امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۷:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81085
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۴
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدعلی سیدابریشمی در یک نشست خبری در مورد تعطیلی برخی واحدهای صنعتی در ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدعلی سیدابریشمی در یک نشست خبری در مورد تعطیلی برخی واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی اظهار داشت: 5 هزار و 454 واحد تعطیل در شهرک‌های صنعتی داریم که 71 درصد این واحدها یعنی 3870 واحد در بین سال‌های 85 تا 92 تعطیل شده‌اند و دلیل اصلی تعطیلی 3700 واحد مشکل تأمین نقدینگی است.

سید ابریشمی با بیان اینکه 840 واحد در شهرک‌های صنعتی توسط بانک‌ها تملک شده‌اند، گفت: از این تعداد، تولید 700 واحد با اشتغال 97 هزار نفری به طور کامل متوقف شده که در حال مذاکره با وزیر صنعت هستیم تا این واحدها از طریق مزایده واگذار و دوباره فعال شوند.

وی در مورد سهم صنایع از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها در مرحله دوم قانون هدفمندی نیز گفت: سهم صنعت به طور واقعی مشخص نشده ولی برخی بحث‌ها در مورد اختصاص 3 هزار میلیارد تومان از 10 هزار میلیارد تومان سهم تولید به بخش صنعت مطرح است.

معاون وزیر صنعت ادامه داد: در این مورد پیشنهاداتی را به وزیر صنعت ارائه کرده‌ایم تا در دولت مصوب شود که بر اساس یکی از این پیشنهادها، بخشی از شارژی که واحدهای صنعتی در داخل شهرک‌ها پرداخت می‌کنند، مشمول معافیت خواهد شد و بخشی نیز به عنوان افزایش سرمایه یا منابع در اختیار صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک لحاظ ‌شود تا هم یارانه‌ای برای سود تسهیلات باشد و هم ضمانت‌نامه‌های بیشتری صادر شود.

وی در مورد مهمترین اقدام لازم در شهرک‌های صنعتی برای فعال شدن واحدهای تولیدی نیز به فارس گفت: وظیفه اصلی ما ایجاد زیرساخت برای واحدهای صنعتی است، در حال حاضر برخی از زمین‌های واحدهای صنعتی به سازمان منابع طبیعی تعلق دارد و ما باید به آنها اجاره بها پرداخت کنیم.

سید ابریشمی ادامه داد: به دنبال این هستیم که برای این زمین‌ها سند صادر شود.

وی با بیان اینکه در 6 ماهه دوم سال 92 تعداد زیادی از زمین‌های متعلق به واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی سند‌دار شدند، افزود: صنعتگران علاقمندند که سند زمین کارخانه به آنها تعلق داشته باشد تا آن را در گرو بانک بگذارند و تسهیلات بانکی دریافت کنند، زیرا با دفترچه قرارداد سازمان صنایع کوچک به سختی به آنها اعتبار بانکی اعطا می‌شود.

به گفته وی، از 124 هزار هکتار زمین در اختیار شهرک‌های صنعتی، 107 هزار هکتار زمین دارای سند هستند و از این رقم 58 هزار هکتار زمین دارای سند تفکیکی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 31 هزار واحد صنعتی با اشتغال‌زایی 650 هزار نفری در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند، گفت: طبق دستور‌العمل دولتی مورخ 31 فروردین امسال، 50 درصد تخفیف حق بهره‌برداری برای مناطق کمتر توسعه‌یافته در نظر گرفته شده و افرادی که نتوانستند از معافیت‌ها برخوردار شوند، تا پایان شهریور امسال مهلت دارند از این خدمات استفاده کنند.

رئیس سازمان صنایع کوچک در ادامه در مورد اعطای تسهیلات از محل درآمد هدفمندی یارانه‌ها در مرحله اول اجرای این قانون به بخش صنعت نیز گفت: در این مرحله هیچ تسهیلاتی از محل درآمد هدفمندی به صنایع کوچک اختصاص نیافت.

وی افزود: در حال حاضر 9 هزار و 97 واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی با کمتر از 50 درصد ظرفیت خود فعال هستند که 34 درصد واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی را شامل می‌شوند، 35 درصد واحدها نیز با ظرفیت 50 تا 70 درصد فعالند و 8 هزار و 269 واحد نیز با ظرفیت بالای 70 درصد کار می‌کنند.

وی در پایان از جذب 737 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی تا پایان اردیبهشت 92 در شهرک‌های صنعتی خبر داد و گفت: این میزان سرمایه‌گذاری، اشتغال‌زایی 10 هزار و 600 نفری را به همراه داشته است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها