امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۰۲:۵۰
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8092
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۵۵
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در پایان مذاکرات امروز(جمعه) ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در پایان مذاکرات امروز(جمعه) خود با "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل متحد که به مسکو سفر کرده، اعلام کرد که روسیه و سازمان ملل در این خصوص با یکدیگر هم عقیده هستند که مناقشه سوریه باید بدون دخالت از خارج حل وفصل شود.

لاوروف گفت: این مناقشه به درازا کشیده شده نیازمند توجه خاص است و این مشکل در بسیاری از مسائل نه تنها به سرنوشت این کشور و منطقه  بستگی دارد، بلکه خط مشی آینده جامعه جهانی در برخورد با بحران‌های منطقه‌ای را مشخص خواهد کرد.

وی با اشاره به اهمیت حفظ استقلال و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد که راه حل بحران کنونی در این کشور را تنها می‌توان در جریان گفت‌وگوهای ملی گسترده با حضور همه نیروهای سوریه و  بدون دخالت از خارج جستجو کرد.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در مورد ادامه فروش سلاح روسی به سوریه تاکید کرد که این کشور به تعهدات بین المللی خویش در فروش تسلیحات نظامی به سوریه کاملا پایبند است و ارسال سلاح به این کشور که بر اساس قراردادهای منعقده قبلی صورت می‌گیرد، توزان قوا در منطقه را برهم نزده و باعث برتری دولت سوریه در برابر مخالفان نمی‌شود.

لاوروف گفت: من نمی‌دانم چرا رسانه‌های گروهی سعی دارند تا به این مسئله دامن بزنند. ما هرگز پنهان کرده ایم که بر اساس قراردادهای امضاء شده به سوریه سلاح تحویل می‌دهیم و در این رابطه هیچ توافق بین المللی را نیز نقض نکرده و به تعهدات خود در خصوص قوانین مربوط به صادرات سلاح که یکی از سختگیرانه ترین قوانین در جهان است، کاملا پایبند هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین اعلام کرد که مقامات مسکو امیدوارند که دولت سوریه و سازمان ملل هرچه زودتر در مورد انجام بازرسی‌ها برای تحقیق در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی در این کشور به توافق برسند.

وی گفت: تا آنجا که ما اطلاع داریم، دولت سوریه در این زمینه حاضر به همکاری است و آمادگی خود را برای انجام بازرسی از شهر حلب که در ماه مارس در حوالی آن سلاح شیمیایی استفاده شده، اعلام کرده است و ما امیدواریم که مقامات دمشق و سازمان ملل در این رابطه به توافق برسند و ما حاضر به هر نوع همکاری در این خصوص هستیم.

لاوروف همچنین تاکید کرد که روسیه خواستار آن است که برگزاری کنفرانس بین المللی برای بررسی اوضاع پیرامون سوریه زیر نظر سازمان ملل متحد صورت بگیرد. به عقیده وی، این کنفرانس باید هرچه سریعتر برگزار شود.

وی یادآور شد: دبیرکل امروز در دیدار با من از این ابتکارعمل (روسیه و آمریکا برای برگزاری کنفرانسی در مورد سوریه) حمایت کرد. اکنون بسیار مهم است که سازماندهی این کنفرانس با دقت و در اسرع وقت انجام شود. باید هیئت‌های شرکت کننده در آن مشخص گردد و ما اصرار داریم که این نشست باید قطعا زیر نظر سازمان ملل برگزار شود.

وزیر خارجه روسیه در عین حال تاکید کرد که در کنفرانس بین المللی مربوط به سوریه باید همه کشورهای همسایه آن، از جمله ایران و عربستان سعودی و شرکت کنندگان در نشست سال گذشته ژنو حضور داشته باشند.

لاوروف همچنین در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران نیز یادآور شد که در رابطه با کره شمالی لازم است تا هر نوع اقدامی کاملا با دقت پاسخ داده شود و نباید از آنها بعنوان بهانه‌ای برای گسترش تسلیحات در منطقه استفاده شود.

وی تاکید کرد: ما اقدامات مقامات پیونگ یانگ در مغایرت با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را مورد قبول قرار نمی‌دهیم و گفته ایم که باید به این اقدامات پاسخ مناسب داده شود، ولی این پاسخ باید با دقت صورت گرفته و مانع از گسترش تسلیحاتی در منطقه شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها