امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81004
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، هفته طراحی گرافیک ایران عصر امروز در خانه هنرمندان ایران آغاز به کار کرد . فرزاد ادیبی که اجرای این مراسم را بر ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، هفته طراحی گرافیک ایران عصر امروز در خانه هنرمندان ایران آغاز به کار کرد . فرزاد ادیبی که اجرای این مراسم را بر عهده داشت در آغاز مراسم با تبریک روز گرافیک به سابقه گرامی داشت این روز در تاریخ اشاره داشت و گفت: حدود 51 سال پیش  «ایکوگرادا» با گردهمایی انجمن های طراحی گرافیک دنیا تأسیس شد و از آن روز به بعد هر ساله 27 آوریل (7 اردیبهشت) به عنوان روز گرافیک گرامی داشته می شود.

در ادامه فیلم کوتاهی به نمایش درآمد که مراح ساخت سازه ای را در کویر به مناسبت گرامی داشت هفته گرافیک به تصویر کشیده بود. این سازه از سوی طراحان جوان مشهدی ساخته و اجرا شده بود که تصویر این سازه در پوستر نمایشگاه هفته طراحی گرافیک ایران ( منفی 30) نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

علی رشیدی مدیرعامل انجمن طراحان گرافیک ایران در ادامه با اشاره به تغییر عنوان روز گرافیک به روز طراحی ارتباطات گفت: با توجه به تأثیر گرافیک بر زندگی امروز و ارتباطات امروز، از سال 2012 نام «روز طراحی گرافیک» به «روز طراحی ارتباطات» تغییر یافت.

مدیرعامل انجمن طراحان گرافیک در ادامه سخنانش به برنامه های این انجمن در طول سال گذشته اشاره داشت و گفت: یکی از فعالیت انجمن، تدوین پیش نویس سند استراتژیک انجمن بوده است که این سند به زودی در اختیار همه اعضاء قرار خواهد گرفت.

او اهمیت این پیش نویس را در مشخص شدن اهداف و خط مشی انجمن در طول سالیان آینده عنوان کرد و گفت: با تدوین این سند، همه هیئت مدیره های انجمن در هر دوره ای باید بر اساس این سند فعالیت های خود را پیش ببرند.

او گام دوم فعالیت های انجمن را در توجه به طراحان شهرستانی عنوان کرد و گفت: طراحان بسیاری در شهرستان ها فعالند که ما به عنوان انجمن نتوانسته ایم به آن ها رسیدگی کنیم و قصد داریم برخی از پروژه ها را به این طراحان در شهرستان ها واگذار کنیم که ساخت سازه امسال هفته طراحی گرافیک ایران که در کویر ساخته شده است کار گروهی از طراحان جوان مشهد بوده است.

رشیدی، احیای کمیته دانشجویی را گام بعدی فعالیت های انجمن طراحان عنوان کرد وگفت: جوانان نیروی آینده انجمن طراحان هستند و باید استعدادهای آنها را کشف کرد و آنها را با انجمن آشنا کرد.

او همچنین از فعال شدن وب سایت انجمن طراحان گرافیک تا پایان اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: نگاه ما به طراحی گرافیک فقط به عنوان یک هنر نیست بلکه نیروی فرهنگی اثرگذار و شریک استراتژیک برای رونق کسب و کار اقتصادی است که از این بابت در سال فرهنگ و اقتصاد باید به این دو وجه از هنر گرافیک نیز توجه داشت.

او همچنین به باز شدن درهای انجمن به روی جوانان مستعد اشاره کرد و در پایان خبر خوش برگزاری دوسالانه طراحی گرافیک ایران را تا دی ماه به همگان اعلام کرد.

وی افزود: با تفاهم نامه ای که با مرکز هنرهای تجسمی داشته ایم، دوسالانه های طراحی گرافیک به خانه خود بازخواهد گشت و دی ماه امسال دوسالانه طراحی گرافیک را برگزار خواهیم کرد و علاقه مندیم که علاوه بر تهران شاهد برپایی این دوسالانه در 5 شهر دیگر کشور نیز باشیم.

در ادامه این مراس مهدی مهدیان دبیر هفته طراحی گرافیک ایران در قالب یک ویدئو به ارائه گزارشی از روند برپایی نمایشگاه های منفی 30 و دو نمایشگاه از آثار طراح ایرانی عباس سارنج و فونس هیکمن طراح آلمانی پرداخت.

مهدیان گفت: در نمایشگاه منفی 30 ، تعداد 2129 اثر از 27 استان برای شرکت در نمایشگاه پوستر منهای 30 به دبیرخانه رسیده است.

وی افزود: هیئت داوران این نمایشگاه متشکل از قباد شیوا، بیژن صیفوری، مجید عباسی، طاهره محبی تابان و علیرضا مصطفی زاده بعد از بررسی آثار 245 اثر را انتخاب کردند و به نمایشگاه راه یافت که از این تعداد 187 اثر مربوط به بخش فرهنگی و 58 اثر مربوط به بخش اجتماعی است.در این نمایشگاه آثار 168 طراح به نمایش درخواهد آمد که  46 نفر از اعضای انجمن و 408 دیگر غیر از اعضای انجمن هستند.

مهدیان ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های هفته طراحی گرافیک به نمایشگاه آثار یکی از پیشکسوتان طراحی گرافیک ایران «عباس سارنج» اختصاص یافته است. همچنین هفته طراحی گرافیک ایران یک میهمان ویژه نیز دارد و نمایشگاهی از آثار «فونس هیکمن» طراح شناخته شده آلمانی نیز امروز گشایش خواهد یافت.

اعطای لوح تقدیری به «عباس سارنج» و «سرژ آواکیان» بخش بعدی این مراسم بود که این دو هنرمند گواهی عضویت افتخاری خود را در انجمن طراحان گرافیک ایران از دست زرین کلک، ابراهیم حقیقی و بهرام کلهرنیا دریافت کردند.

زرین کلک در ادامه خطاب به عباس سارنج و سرژ آواکیان گفت: اگر چه عضویت شما در این انجمن باعث افتخار انجمن است اما اصلاً امید و انتظاری نداشته باشید که خبری از شما بگیرند مگر برای مراسمی در زمانی که بهتر است نگویم.

کلهرنیا هم درباره اهمیت حضور این دو طراح پیشکسوت در انجمن گرافیک ایران از آنها به عنوان ستون خیمه انجمن یاد کرد.

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت ارشاد آخرین سخنران این مراسم بود که بار دیگر از تعامل با انجمن های هنری سخن گفت و اعلام کرد که سیاست معاونت هنری وزارت ارشاد در دولت جدید، واگذاری امور به انجمن هاست و دولت تلاش می کند که کمتر وارد امور اجرایی شود و صرفاً با نگاه حمایتی در کنار انجمن ها قرار گیرد.

او تأکید کرد که هنرمندان باید در کنار معاونت هنری قرار گیرند و با انجام امور این نظریه را ثابت کنند که برای انجام درست امور باید هر کاری را به اهل آن سپرد.

اهدای جوایز به برگزیدگان «نشان اردیبهشت» بخش پایانی این مراسم بود.

نشان اردیبهشت در دو رشته تألیف و ترجمه برگزار می شود که در چهارمین دوره آن جایزه تألیف برتر شامل 2 میلیون تومان وجه نقد و لوح تقدیر به منصور کلاه کج اهدا شد و جایزه ترجمه برتر با همین جایزه به اشکان صالحی رسید.

گرفتن عکس یادگاری  و افتتاح نمایشگاه «منفی 30» شامل آثار طراحان نسل جوان کشور و نمایشگاه انفرادی آثار «عباس سارنج» و نمایشگاه آثار «فونس هیکمن» پایان بخش این مراسم بود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها