امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۶:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80989
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران سید حسین اسحاقی مجری این اثر با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران سید حسین اسحاقی مجری این اثر با بیان اینکه تهیه محتوای بخش اول و مقدار قابل توجهی از بخش دوم این فرهنگ‌نامه به پایان رسیده است، اظهار داشت: کار تایپ بخش اول این کتاب به اتمام رسیده است و این بخش در حال ارزیابی و ویرایش بوده و بخش دوم در حال تایپ و ویرایش است، گروه تحقیق نیز با نظارت علمی حجت‌الاسلام اسماعیل‌نیا و ویرایش علمی ـ محتوایی صالح‌نیا و همراهان دیگر به ادامه نگارش و آماده‌سازی همت دارند.

مولف فرهنگ‌نامه فاطمی ویژگی این فرهنگ‌نامه را در مقایسه با آثار مشابه در نظام‌بندی الفبایی ـ مدخلی، تمرکز محتوای  همه مجلدات بر روی سیره و سخن فاطمه زهرا(س) و نوع نگاه و دریافت از سیره‌ها و سخنان آن حضرت دانست و افزود: کوثر نبوی نه تنها از منظر تکثیر نسل بلکه از نظر دریافت‌های معنوی از حیات گهربار ایشان همچنان پویا، سیال و پر دریافت است.

وی بخش اول این فرهنگ‌نامه را با عنوان «منظومه رفتار» شامل سیره و زندگی حضرت زهرا (س) برشمرد و اظهار داشت: این بخش در 4هزار صفحه تنظیم شده است که در مجلدات 500 صفحه‌ای منتشر خواهد شد و در 21 محور و موضوع شامل تولد و حیات زمینی، صفات و شخصیت، آیات و روایات، مناقب و فضایل معنوی، ازدواج و سیره خانوادگی، سیره اعتقادی، اخلاقی، تربیتی، عبادی، قرآنی، علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، نظامی و اقتصادی، اذکار و تسبیحات، وصایا و توصیه‌ها و شهادت و حیات آسمانی ساماندهی شده است، در این بخش تمرکز کامل بر سیره و رفتار فاطمی صورت گرفته و در مداخل مختلف سعی بر معاصرسازی آموزه‌ها بوده است.

اسحاقی بخش دوم این اثر را مربوط به سخنان و خطبه‌های حضرت زهرا(س) با نام «مجموعه گفتار» دانست و ادامه داد: این بخش نیز در 3هزار صفحه تهیه شده است و طی آن به شرح خطبه فدکیه و سیره سیاسی و آموزه‌های سیاسی آن حضرت در عصر پسانبوی، سخنان کوتاه، اشعار و وصایا، ادعیه، نمازها و... توجه شده است.

وی افزود: در بخش دوم این فرهنگ‌نامه اشعاری از خود آن حضرت که بعضا از دید بسیاری از علاقه‌مندان پنهان مانده است، در کنار اشعار نابی از دوست‌داران حضرت صدیقه طاهره(س) ارائه می‌شود.

مولف فرهنگ‌نامه فاطمی از ارائه بیش از 500 سخن کوتاه از آن حضرت در این اثر خبر داد و یادآور شد: فرهنگ‌نامه فاطمی به دو شکل موضوعی و الفبایی ساماندهی شده است، برای محققان، معلمان، مدرسان، مربیان، مبلغان و آحاد مردم قابل استفاده است و برای متون آموزشی منبع قابل اعتمادی است.

وی ادامه داد: در این اثر بیش از یک‌هزار منبع از مولفان تشیع و تسنن مورد بهره‌برداری قرار گرفته و  در انتهای فرهنگ‌نامه به صورت تفکیکی مشخص شده است. این اثر دارای نمایه‌های متفاوتی مانند آیات، روایات، شخصیت‌ها، اشعار، ابزار و وسائل و... است.

اسحاقی اظهار امیدواری کرد؛ این اثر با بیش از یک‌هزار مدخل و در 21 موضوع تا پایان سال 93 به صورت کامل در 14 جلد از سوی مرکز نشر هاجر منتشر شود و نه تنها در ایران اسلامی بلکه با ترجمه آن به زبان‌های دیگر در اقصی نقاط جهان حیات طیبه بانوی بانوان را به نمایش بگذارد.

انتهای پیام/2258/ح/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار