امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۲۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8099
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۵۵
تعداد بازدید: 270
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمیته تماس پارلمان لبنان از امروز بار دیگر فعالیت خود را به ریاست نبیه بری رئیس پارلمان و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمیته تماس پارلمان لبنان از امروز بار دیگر فعالیت خود را به ریاست نبیه بری رئیس پارلمان و برای بررسی آخرین تحولات در زمینه تصویب قانون جدید انتخابات آغاز کرده است.

پیش از آغاز این گفت‌وگوها ابراهیم کنعان، میشل عون، علی بزی، علی حسن خلیل و علی فیاض نمانیدگان پارلمان با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

بحث درباره قانون جدید انتخاباتی از دو ماه قبل و با طرح قانونی موسوم به «قانون ارتدوکسی» توسط مسیحیان لبنان آغاز شد که با مخالفت نمایندگان و احزاب اهل تسنن مواجه شد.

نمایندگان اهل تسنن تاکید دارند که نباید تغییری در قانون انتخاباتی موسوم به «قانون ستین» اعمال شود.

در این میان نبیه بری رئیس پارلمان لبنان برای حل اختلافات موجود قانونی موسوم به «قانون مختلط» را مطرح کرد که در واقع راه حلی میانه بین دو قانون ستین و ارتدوکسی باشد.

فراکسیون «قوات» در پارلمان لبنان به ریاست جورج عدوان قبل از آغاز نشست امروز گفت که عدم توافق در این نشست به معنی بازگشت به قانون «ستین» نیست و راهی بجز تصویب قانونی اساسی جدید وجود ندارد.

از سوی دیگر میشل عون رئیس ائتلاف تغییر و اصلاح و از رهبران سیاسی مسیحی با انتقاد از قانون انتخاباتی مختلط، آنرا به مرده‌ای تشبیه کرده که تلاش می‌کنند آن را زیبا کنند.

علی فیاض هم از نمایندگان ائتلاف «الوفاء للمقاومة» نیز گفته که اگر این نشست نتیجه نداد در جلسه شبانه به گفت‌وگوها ادامه خواهیم داد.

مسیحیان تلاش دارند با تصویب قانون ارتدوکسی سهم هر طایفه و گروه مذهبی به اندازه جمعیت باشد تا بدین شکل قدرت برتر در عرصه سیاسی لبنان شوند ولی در قانون ستین این مسئله با منطقه رای گیری پیوند می‌خورد و به واقع احزاب ثروتمندتر می‌توانند نمایندگان دیگر طوایف را در مناطقی که دارای نفوذ هستند به سوی خود جذب کنند.

نکته قابل توجه این است که به دلیل نزدیک بودن زمان انتخابات پارلمانی در صورتی که قانون جدید به تصویب نرسد، انتخابات به تاخیر می‌افتد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها