امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80959
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، 2014 سال پیش حضرت مسیح (ع) در شرق دیده به جهان گشود و آیین مسیحیت در شرق شکل ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، 2014 سال پیش حضرت مسیح (ع) در شرق دیده به جهان گشود و آیین مسیحیت در شرق شکل و پای گرفت و از این نقطه بود که به دیگر نقاط جهان منتقل شد و در انتقال و اشاعه آن مبلغان مسیحی چه‌ دردها ورنج‌ها که نکشیدند.

در این میان طبیعی است که سوریه یکی از مناطقی است که آیین مسیحیت در آن پای گذاشته باشد. در سوریه آثار و بناهای بسیاری از آیین مسیحیت و پیروان این آیین وجود دارد که به ندرت می‌توان مشابه آن را در دیگر کشوری از جهان مشاهده کرد که از جمله این آثار می‌توان به «دیر قدیسة تقلا» در معلولا و دیر «سیدة صیدنایا» اشاره کرد که گفته می‌شود، نقاشی حضرت مریم را در خود محفوظ دارد که لوقای قدیس آن را رسم کرده بود.

این دو دیر مهمترین و بارزترین آثار برجای مانده از جهان مسیحیت در شرق و در جهان را پس از کلیسای «قیامت» در قدس و «المهد» در بیت لحم تشکیل می‌دهند و شهرک «معلولا» تنها شهرک در جهان است که اهالی آن به «آرامی» سخن می‌گویند که زبان حضرت مسیح (ع) شمرده می‌شود. اما هم اکنون و به لطف گروه‌های مسلح تکفیری به ویرانه‌ای تبدیل شده است و این امر عجیبی برای مسیحیان سوریه نیست وقتی گزارش‌های سازمان‌های بین المللی تاکید می‌کند که سوریه به 50 کشوری در جهان افزوده شده که در آن تبعیض مذهبی و طایفه‌ای اعمال می‌شود و سومین کشور مورد تاخت و تاز گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله گروه تروریستی القاعده است که به شکلی ویژه مسیحیان را هدف قرار داده است.

مهمترین ستم‌ها و ظلم‌ها و تبعیض‌های روا داشته شده به مسیحیان سوریه طی بحران این کشور را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

- تحمیل پرداخت جزیه از سوی گروه تروریستی داعش علیه مسیحیان شهر «رقه» در شمال سوریه،‌ در قالب توافقنامه‌ای که 12 بند را در برمی‌گیرد و از مهمترین بندهای آن منع مسیحیان از ترمیم و باز سازی دیرها و کلیساهای خویش و برافراشتن صلیب بر بلندای آن علاوه بر اینکه آنها می‌بایست صلیب‌های موجود را پایین می‌کشیدند.

در همین راستا گروه تروریستی داعش اقدام به تبدیل کلیسای ارمن‌ها در شهر رقه به دیوان دادرسی هیأت شرعی این گروه تروریستی کرد.

 

- ربودن 2 اسقف سوری الیازجی و یوحنا ابراهیم و همچنین راهبه‌های شهرک معلولا و تخریب و آتش زدن دیر قدیسة تقلا و دیر ما سرکیس و باخوس.

 

- تخریب کلیسا و دیر الکبوشیین در دیر الزور، در شرق سوریه و تخریب بخش اعظم کلیسای کاتولیک یونانی در سوریه به دست 2 گروه تروریستی جبهه النصره و جبهة اسلامی.

 

- قطع کردن سر مجسمه حضرت مریم (س) در منطقه القنیه در نزدیکی جسر الشغور به دست عناصر جبهه النصره.

 

- تخریب 57 کلیسا و واداشتن بیش از 450 هزار مسیحی به ترک خانه و خروج از مناطق زندگی خود و آواره کردن آنها.

 

- حمله به روستای تاریخی «صدد» که مهمترین ویژگی آن کلیساها و معابد تاریخی و رسوم و نقاشی‌های باستانی دیواریش است. در این روستا اجساد بیش از 30 زن و مرد و کودک یافت شد که به دست عناصر تکفیری قتل عام شده بودند.

 

- تخریب و نابودی کلیسای مار سمعان در ادلب و کشتن مسئول کلیسا پدر «فرنسوا مراد» به دشت جبهه النصره و قطع کردن سر وی.

 

- تخریب و نابودی کلیسای قدیسه مریم از آن سریانی‌های الأرتدوکس در شهر دیر الزور در شرق سوریه.

 

- به قتل رساندن پدر فرانس ون دار فرانسوی در حمص.

 

- تخریب و نابودی کلیسای ام الزنار در حمص. درباره اهمیت این کلیسا باید گفت که این اولین کلیسایی که در جهان بنا شد و قدیمی‌ترین کلیسا در جهان شمرده می‌شود. تاریخ بنای این کلیسا به سال 59 میلادی باز می‌گردد. این کلیسا همچنین قدیمی‌ترین و معروف‌ترین کلیسای سریانی‌های ارتدوکس است.

 

- حمله وحشیانه ب شهر کسب که دارای اکثریتی ارمنی نشین است و ربودن 22 نفر از اهالی و آواره کردن 650 خانوار ارمنی.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها