امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80955
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 73
«هدایت‎الله رهایی» عضو مجلس سنای افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، افزود: کودتای حزب کمونستی در ...

«هدایت‎الله رهایی» عضو مجلس سنای افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، افزود: کودتای حزب کمونستی در افغانستان در هفتم «ثور» (اردیبهشت) سال 1357 با باز کردن پای شوروی به این کشور سرآغاز بدبختی در افغانستان شد.

رهایی افزود: این کودتا که به رهبری حزب کمونستی در افغانستان صورت گرفت، سبب کشته شدن هزاران افغان شد و همچنین بیش از چهار میلیون نفر را آواره کرد.

وی تأکید کرد که یکی از آثار کودتای هفتم ثور (اردیبهشت) عقب افتادگی دولت و ملت این کشور نسبت به کشورهای دیگر است که نبود امنیت و فقر اقتصادی را می توان از عوامل مهم تاثیرگذار بر این عقب افتادگی نام برد.

همچنین این کودتای کمونیستی بنیه‌های اقتصادی و زیرساخت‌های افغانستان را نابود کرد.

رهایی در ادامه با اشاره به علت این کودتا، اظهار داشت که «محمدداود خان» نخستین رئیس جمهور و بنیانگذار نظام ریاستی این کشور، نتوانست رهبران حزب کمونستی را با خود همراه کند زیرا وی باوجودی که در زمان تشکیل حزب کمونستی یکی از موسسان بود، اما پس از کناره‌گیری، دیگر رهبران این حزب با وی به مخالفت سیاسی پرداختند در نتیجه آن‎ها با انجام کودتا اجازه ندادند تا نظام ریاست جمهوری در این کشور نهادینه شود.

به باور این عضو مجلس سنای افغانستان، شوروی سابق نیز در آن زمان با حزب کمونیستی وقت افغانستان همکاری‎های همه جانبه داشت و از آن حزب در برابر دولت وقت افغانستان حمایت می‎کرد.

هدایت‌الله رهایی در ادامه با اشاره بر آثار منطقه‌ای کودتای کمونیستی هفتم ثور در افغانستان گفت که کودتای هفتم ثور بر اکثر کشورهای منطقه نیز آثار بدی داشت، زیرا با وخیم شدن اوضاع امنیتی در افغانستان، کشورهای همجوار آن نیز آسیب پذیر شدند.

به باور وی، کودتای کمونیستی در افغانستان یک بحران بود و برای کشورهای همسایه و منطقه یک دردسر، زیرا آن کشورها نیز آسیب‎های زیادی را از این ناحیه متحمل شدند.

عضو مجلس سنای افغانستان همچنین تأکید کرد: هفتم ثور (اردیبهشت) از روزهایی است که ملت افغانستان بویژه نسل جوان این کشور با توجه به آن بایستی هوشیار باشند و اجازه ندهند بار دیگر کشورهای خارجی بر سرنوشت‌شان حاکم شوند و آینده را برایشان رقم زنند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار