امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۹:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81047
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۴
تعداد بازدید: 45
«محی‌الدین مهدی» در گفت‌‏وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: در روزهای جهاد مقاومت مردم افغانستان ...

«محی‌الدین مهدی» در گفت‌‏وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: در روزهای جهاد مقاومت مردم افغانستان سراسری بود و تمام مرزها را درنوردید، همه به دفاع از ارزش‌های دینی و تمامیت ارضی خود پرداختند و با اهدای خون‏‌های زیادی این کشور را از چنگ اشغالگران آزاد کردند.

وی با بیان این که در چنین روزی مردم افغانستان موفق شدند دولت دست‌‏نشانده ارتش شوروی را واژگون کنند و پرچم پیروزی را بر فراز کشور به اهتزاز درآورند، گفت: در این مقاومت سرسختانه، کشورهای همسایه افغانستان، کشورهای عربی و همچنین برخی از کشورهای غربی از مجاهدان دلیر افغانستان حمایت کردند.

برخی رهبران قیام هشت اردیبهشت از هدف اصلی غافل شدند

عضو خانواده جهاد افغانستان با اشاره به این‌ که مردم افغانستان با مقاومت در برابر ارتش شوروی و دست‌نشاندگان آنان سرانجام پیروز شدند، افزود: متأسفانه مردم افغانستان بعد از پیروزی بر آرمان‌های خود ثابت قدم نماندند و بدکاری بعضی رهبران پس از پیروزی، ما را از دستیابی به هدف اصلی غافل کرد.

مهدی تصریح کرد: مردم افغانستان می‏‌خواستند نظام اسلامی با درک شرایط روز در این کشور حاکم شود، نظامی ‏که استراتژی آن رفاه مردم، رشد ارزش‌های دینی و ایجاد منزلت بین‌‌المللی ‌را به همراه داشته باشد اما به این آرزو دست نیافتند.

دلایل عدم نظامی سازی

فرمانده جهاد افغانستان با بیان این ‏که در ابتدای پیروزی مردم در این مبارزه طولانی، دولت ملی با حضور نمایندگانی از اقوام، مذاهب و اقشار مختلف مردم شکل گرفت، گفت: متأسفانه به دلیل تعارضاتی که پس از پیروزی اتفاق افتاد این روند ادامه نیافت.

عضو پارلمان افغانستان، تصریح کرد: کشورهای حامی افغانستان پس از پیروزی به جای تأکید بر اجماع قومی و مذهبی در این کشور، تلاش کردند تا به تحریک مجاهدان بپردازند تا از این طریق زمینه ایجاد یک جنگ و منازعه طولانی را فراهم کنند.

مهدی در ادامه افزود: جنگ‏ طولانی داخلی زمینه را برای حضور تروریست‌های بین‌المللی در این کشور فراهم کرد و در بلند مدت زمینه حضور نظامی آمریکا را در این کشور به وجود آورد.

کارشناس افغان خاطرنشان کرد: ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان واکنش کشورهای منطقه و همسایه را به دنبال دارد و این کشور هنوز محور کنش‌ها و واکنش‌های بین‌المللی قرار دارد.

نقش مردم افغانستان در جهاد

عضو پارلمان افغانستان با اشاره به این‌ که قیام علیه تجاوز خارجی، ویژگی بدیهی تمام ملت‌های جهان است، افزود: آن‌چه افغانستان را از سایر کشورهای جهان متفاوت می‌کند، مبارزه شجاعانه مردم این کشور در برابر بزرگترین قدرت جهانی زمان خود با دست‏ خالی است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ارتش سرخ و عاملان داخلی آنان در برابر نظام فکری اسلامی که جزء ارزش‏‌های ذاتی مردم این کشور بود به مبارزه پرداختند و این امر در تحریک انگیزه‌های مردمی نقش مؤثر و پایداری داشت.

کارشناس سیاسی افغان ادامه داد: مردم افغانستان در 2 حوزه دینی و ملی خود را در معرض تجاوز می‌دیدند و از این رو مردم با تمام اراده در جهت نابودی دشمن اهتمام ورزیدند.

گرامی داشت روز پیروزی

این فرمانده جهادی افغان با اشاره به این که هشتم اردیبهشت به عنوان روز پیروزی مردم افغانستان در قانون‌اساسی این کشور پذیرفته شده است، افزود: تجلیل از این روز به یک سنت پسندیده تبدیل شده و هر ساله توسط مردم افغانستان تجلیل می‌شود.

این رهبر جهادی تصریح کرد: تجلیل از این روز محدود به هیچ‌ فرد یا گروهی نیست و حتی آنان که در حال حاضر از دولت افغانستان ناراضی هستند نیز از این روز تجلیل می‌کنند.

هشتم اردیبهشت روز به یادماندنی در تاریخ افغانستان و سرنوشت این کشور است که در آن جهاد مردم افغانستان علیه شوروی و دولت کمونیستی به پیروزی رسید.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار