امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 21
۲۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80974
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ محمد حسین کلهر: خلیج فارس، نام تاریخی آب‌هایی است که از زمان باستان تا به حال به کار برده شده است. ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ محمد حسین کلهر: خلیج فارس، نام تاریخی آب‌هایی است که از زمان باستان تا به حال به کار برده شده است. مدارک متقنی وجود دارد که یونانیان آن را Sinus Persicus و عرب‌ها نیز قرن‌ها آن را خلیج فارس یا بحر فارس می‌نامیدند. اما این عنوان در سال‌های اخیر بارها از سوی کشورهای نوپای حاشیه خلیج‌فارس مورد تعرض و تحریف  قرار گرفت. اقداماتی که به نظر می‌رسید از سوی‌ ایادی‌ استکبار و برای ایجاد اختلاف در منطقه خاورمیانه صورت می‌گیرد.

با جدی‌تر شدن این هجمه‌ها و با توجه به حقانیت و کاربرد مستمر نام خلیج فارس در همه زبان‌ها و زمان‌ها،‌ مقام‌های رسمی کشور شروع به موضع‌گیری کردند و از اوایل دهه هشتاد نگاه‌ها به خلیج فارس رنگ و بوی ملی گرفت.

* درج «روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌» در تقویم رسمی کشور

تیرماه سال 1384 بود که به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ و برای جلوگیری از مخدوش‌شدن هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران، شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ روز اخراج‌ پرتغالی‌ها از تنگه‌ هرمز (10 اردیبهشت) را به‌ عنوان‌ «روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌» نامگذاری‌ کرد. ماجرای بازپس‌گیری جزیره هرمز به 21 آوریل سال 1622 یعنی چهار قرن پیش باز می‌گردد. در ادامه تلاش‌ها برای پاسداشت سالروز این پیروزی غرورآفرین، تمبر روز ملی خلیج فارس در دهم اردیبهشت 1388 توسط محمود احمدی‌نژاد در جزیره کیش شد.

9 ماه بعد و در اسفند 1388 یعنی در دور سوم سفرهای استانی رئیس جمهور و هیئت دولت، این پیشنهاد مطرح شد که جشنواره سالانه فرهنگی و هنری خلیج فارس در روز ملی آن برگزار شود. این پیشنهاد در سال بعد به صورت استانی محقق شد و از سال 1390 به صورت رسمی نخستین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری خلیج فارس کلید خورد.

* جشنواره‌ای رو به افول؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم در نشست مطبوعاتی این جشنواره ابراز امیدواری کرد مجلس شورای اسلامی برای جشنواره خلیج فارس مانند جشنواره امام رضا(ع) یک ردیف بودجه مشخص سالانه در نظر بگیرد.

این اتفاق رخ نداد و به نظر می‌رسد جشنواره خلیج فارس پس از سه دوره موفق و مشارکت 31 استان کشور، اکنون فقط به استان‌های هم‌مرز با خلیج فارس معطوف شده است؛ بدین ترتیب که همایش پژوهش‌های زیست‌محیطی و انتخاب کتاب سال خلیج فارس در استان بوشهر، جشنواره شعر و ادب خلیج فارس در استان خوزستان، جشنواره آواها و نواهای خلیج فارس در استان سیستان و بلوچستان و همچنین جشنواره دل نوشته‌های خلیج فارس در استان هرمزگان برگزار می‌شود.

البته برخی استان‌ها به صورت داوطلبانه برای اعتلای نام خلیج فارس و مشارکت در جشنواره آن اعلام آمادگی کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به برگزاری جشنواره پیامک ادبی با موضوع خلیج فارس توسط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اشاره کرد.

* استعفای امیرزاده و معرفی دبیر جدید

جشنواره خلیج فارس در چهارمین دور خود با دبیری حجت‌الاسلام حسین مرشدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان برگزار می‌شود و دلیل آن استعفای همایون امیرزاده دبیر سه دوره قبلی جشنواره است. وی مشغله کاری در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و مأمور شدن از هرمزگان به تهران را دلیل استعفا عنوان می‌کند و می‌گوید: با اینکه دبیرخانه جشنواره در بندرعباس است، باز هم با آن همکاری کردم، چون این جشنواره را مانند فرزند خودم می‌دانم و از صمیم قلب آن را دوست دارم، اما به دلیل مشغله کاری از وزیر محترم ارشاد درخواست کردم و ایشان با اصرار بنده استعفایم را پذیرفتند.

* خلق 25000 اثر فرهنگی با موضوع خلیج فارس

امیرزاده درباره اقدامات انجام شده در سه دوره پیشین جشنواره می‌گوید: جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس در سه سال گذشته توانست 17 هزار هنرمند را حول محور خلیج فارس گرد هم آورد که نتیجه آن خلق 25 هزار اثر فرهنگی، هنری ادبی و ... است.

وی ادامه می‌دهد: در این سه دوره تقریباً شاخص‌ترین چهره‌های فعال در حوزه خلیج فارس شناسایی و تقدیر شدند و سعی کردیم جزایر ابوموسی و هرمز را در جایگاه ملی خود به مردم کشور معرفی کنیم.

دبیر پیشین جشنواره خلیج فارس مهم‌ترین آرزوی خود در این حوزه را چنین عنوان می‌‌کند: دوست داشتم «نشان عالی خلیج فارس» در کنار سایر نشان‌های دولتی تصویب شود و به پدیدآورندگان و خلیج‌فارس‌پژوهان برتر کشور تعلق گیرد که البته این پیشنهاد محقق نشد.

* دروازه نیمه‌کاره خلیج فارس

اقدامات بسیاری در دوره‌های مختلف جشنواره خلیج فارس انجام گرفت و همایش‌ها و جشنواره‌های متعددی در استان‌های کشور برگزار شد که طبیعتاً ذکر همه آن‌ها از حوصله خوانندگان این گزارش خارج است.

اما یکی از مهم‌ترین این اقدامات، کلنگ‌زنی دروازه خلیج فارس در ابتدای بلوار خلیج فارس واقع در بندرعباس بود. این دروازه یک نماد ملی است که دو بادگیر به ارتفاع 11 متر را شامل می‌شود و قرار بود در سومین دوره جشنواره به بهره‌برداری برسد که چنین نشد. امیرزاده درباره میزان پیشرفت این پروژه می‌گوید: این پروژه جزو تعهدات شهرداری بندرعباس بود که بخش عمده آن انجام شده و حدود 80 درصد سازه فیزیکی آن تکمیل شده است و قطعاً با تزریق و تأمین بودجه به بهره‌برداری خواهد رسید.

* نامت بلند باد ای خلیج همیشه فارس

«صیانت از نام خلیج‌فارس» مهمترین وظیفه جشنواره خلیج‌فارس عنوان شده، وظیفه‌ای که نه فقط بر عهده ساحل‌نشنیان و همسایگان این پهنه آبی است بلکه همه ایرانیان دغدغه‌مند و وطن‌دوست خود را در قبال آن مسئول می‌دانند.

از این رو انتظار می‌رود در سال چهارم، جشنواره خلیج فارس فراگیرتر و با تأثیرگذاری بیشتر برگزار شود که البته این موضوع عزم ملی را می‌طلبد و فراتر از توان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نیاز به همکاری و همراهی دیگر نهادها دارد.
 
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار