امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80968
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: در  حمص که بودیم وقتی با جوان 24 ساله‌ای آشنا شدیم که اسلحه به دست می‌گفت دانشجوی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: در  حمص که بودیم وقتی با جوان 24 ساله‌ای آشنا شدیم که اسلحه به دست می‌گفت دانشجوی دانشگاه البعث آن شهر جنگ‌زده است دیگر نباید از شور و نشاط در دانشگاه دمشق تعجب می‌کردم.

اما با همه این احوال رسانه‌ها آنقدر اوضاع سوریه را بد نشان داده بودند که ترجیح دادم حتما دانشگاه دمشق را ببینم؛ این امر با خبر سخنرانی 5 تن از اعضای ایرانی کاروان در دانشکده اقتصاد دانشگاه دمشق میسر شد.
 
 
 
روز قبل خانم ماگوایر در دانشگاه دمشق سخنرانی کرده بود وامروز نوبت تیم ایرانی بود؛ حجت‌الاسلام زائری متن خود را به عربی خواند؛ او نخستین گام گفت‌وگو را شناخت درون عنوان کرد و ضرورت یادگرفتن از آمریکایی‌ها مورد اشاره قرار داد.
 
زائری می‌گفت که باید از آنها یاد بگیریم که چگونه همه مصالح خودشان را فدای اسرائیل می‌کنند و ما هم باید یاد بگیریم که چگونه مصالح خود را فدای اسلام کنیم.

خانم دکتر روح‌افزا هم که در شورای انقلاب فرهنگی مشغول به کار است متنش را به زبان انگلیسی خواند و از علم و پیشرفت علمی گفت؛ او می‌گفت: غرب می خواهد مسلمانان در علم و تکنولوژی موفق نشوند چون هر کس در صلح می توانند به علم دست یابد.
 
 
 
آقای دکتر مرندی هم که پیشتر او را با بحث‌های ایام فتنه‌اش در حمایت از ایران در الجزیره انگلیسی و سی‌ان‌ان و ... می‌شناختیم بحثش را به زبان انگلیسی و روی مباحث سیاسی و رسانه‌ای زوم کرده بود؛ او می‌گفت: این هژمونی طلبی است که قدرت‌های سیاسی و رسانه‌ای به دنبال آن هستند و شعارهایی درباره حقوق بشر و آزادی پوچ است.

بعد از این سه سخنرانی حالا وقت دو چهره هنری و ادبی بود که هر کدام از منظر خود به حوادث سوریه بپردازند؛ رضا امیرخانی متنی نوشته بود که عجیب و غریب بود؛ او راه حل مشکل را در رجوع به مادر آنها می‌دانست و می‌گفت که «همیشه همه‌گانی‌‌ترین راه، راه درست نیست»
 
 
 
افخمی هم که گویا تحقیق مفصلی از انفجار روز گذشته نزدیکی هتل کاروان انجام داده بود یک متن کوتاه ادبی برای این منظور خواند که نامش را به یاد تسبیحی که شیخ حسون به آنها هدیه داد بود گذاشته بود «تسبیح نقره‌ای».

اما بیرون از این متن برایم از همه چیز مهمتر توجه دانشجویان بود؛ هر از چند گاهی که فرصت می‌کردم به دانشجویان زن و مردی که در اطرافم نشسته‌اند بنگرم می‌دیدم که از سخنرانی این چهره‌ها خوشحال‌اند و بعضا خرسند.

یادم هست که سخنرانی امیرخانی به دلیل عجیب و غریب بودن آن خیلی بیشتر مورد توجه دانشجویان قرار گرفته بود به‌ویژه پایان متن امیرخانی آنجا که می‌گفت: ... با همان روش بازگشتی که پیش‌تر گفتم، بازگردانند به نزد مادرشان... مادر متفکران تکفیری، در مدارس و حوزه‌های علمیه نیست، در جهان اسلام نیست... متفکران تکفیری را بازگردانیم به نزد مادرشان؛ بریتانیای کبیر! ...

نگاهی هم به میزی که پشت آن نشسته بودم انداختم گویا دانشجویان دانشگاه دمشق هم اهل تقلب هستند؛ میز پر بود از نوشته‌هایی که نشان می‌داد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 
 
 
سخنرانی‌ها که تمام شد یک گلایه وجود داشت دیر رسیدن تیم خبری صداوسیما برای یکی از مهمترین حضورهای تیم ایرانی در دمشق.

اما در کنار همه اینها حالا بعد از سخنرانی هنگام پرسیدن سوالات بود؛ اما نمی دانم چرا سوالات جدی مطرح نشد؛ دکتر دکلان از مسئولان اصلی کاروان که اجرای این سخنرانی‌ها را برعهده داشت با همه شوخ طبعی‌اش تلاش کرد که دانشجویان را به طرح سوال بکشاند اما گویا دانشجویان بیشتر ترجیح می‌دادند جلوی رئیس دانشگاه که آنجا در کلاس نشسته بود سوالی نپرسند.
 
 
همه از کلاس بیرون آمدند و حالا چند گعده کوچک شکل گرفته بود؛ روح‌الله و امیرخانی و حتی افخمی سعی می‌کردند به سوالات دانشجویان پاسخ دهند؛ به آنها می‌گویند که ما از وضعیت نامناسب دولت سوریه و مشکلات این کشور خبر داریم اما این دلیل بر آن نمی‌شود که از ظلمی که توسط تروریست‌ها به مردم می‌شود چشم بپوشیم.

مهمان رئیس دانشگاه می‌شویم اما در این بین سعی می‌کنم فضای دانشگاه را نظاره کنم؛ دانشکده اقتصاد در چند طبقه مجموع شده و برایم جالب این است که یکی از کلاس‌ها کیپ تا کیپ پر از دانشجوست.
 
 
بیرون از دانشگاه هم حال و هوای خود را دارد دست‌فروش‌های زیادی کار می‌کنند و دیگر عجیب نیست که مردم در این شهر به کار خود مشغول‌اند و خمپاره‌هایی که روزی یک دو جین از آنها روی سر مردم فرود می‌آید برای آنها محلی از اعراب ندارد.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها