این روزنامه حامی دولت با اشاره به حواشی پدید‌آمده درباره جشن همسران شماری از دولتمردان- به میزبانی همسر رئیس‌جمهورـ نوشت: حضرت زهرا(س) به علی‌علیه‌السلام گفت یا علی من از خدای خود شرم می‌کنم از شما چیزی بخواهم که تهیه آن در توان شما نباشد. روشن است که برای امیرالمؤمنین علیه‌السلام این امکان وجود داشت که نیازهای زندگی همسر گرانقدر خود را به بهترین وجه ممکن فراهم نماید به همین دلیل باید سخن بانوی اول دولت اسلامی را نوعی اقدام برای آموزش چگونه زیستن و چگونه رفتار کردن کارگزاران نظام اسلامی دانست. عظمت حضرت زهرا نیز برخاسته از همین ساده‌زیستی است.

جمهوری اسلامی با اشاره به برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا(س) توسط همسر رئیس‌جمهور نوشت: جشنی که به مناسبت میلاد حضرت فاطمه‌زهرا(س) برگزار می‌شود باید متناسب با شیوه عملی زندگی آن حضرت باشد. به اقتضای این تناسب، انتظار این بود که این جشن در مکانی ساده - که بحمدالله فراوان در اختیار دولت قرار دارد- برگزار می‌شد و برای آنکه از حاشیه‌پردازی‌ها نیز در امان باشد، لازم بود در برابر دوربین‌های صدا و سیما و نگاه خبرنگاران رسانه‌ها نیز قرار می‌گرفت. این شفافیت، هر چند خانم‌های شرکت‌کننده در جشن را تا حدودی به زحمت می‌انداخت ولی از این نظر که مانع حاشیه‌سازی‌ها می‌شد و دست‌اندرکاران را نیز به حرکت در چارچوب‌ها مقید می‌کرد، بسیار مفید و لازم بود.

این روزنامه می‌افزاید: این درست است که عده‌ای درصدد خرده‌گیری و تبلیغ علیه این دولت هستند، ولی نکته درست‌تر اینست که دقیقا به دلیل همین بهانه‌تراشی‌ها، دست‌اندرکاران این قبیل اقدامات باید شفاف عمل کنند و تمام جوانب را در نظر بگیرند تا زمینه‌ای برای بهانه‌سازی فراهم نشود. روشن است که هدف خرده‌گیران، اجرای احکام اسلام ناب نیست که اگر بود می‌بایست به حکم حرمت تجسس، قبل از آنکه از جزئیات جشن باخبر باشند برگزارکنندگان را به ارتکاب اقدامات خلاف شرع متهم نکنند. با این حال، آنچه می‌تواند مانع ورود خرده‌گیران به چنین مقولاتی شود، شفاف عمل کردن و رعایت ساده برگزار کردن این قبیل جشن‌هاست. مهم‌تر آنکه نباید از این واقعیت نیز غافل شویم که ورود به محدوده‌های هزینه‌کردن از بیت‌المال و برگزاری جشن‌ها و محافلی که امکان شائبه در آنها وجود دارد می‌تواند زمینه‌ساز لغزش‌هائی باشد که ممکن است مسئولین دولتی و منسوبین آنها را از محدوده شرعی و قانونی دور نماید. بنابراین، پرهیز از موارد اتهام و برگزاری هرچه ساده‌تر همواره بهتر است.

جمهوری اسلامی در ادامه تصریح کرد: رقابت سیاسی نباید رقبا را وادار به گفتن و نوشتن مطالبی کند که با احکام شرعی و قانونی و معیارهای اخلاقی در تضاد هستند. اسلام و قانون اسلامی، اصل برائت را یکی از پایه‌های رفتار مردم با یکدیگر می‌دانند.

توصیه اخلاقی روزنامه جمهوری اسلامی که در جای خود حرف حقی است، تناسبی با واقعیت جشن یادشده ندارد چه اینکه همین روزنامه اذعان می‌کند جشن مذکور ساده برگزار نشده و همین موضوع نیز مورد اعتراض منتقدان قرار گرفته و طبیعتا پرداختن رسانه‌ها به یک جشن چندصدنفره در مجموعه ریاست جمهوری آن هم از قول برخی مهمانان معترض نمی‌تواند مصداق تجسس یا اتهام بلاوجه باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها