امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81053
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۴
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، با آغاز انتخابات پارلمانی عراق در مراکز رای گیری خارج از کشور و مشارکت بیش ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، با آغاز انتخابات پارلمانی عراق در مراکز رای گیری خارج از کشور و مشارکت بیش از حد انتظار در این دور از انتخابات ناظران از دوگانگی معیاری غرب در تعامل با این انتخابات به بهانه اوضاع امنیتی حاکم انتقاد کردند.

پیش بینی افزایش میزان مشارکت

پیش بینی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که این دور از انتخابات پارلمانی عراق به دلایل مختلف شاهد افزایش میزان حضور و مشارکت مردمی خواهد بود که یکی از مهمترین دلایل این امر تمایل شهروندان عراقی به تغییر اوضاع بد خدماتی و امنیتی در این کشور است.

این موضوعی است که «علی الرفیعی»، رئیس ائتلاف مدنی دموکراتیک عراق در گفت‌وگو با فارس به آن اشاره کرد و گفت: این انتخابات شاهد حضور گسترده عراقی‌ها خواهد بود و این موضوع به شکلی ملموس در بین مردم عراق قابل ملاحظه است و مشاهده می‌شود که آنها بی‌صبرانه خواهان ریختن رای خود در صندوق‌ها هستند.

الرفیعی افزود:‌ ما از مردم می‌خواهیم برای هرگونه تغییری که خواهان آن هستند، به صندوق‌های رای روی بیاورند و تغییرات خود را از طریق پارلمان آینده اعمال کنند.

ضعف مواضع غربی و عربی

مواضع کشورهای غربی و عربی در قبال انتخابات پارلمانی عراق نشان می‌دهد که آنها تعامل مناسب و خوبی با این انتخابات به بهانه اوضاع امنیتی و بی‌ثبات حاکم بر عراق نداشته‌اند و این موضوع به نظر کارشناسان بین‌المللی دوگانگی معیاری این کشورهاست، چون همین کشورها از انتخابات در کشورهای مشابهی که دارای اوضاع امنیتی بسیار وخیم‌تر از عراق هستند، حمایت کرده‌اند.

در این راستا «حسام العزاوی»، روزنامه نگار و فعال مدنی عراقی در گفت‌وگو با فارس تصریح می‌کند که مواضع کشورهای غربی و عربی در راستای توجه به خواسته‌ها و چشم داشت‌های شهروندان عراقی نبوده و آنها اوضاع امنیتی را بهانه قرار داده و تنها 4 کشور عربی اجازه برگزاری انتخابات را داده‌اند و کشورهای غربی نیز موضعی متزلزل در قبال آن اتخاذ کرده‌‌اند، در حالی‌که مصر نیز با همین شرایط امنیتی مواجه است، اما انتخابات در آن مورد حمایت همین کشورها قرار گرفته است.

عدم گشودن مراکز رای گیری

در زمانی‌که کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد، تنها 4 کشور عربی مصر، اردن، امارات و لبنان اجازه باز کردن در‌های مراکز رای گیری را داده‌اند، افشا کرد که دیگر کشورهای عربی اجازه مشارکت عراقی‌های مقیم کشورهایشان جهت ریختن آراءشان به صندوق‌ها را نداده‌اند.

در این راستا «حسین» جوان 20 ساله عراقی که به همراه پدرش در عربستان اقامت دارد، می‌گوید: حکومت سعودی اجازه افتتاح مراکز رای گیری برای شرکت عراقی‌ها در انتخابات را نداد و این بدین معناست که بسیاری از عراقی‌ها نمی‌توانند، آرای خود را به صندوق‌ها بریزند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها