امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۰:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80914
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تحلیلگران سیاسی ترکیه  ترجیح می‌دهند که انتخابات پارلمانی عراق که مرحله نهایی آن در 30 آوریل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تحلیلگران سیاسی ترکیه  ترجیح می‌دهند که انتخابات پارلمانی عراق که مرحله نهایی آن در 30 آوریل برگزار خواهد شد، بر روابط میان ترکیه و عراق تاثیر مثبتی بگذارد.

این تحلیل‌گران، برگزاری انتخابات پارلمانی عراق را نقطه تحول مهم در تاریخ معاصر عراق می‌دانند که به تغییر در رهبری این کشور منتهی می‌شود. زیرا 328 نماینده جدید پارلمان عراق، رئیس جمهور و نخست‌وزیر این کشور را انتخاب خواهند کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی روزنامه ترکی «زمان الیوم» با تاکید بر اینکه این انتخابات برای ترکیه نیز اهمیت زیادی دارد، نوشت: انتخاب رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر جدید عراق می‌تواند تاثیر زیادی بر روابط بغداد-آنکارا داشته باشد.

«سرحت ایرکمین» استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ایوران می‌گوید: این انتخابات تنها برای آینده عراق مهم نیست بلکه برای آینده روابط عراق و ترکیه نیز از اهمیت ویژه‌ای دارد. بر کسی پوشیده نیست که در دوره نخست‌وزیری مالکی روابط دو طرف تیره بود اما در صورت انتخاب نخست‌وزیر جدید که بر اساس یک ائتلاف جدید بر روی کار می‌آید، احتمال می‌رود که اوضاع تغییر کند.

به نوشته این پایگاه اطلاع‌رسانی، اگر این انتخابات به تغییر رهبران عراق منجر شود، یک تحول بزرگ و مهم در تاریخ عراق روی خواهد داد.

بیش از 9 هزار نامزد در این انتخابات شرکت کرده‌اند و برای کسب 328 کرسی پارلمان با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

با وجود اینکه ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی پیش‌بینی کرده است که با فاصله زیاد از دیگر رقبایش در صدر قرار خواهد

گرفت اما کارشناسان سیاسی معتقدند که نتایج این انتخابات همه را شگفت‌زده خواهد کرد.زیرا دولت مالکی با انتقادهای زیادی مواجه است و نتایج انتخابات جدید در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

«بیلجای دومان» کارشناس امور عراق در مرکز تحلیلهای راهبردی خاورمیانه می‌گوید: انتخابات 2014 عراق در مقایسه با دور‌های انتخاباتی پیشین بی‌سابقه است.

وی اظهار می‌دارد که این‌بار ائتلاف‌های شیعی و سنی قوی وجود ندارند بلکه حتی فراکسیون مالکی دیگر همپیمانان اصلی خود را ندارد.

به هرحال به نظر می‌رسد که ترکیه مترصد تغییر اساسی در ساختار سیاسی عراق و حذف مالکی است. این درحالی است که نخست‌وزیر عراق در دوران فعالیتش همواره به آنکارا هشدار داده که در امور داخالی عراق دخالت نکند. اما دولت ترکیه هیچ‌گاه از دخالت دست بر نداشت و حاضر به حل تنش ایجاد شده بر سر فروش نفت کردستان نشد که همین امر به تیرگی روابط بغداد-آنکارا دامن زد.

انتهای پیام/غ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها